Co musíte ráno vědět (17. listopadu)

Jak v úterý skončilo obchodování s akciemi v Evropě a na Wall Street, jak výrazně zvýšila maďarská centrální banka úrokové sazby a jak vypadá první čistě elektrické subaru pro globální trh? To vše musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA v úterý díky zprávám z maloobchodu zpevnily, dolar posílil

Americké akcie posílily. Na růstu měly hlavní podíl výsledky společnosti Home Depot a lepší údaje o maloobchodních tržbách, které zmírnily obavy, že centrální banka USA bude možná muset být důraznější v boji s rostoucí inflací. Index Dow stoupl o 0,15 % na 36 142,22 bodu, index S&P 500 vzrostl o 0,39 % na 4 700,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 15 973,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,73 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,640 %. Americká ropa WTI mírně zlevnila, Brent naopak o půl procenta zdražil, zlato i stříbro odepsaly necelé procento a bitcoin i ether ztratily okolo pěti procent.

Rok 2022 - ilustrační foto
16. 11. 2021 6:29
Goldman Sachs: 10 faktorů, které v roce 2022 (také) budou mít vliv na ekonomiku a trhy

Dominic Wilson z Goldman Sachs nadhodil deset faktorů, které podle něj budou v roce 2022 ovlivňovat ekonomické a tržní...

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali zpřesněnou zprávu Eurostatu o vývoji ekonomiky eurozóny a celé Evropské unie v třetím čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,17 % na 489,27 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,34 % na 7 326,97 bodu, německý DAX zpevnil o 0,61 % na 16 247,86 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,34 % na 7 152,60 bodu.

Procento - ilustrační foto
16. 11. 2021 10:06
Stratég z Deutsche Bank: Reálné sazby patrně zůstanou záporné po zbytek mé kariéry

Reálné úrokové sazby zůstanou ještě mnoho let záporné, domnívá se analytik z Deutsche Bank Jim Reid. Zdůvodňuje to...

3. Pražská burza v úterý posílila o čtvrt procenta, nedařilo se ale České zbrojovce

Index PX pražské burzy v úterý přidal 0,24 % na 1 383,05 bodu. V růstu pokračoval Avast, Česká zbrojovka Group naopak oslabila o více než tři procenta. Banky skončily v kladných číslech, nejvíce vzrostla Erste, která zdražila o 0,58 % na 1 034 korun.

Video thumbnailplay-btn
16. 11. 2021 17:12
Pražská burza v portfoliu drobného investora: Pilulka je miláček, banky nabídnou dividendy a ČEZ má stále smysl, říká Jaroslav Šura

Na trhu START mým kritériím ohledně likvidity vyhovuje pouze společnost Pilulka Lékárny, sektorově může být lákavý třeba...

4. Očekávané události

Ve středu je v Česku státní svátek, a tak se neobchoduje na burze. Japonsko zveřejní svoji obchodní bilanci, stejně tak Itálie, a z Británie se dozvíme poslední vývoj výrobních i spotřebitelských cen. Inflační statistiky zveřejní také eurozóna nebo třeba Kanada. Ve Spojených státech vyjdou týdenní data z hypotéčního trhu a informace o zásobách ropy, sledovaná bude také zahájená výstavba. Rusko doplní první odhad vývoje své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
12. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,1 %

Maďarská centrální banka v úterý v souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 2,1 %. Zvýšila tak tempo zpřísňování měnové politiky v reakci na růst inflace a po překvapivě výrazném zvýšení úroků v České republice a v Polsku.

6. Mezikvartální růst ekonomiky EU v třetím čtvrtletí zrychlil na 2,1 %

Ekonomika Evropské unie v třetím čtvrtletí vzrostla podle sezónně přepočtených údajů proti předchozím třem měsícům o 2,1 %, což je nepatrně více než v druhém čtvrtletí, kdy růst činil 2 %. Ve zpřesněné zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce října. Růst v eurozóně zrychlil na 2,2 % z 2,1 %.

7. Průmyslová výroba v USA v říjnu díky oživení po hurikánu vzrostla o 1,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 1,6 % po poklesu o 1,3 % v září. Zhruba polovinou se na říjnovém růstu podílelo oživení po hurikánu Ida, oznámila v úterý americká centrální banka.

8. EU se dohodla na rozpočtu pro příští rok, bude v něm téměř 170 miliard eur

Po mnohahodinovém vyjednávání se v noci na úterý zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu shodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok. Navrhovanou částku téměř 170 miliard eur se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů, členské země tradičně usilující o nižší rozpočet však naproti tomu řadu jejich dalších požadavků odmítly.

9. ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu stouply nejvíce od ledna 1992

Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně stouply o 11,6 %, zrychlily tak růst ze zářijových 9,9 %. Byl to jejich nejvýraznější růst od ledna 1992. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců. V zemědělství byly ceny proti loňskému říjnu vyšší o 14,1 %, ve stavebnictví o 7,5 % a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,9 %. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Podle analytiků jsou pro ČNB data o výrobní inflaci argumentem pro další zvýšení sazeb.

10. Boeing získal zakázku na 72 letounů 737 MAX, nové zakázky má i Airbus

Americký výrobce letecké techniky Boeing získal na veletrhu v Dubaji zakázku na 72 letounů 737 MAX od indických nízkonákladových aerolinek Akasa Air. Hodnota kontraktu podle katalogových cen činí téměř devět miliard dolarů. Další zakázky v Dubaji obdržel také evropský konkurent Airbus. Kuvajtská nízkonákladová letecká společnost Jazeera Airways si u něj například objednala 28 letadel v katalogové hodnotě 3,4 miliardy dolarů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Subaru představilo svůj první vůz s čistě elektrickým pohonem pro globální trh

Japonská automobilka Subaru tento měsíc představila svůj první vůz s čistě elektrickým pohonem určený pro globální trh. Sportovně-užitkový automobil s označením Solterra by se měl do poloviny příštího roku začít prodávat v Japonsku, Spojených státech, Evropě a Číně.

Nový automobil je výsledkem společného dvouletého vývojového projektu s automobilkou Toyota Motor, která je největším akcionářem Subaru. Verze s pohonem na přední kola urazí na jedno nabití zhruba 530 kilometrů, u verze s pohonem na všechna čtyři kola je dojezd kolem 460 kilometrů.

Nynější přechod automobilového průmyslu od spalovacích motorů k elektrickým představuje výzvu pro menší výrobce, jako je právě Subaru, kteří mají k dispozici menší prostředky na vývoj technologií pro elektromobily. Zároveň přináší velkým automobilkám, jako je Toyota, příležitost k tomu, aby k sobe menší konkurenty více připoutali, upozornila agentura Reuters.

Toyota, která vlastní v Subaru zhruba pětinový podíl, je z hlediska objemu prodeje největším výrobcem automobilů na světě. Ve srovnání se Subaru je objem prodeje Toyoty více než desetinásobný.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat