Co musíte ráno vědět (18. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jakého růstu by letos mohla dosáhnout česká ekonomika a čím svým klientům odmítajícím roušky hrozí společnost HSBC? To vše musíte ráno vědět.

Image
Retailová banka: HSBC
Obrázek: Telegraph

1. Americké akcie v pátek oslabily, v červených číslech skončily indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek druhý den po sobě zlevnily. Oslabilo je především zveřejnění hospodářských výsledků velkých bank a slabý výkon energetického sektoru. Index Dow klesl o 0,57 % a uzavřel na 30 814,26 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,72 % na 3 768,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,87 % na 12 998,50 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,69 % na 24,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,087 %. Za celý týden ztratil index Dow 0,91 %, S&P 500 se snížil o 1,41 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,51 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po delší době bez rekordů, akcioví býci ale zatím nemusejí být nervózní

Ocenění akcií Tesly: Tohle je přece úplně (ne)hratelné!

2. Evropské akcie v pátek i za celý týden klesly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. Investoři sice cítí naději na zlepšení stavu ekonomiky díky plánům na masivnější fiskální podporu v USA, na duhou stranu si ale uvědomují, že vyšší výdaje americké vlády mohou ohrozit akciovou rally. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 1,01 % na 407,85 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,97 % na 6 735,71 bodu, německý DAX oslabil o 1,44 % na 13 787,73 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,22 % na 5 611,69 bodu. Za týden STOXX Europe 600 klesl o 0,81 %, FTSE 100 se snížil o 2 %, DAX odepsal 1,86 % a CAC 40 přišel o 1,67 %.

Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég

Nová pravidla vztahů Evropské unie a Spojeného království v kostce

3. Pražská burza v pátek oslabila, index PX táhly dolů Komerční banka a MONETA

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, index PX v pátek klesl o 0,19 % na 1 073,53 bodu. Dolů ho táhly především Komerční banka a MONETA Money Bank, jejichž akcie odepsaly více než procento. Mírně ztratila i energetická společnost ČEZ, naopak cenné papíry technologické firmy Avast zhruba procento přidaly.

Plojhar (ČS): Možnost letošního zvyšování sazeb v Česku nelze smést ze stolu

Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021

4. Očekávané události

V pondělí ráno Čína dodá na trhy údaje o HDP, průmyslu a maloobchodu. Průmyslovou výrobu oznámí také Japonsko, Itálie zveřejní zprávu o inflaci a sejde se euroskupina. V Americe bude v pondělí volno, obchodní aktivita v celém světě tak bude pravděpodobně slabší. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WhatsApp prodloužil lhůtu pro souhlas s novými pravidly

Služba WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování prodloužila uživatelům o tři měsíce lhůtu, do kdy musejí odsouhlasit nová pravidla na ochranu osobních údajů. Dosud tak měli učinit do 8. února, v pátek firma uvedla, že jim dá čas do 15. května. I nadále platí, že pokud uživatel nová pravidla neodsouhlasí, nebude už moci WhatsApp používat. Společnost reaguje na kritiku a odliv uživatelů ke konkurenčním službám.

6. Deloitte: HDP ČR po propadu o 7 % letos stoupne o 2,8 %

Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již vzrůst o 2,8 %. Průměrná mzda vzroste letos podobně jako loni o 3,4 % a míra nezaměstnanosti by se měla zvýšit k 3,5 %. Vyplývá to z analýzy ekonomického výhledu pro rok 2021, který sestavil ekonomický tým společnosti Deloitte.

7. Kanadská firma Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí Carrefouru

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur. Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

8. Automobilky FCA a PSA vytvořily čtvrtého největšího výrobce aut

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzská PSA v sobotu oficiálně dokončily své dlouho očekávané spojení. Vzniká tak firma Stellantis, která je čtvrtým největším výrobcem aut na světě. Oznámily to firmy ve společném prohlášení. V pondělí se s akciemi firmy začne obchodovat na burzách v Miláně a Paříži a v úterý v New Yorku.

9. Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanovena koncem února či počátkem března.

10. Italský dluh může letos stoupnout na rekordních 158,5 % HDP

Poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu Itálie by mohl letos vzrůst na nový poválečný rekord 158,5 % HDP. Překoná tak cíl 155,6 % stanovený loni v září. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroj. Nárůst zadlužení způsobí stimulační balíček 32 miliard eur, který vláda oznámila tento týden a který zvýší letošní rozpočtový deficit na 8,8 % z původně plánovaných 7 % HDP. Itálie má druhý nejvyšší dluh v poměru k výkonu ekonomiky v eurozóně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

HSBC: Návštěva pobočky bez roušky rovná se uzavřený účet

Roušky a jiné pomůcky k ochraně úst a nosu se po celém světě staly symbolem boje proti pandemii nemoci covid-19. Ve velké části světa je například vyžadováno, aby si lidé nos a ústa chránili ve všech vnitřních veřejných prostorech.

Finanční společnost HSBC ale teď zašla ještě dál. Klientům pohrozila, že pokud nebudou mít nos a ústa v jejích prostorech zakryté, mohou přijít o svůj účet.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat