Co musíte ráno vědět (18. května)

Image
Byznys, podnikání, pracovní tým
Obrázek: iStockPhoto

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, kolik peněz získal úpisem nových akcií výrobce bezpilotních letadel Primoco a jak se to v USA má s firmami podporujícími rasovou rovnost? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, nedařilo se technologickému a spotřebitelskému sektoru. Michael Burry jde proti Tesle

Americké akciové indexy v pondělí klesly. Dolů je táhly zejména akcie technologických firem. Rostoucí míra inflace ve Spojených státech u investorů vyvolává obavy z možného zpřísnění měnové politiky. Vedle technologického sektoru nejvíce oslabilo spotřebitelské odvětví. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,16 % na 34 327,79 bodu. Širší index S&P 500 odepsal čtvrt procenta na 4 163,29 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,38 % na 13 379,05 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 4,84 % na 19,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála dva bazické body na 1,652 %. Ceny ropy stouply o procento a půl, stejně tak zpevnilo zlato a stříbro si připsalo bezmála tři procenta. Slabý konec víkendu mají za sebou naopak kryptoměny, bitcoin se obchoduje na úrovni 44 500 USD a ethereum stojí méně než 3 400 USD. Nejznámější kryptoměna z neděle na pondělí výrazně oslabila a dostala se až k hranici 42 000 USD, nejníže za tři měsíce. Impulzem k propadu byla reakce šéfa automobilky Tesla Elona Muska, který na Twitteru jednoznačně nevyvrátil spekulace, podle kterých se firma chystá prodat své zbývající bitcoiny, případně že je již možná prodala. Velkou SHORT pozici (530 milionů USD) v akciích Tesly zároveň zveřejnil slavný trader Michael Burry.

17. 5. 2021 17:22
12 konopných firem, které mohou být cíli akvizic v nové vlně konsolidace odvětví

V konopném sektoru může po akvizici Harvest Health & Recreation ze strany společnosti Trulieve dojít k dalším velkým...

2. Evropské akcie zahájily týden poklesem, investoři věnovali pozornost inflaci a covidu-19

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí v červených číslech. Investoři nadále věnovali pozornost inflaci a zprávám kolem pandemie covidu-19. Náladu v Británii podpořilo další zmírnění protiepidemických opatření, tamní hlavní akciový benchmark nicméně i tak uzavřel pod nulou. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,05 % na 442,29 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,15 % na 7 032,85 bodu, německý DAX odepsal 0,13 % na 15 396,62 bodu a francouzský CAC 40 ztratil 0,28 % na 6 367,35 bodu.

play-btn
17. 5. 2021 12:00
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou

Hrozí bitcoinu, že již dlouho nebude největší kryptoměnou? Vzhůru k pomyslnému trůnu se šplhá ethereum a jeho raketovému...

3. Pražská burza v pondělí opět zpevnila, index PX vylepšil své maximum od loňského ledna

Pražská burza v pondělí dále posílila, index PX stoupl o 0,78 % na 1 130,52 bodu, a vylepšil tak maximum od loňského ledna. Dařilo se většině titulů. Téměř procento a půl přidaly akcie technologické firmy Avast a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, zhruba procento pak bankovní emise. Jediná ve ztrátě byla likérka Stock Spirits.

17. 5. 2021 15:01
Erste a Fio banka doporučují kupovat akcie České zbrojovky, akvizici Coltu analytici vnímají jako transformativní příležitost

Analytici Petr Bártek z Erste a Jan Raška z Fio banky zahájili pokrývání akcií společnosti Česká zbrojovka Group. Oba...

4. Očekávané události

Úterý otevřou data o vývoji japonské ekonomiky a zápis z posledního zasedání australské centrální banky. Na ně návažou statistiky z britského trhu práce, za eurozónu vyjdou HDP, nezaměstnanost a obchodní bilance a z Ameriky dorazí zahájená výstavba a vydaná stavební povolení. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

14. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce bezpilotních letadel Primoco upsal akcie za 90,5 milionu Kč

V pondělí bylo ukončeno druhé, veřejné kolo sekundárního úpisu akcií výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV na trhu START pražské burzy. V prvním kole, které probíhalo od 19. dubna do 2. května a bylo určeno výhradně pro stávající akcionáře firmy, upsala společnost zhruba 208 tisíc akcií po 240 Kč za kus. Ve druhém kole, které probíhalo od 3. do 17. května, firma upsala téměř 156 tisíc akcií při ceně 260 Kč za kus. Od investorů tak společnost získala celkově 90,5 milionu Kč. Po dobu úpisu bylo na trhu START přerušeno obchodování s akciemi firmy, obnoveno bude v úterý 18. května.

6. AT&T spojí svou mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney. AT&T podle dohody získá asi 43 miliard USD ve formě hotovosti, dluhových cenných papírů a převzetí dluhu. Akcionáři AT&T budou mít v nové firmě podíl 71 %, akcionáři Discovery 29 %. Dohoda by měla být dokončena do poloviny příštího roku. Schválit ji ale ještě musejí akcionáři Discovery a regulační orgány.

7. V Indonésii vznikne technologický obr GoTo, oceňuje se na 18 miliard dolarů

Indonéská alternativní taxislužba a platební firma Gojek a tamní lídr internetového prodeje Tokopedie se sloučí do technologické společnosti GoTo. Jedná se o dosud největší transakci v Indonésii, čtvrté nejlidnatější zemi světa. Vzniklý podnik bude největší soukromou technologickou společností v jihovýchodní Asii. Pokryje internetový prodej, doručovací služby, alternativní taxislužbu, doručování jídla a další služby. Tento rok se chystá vstoupit na burzu v Indonésii i ve Spojených státech. Vzniklý podnik byl oceněn na 18 miliard dolarů.

8. Evropská komise nyní nechce další hospodářské stimuly, trvalý společný dluh ale nevylučuje

Volání některých zemí Evropské unie po dalším společném stimulu pro ekonomiky zasažené koronavirovou krizí je předčasné. Prohlásila to v pondělí místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, podle které se nyní musí unie zaměřit na úspěšné využití schváleného fondu obnovy. Část eurokomisařů přitom nezastírá, že balík v objemu 750 miliard eur může být prvním krokem k trvalému společnému dluhu.

9. Sanofi a GSK hlásí úspěch při klinických testech vakcíny proti covidu-19

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi a britská firma GlaxoSmithKline v pondělí oznámily úspěch při vývoji vakcíny proti covidu-19. Jejich očkovací látka v předběžných klinických studiích vyvolala silnou imunitní reakci u všech zkoumaných věkových skupin. Výsledky přináší optimistické vyhlídky, že úřady tuto vakcínu k použití schválí ještě letos.

10. WSJ: Gates odešel z vedení Microsoftu při vyšetřování vztahu s podřízenou

Členové představenstva americké softwarové firmy Microsoft loni došli k závěru, že by zakladatel firmy Bill Gates měl odejít z jeho řad kvůli pokračujícímu vyšetřování, že měl před lety vztah se zaměstnankyní firmy. Napsal to list The Wall Street Journal, který se odvolává na nejmenované zdroje seznámené se situací. Gates odešel z představenstva loni v březnu s tím, že se chce více věnovat svým filantropickým projektům. Jeho mluvčí uvedla, že odchod ze správní rady nemá s vyšetřováním nic společného.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Studie: Firmy podporující rasovou rovnost mají méně černošských zaměstnanců

Firmy, které se po loňské smrti černocha George Floyda ve Spojených státech veřejně zavázaly k podpoře rasové rovnosti, mají ve skutečnosti méně černošských zaměstnanců než firmy, které takový veřejný slib nedaly. Ukazují to výsledky studie společnosti Blendoor, o kterých informovala agentura Bloomberg. George Floyd loni zemřel po zákroku bělošského policisty, což vyvolalo v USA i jinde protesty proti policejní brutalitě.

Nová studie o rozmanitosti v technologickém sektoru zjistila, že firmy, které se přihlásily k solidaritě, mají v průměru o 20 % méně černošských zaměstnanců než ty, které se k takovým slibům nepřipojily. Zjištění poukazuje na rozdíly mezi tím, co firmy o sociálních a rasových otázkách říkají, a tím, co na svých pracovištích v tomto směru skutečně dělají, upozorňuje zakladatelka a ředitelka společnosti Blendoor Stephanie Lampkinová.

Blendoor je startupový podnik, jenž pomáhá firmám najímat rozmanité skupiny kandidátů. Po loňských slibech, k nimž se firmy v souvislosti s Floydovou smrtí zavázaly, Blendoor prošel veřejně dostupná data 240 nejznámějších technologických podniků. Navzdory nedostatkům u mnoha firem, které se vyjádřily k hnutí Black Lives Matter a slíbily podporu, by sliby těchto podniků mohly mít značný dopad. Jejich finanční závazky přesáhly 4,6 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek částky slíbené v předchozích šesti letech dohromady, zjistila studie.

Společnost Blendoor prošla informace firem za posledních šest let a zkoumala trendy v různorodosti na pracovišti, politice začlenění a programy lidských zdrojů, jako jsou rodičovská dovolená, flexibilní pracovní doba a najímání lidí z těch skupin, které jsou málo zastoupeny. Zjistila například, že společnost Pinterest měla nejpříznivější politiku i programy pro najímání žen. Společnost Mozilla vyšla jako nejlepší ze zkoumaných firem z hlediska najímání zaměstnanců z málo zastoupených menšin, zatímco společnost McKesson nejlépe bodovala z hlediska podpory žen na vedoucích pozicích. Výrobce počítačů HP obsadil první místo podle toho, kolik má na vedoucích místech lidí z málo zastoupených menšin.

Analýza odhalila i další fakta, a to napříč stovkami firem. U Američanů asijského původu je například největší rozdíl mezi jejich zastoupením na začínajících pozicích v technologických firmách a zastoupením na místech pro vedoucí. U Američanek asijského původu je pak nejmenší pravděpodobnost, že postoupí na vedoucí místo. Ženy na takových místech většinou zastávají práci v oblastech, jako jsou lidské zdroje, marketing či různorodost, a u takových rolí je nejmenší pravděpodobnost zvolení do správních rad. Analýza také zjistila, že 36 % členů správních rad jsou ženy nebo lidé jiné než bílé barvi pleti, ale že většina členů jsou bělošky nebo muži asijského původu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat