Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, po jak dlouhé době loni klesla izraelská ekonomika a jak může chutnat maso vyrobené 3D tiskem? To vše musíte ráno vědět.

Image
Via Dolorosa (Jeruzalém, Izrael)
Obrázek: Tripomatic.com

1. Úterní dopolední volatilita srazila americké indexy do ztráty, Dow ale nakonec dokázal vylepšit historický rekord

Americký akciový index Dow uzavřel obchodování na novém rekordu. K jeho růstu velkou měrou přispěly finanční společnosti, které těžily z vyhlídek na nová opatření na podporu ekonomiky Spojených států a z růstu výnosů amerických vládních dluhopisů. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite naopak kvůli nervozitě spojené právě s vyššími úroky mírně klesly. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,20 % na 31 522,75 bodu. Širší index S&P 500 se naopak snížil o 0,06 % na 3 932,59 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,34 % na 14 047,50 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 7,46 % na 21,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA prudce vzrostl o jedenáct bazických bodů na 1,311 %, na nejvyšší úroveň od února 2020. Cena ropy Brent stagnovala, americká WTI ale zdražila o procento (poptávka po ropě v USA roste kvůli extrémně chladnému počasí, akcie ExxonMobil +3,01 %). Zlato a stříbro naopak přes procento odevzdaly, bitcoin pak poprvé v historii stál přes 50 000 USD, den ale zakončoval na hladině zhruba 48 500 USD.

Akciové tipy od Barclays: Tyto pandemií těžce zasažené firmy budou těžit z oživení ekonomiky v dalších letech

Akcie jako dlouhodobá jistota zhodnocení peněz? Jak které!

2. Evropské akcie v úterý nenavázaly na globální rally a mírně klesly

Akcie na západoevropských trzích v úterý nedokázaly navázat na růst trhů ve světě a po volatilním průběhu dne mírně oslabily. Nad nulou skončily pouze francouzské akcie. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal v úterý 0,06 % na 419,20 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,11 % na 6 748,86 bodu, německý DAX zlevnil o 0,32 % na 14 064,60 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,01 % na 5 786,53 bodu.

6 akciových oblastí, které rozhodně nejsou v bublině a mohou příjemně překvapit

Bitcoin se poprvé dostal nad 50 000 USD, daří se mu díky zájmu velkých firem i FOMO efektu

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, ztrácely třeba akcie ČEZ

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 % na 1 070,35 bodu. Z nejobchodovanějších emisí oslabily třeba akcie energetické firmy ČEZ. Nejvýrazněji si pohoršily akcie výrobce lihovin Stock Spirits, které zlevnily o 1,29 % na 84 korun. Naopak nejvíce si polepšily akcie České zbrojovky Group, a to o 2,04 % na 400 korun.

VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů

Short selling vs. pump & dump: Co je horší?

4. Očekávané události

Ve středu přijde řada na obchodní bilanci Japonska. Británie oznámí míru inflace a v eurozóně si o pozornost řekne stavební výroba. Nejsledovanější ale bude v polovině týdne série dat z amerického maloobchodu a průmyslu a také zápis z posledního zasedání Fedu, index cen domů a zásoby ropy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika eurozóny klesla ve čtvrtém čtvrtletí méně, než se čekalo

Ekonomika eurozóny podle zpřesněné zprávy ve čtvrtém čtvrtletí klesla méně, než se čekalo. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt zemí platících eurem snížil o 0,6 % a meziročně o 5 %. První odhad Eurostatu počítal s mezičtvrtletním poklesem o 0,7 % a meziročním o 5,1 %.

6. Británie bude podle ekonomů potřebovat výrazné zvýšení daní

Británie by musela zvýšit příjmy z daní o dalších 60 miliard liber ročně, pokud by ministr financí Rishi Sunak chtěl kompenzovat ztráty způsobené pandemií nemoci covid-19. Uvedl to v úterý nezávislý Institut pro fiskální studie (IFS). Zatím je však podle něj na takový krok brzy.

7. ZEW: Důvěra v německou ekonomiku v únoru prudce vzrostla

Důvěra ekonomů v německou ekonomiku se v tomto měsíci prudce zlepšila, její růst překonal veškerá očekávání. Přispělo k tomu předpokládané zmírnění restrikcí zavedených kvůli šíření koronaviru, jako je otevření obchodů a s tím spojený růst výdajů spotřebitelů. Oznámil to v úterý institut ZEW.

8. Nizozemský ministr: Evropa může v létě růst velice silně

Evropské země mohou v létě zažít mimořádně silné hospodářské oživení, k němuž přispěje stále rozšířenější vakcinace proti covidu-19. Řekl to v úterý nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra. V loňském roce ekonomika Evropské unie klesla o 6,4 %, neboť pandemie zastavila velkou část ekonomických aktivit. Nadále však platí nejrůznější omezení, což vyhlídky na letošní rok zastiňuje.

9. Výrobce pneumatik Bridgestone byl loni poprvé po 69 letech ve ztrátě

Japonský výrobce pneumatik Bridgestone se loni poprvé za 69 let propadl do ztráty. Na vině je pandemie, která snížila prodej pneumatik na všech hlavních trzích. Čistá ztráta činila 23,3 miliardy jenů (4,7 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 240,11 miliardy jenů v roce předchozím. Bridgestone je podle tržeb druhým největším výrobcem pneumatik na světě.

10. Izraelská ekonomika loni kvůli covidu-19 poprvé od roku 2002 klesla

Izraelská ekonomika loni poprvé od roku 2002 klesla, pandemie nemoci covid-19 měla totiž negativní vliv na výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt se snížil o 2,4 % po růstu o 3,4 % v roce předchozím. Uvedl to v úterý izraelský statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Izraelská firma chce postavit továrnu na maso z 3D tiskárny

Izraelská společnost Redefine Meat získala 29 milionů dolarů na výstavbu velké pilotní továrny na výrobu falešného masa pomocí 3D tiskáren. V nabídce firmy jsou kopie hovězího masa na steaky vyrobené z rostlinných bílkovin. S nabídkou se zaměřuje na restaurace v Izraeli, Evropě a v Asii. Maso z továrny chce firma začít prodávat ještě letos, uvedla agentura Bloomberg.

"Chceme změnit přesvědčení, že lahodné maso může pocházet jen ze zvířat," prohlásil generální ředitel Eščar Bin-Šitrit.

Poptávka po alternativních bílkovinách v posledních letech prudce roste. K výrobkům, jako jsou falešné burgery nebo nuggety, přivádějí spotřebitele obavy o životní prostředí a zdraví. To láká k těmto produktům i fondy rizikového kapitálu nebo potravinářské giganty, od Nestlé po McDonald's, i když je potřeba učinit ještě hodně práce, aby se zlepšila chuť těchto produktů a snížila jejich cena, aby dokázaly konkurovat skutečnému masu.

Redefine Meat se snaží rostlinné produkty vylepšit, aby měli konzumenti stejný zážitek, jako když jedí hovězí. Jiná izraelská začínající firma Aleph Farms minulý týden představila první hovězí rib-eye steak, tedy vysoký roštěnec, který je možné získat bez zabití zvířete.

Společnost Redefine Meat stále pracuje na chuti. 3D tiskárny naplněné rostlinným "inkoustem" mohou tisknout maso nespočetněkrát, a to i s různým složitým vrstvením svalů a tuků, aby se vytvořila správná textura. Vzhled rostlinného a skutečného masa je tak podle ředitele naprosto stejný.

Společnost má distribuční partnery v Izraeli, Německu, Švýcarsku a Singapuru. Bin-Šitrit dodal, že získání financí od investorů je velkým krokem k tomu, aby se firma stala do roku 2030 největším světovým podnikem na výrobu alternativního masa.

Musíte vědět
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat