Co musíte ráno vědět (18. ledna)

Jak týden zahájily akcie v západní Evropě a na pražské burze, jak se pandemie covidu-19 podepsala na bohatých a chudých a jaké úrovně loni dosáhla inflace v Súdánu? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie v pondělí zpevnily, indexy přidaly téměř procento

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě skončilo v pondělí v zelených číslech. Investoři pozitivně přijali zprávu o vývoji čínského HDP a nyní čekají na další sérii hospodářských výsledků amerických firem za poslední loňské čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,70 % na 484,51 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,91 % na 7 611,23 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,32 % na 15 933,72 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,82 % na 7 201,64 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek:
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu roku 2022

Proč má smysl investovat do kryptoměn v čele s bitcoinem, jaké fundamentální zprávy ovlivňují kryptoměnové trhy a jak...

2. Pražská burza v pondělí posílila, dařilo se rakouským finančním titulům

Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 0,30 % na 1 448,76 bodu. Podařilo se mu tak umazat páteční ztrátu a skončil o setinu bodu nad hodnotami svého dlouholetého maxima, kterého dosáhl ve čtvrtek. Obchodování na pražské burze provázela snížená aktivita investorů. Dařilo se rakouským finančním titulům.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na rok 2022

Jaký býčí, nebo naopak medvědí scénář může nabídnout rok 2022, s čím se bude muset vypořádat světová ekonomika a jaké...

3. Očekávané události

V úterý Japonsko oznámí průmyslovou výrobu a tamní centrální banka rozhodne o měnové politice. V Evropě se dozvíme počty nově registrovaných aut, Itálie zveřejní obchodní bilanci, Británie nezaměstnanost a pro Německo a celou eurozónu vyjde index ekonomické nálady ZEW. V Americe vyjde index cen domů a index průmyslové aktivity v New Yorku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
14. 1. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Majetek nejbohatších lidí se za pandemie rozrostl, více lidí je ale v chudobě

Majetek nejbohatších lidí světa se za pandemie covidu-19 rozrostl, na druhou stranu se ale více lidí ocitlo v chudobě. Ve své zprávě o nerovnosti to v pondělí uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Nízké příjmy těch nejchudších podle ní přispěly ke smrti 21 000 lidí denně. Majetek deseti nejbohatších lidí se od března 2020, tedy od začátku pandemie, více než zdvojnásobil.

5. PwC: Na 77 % šéfů firem očekává letos zlepšení stavu globální ekonomiky

Na 77 % generálních ředitelů světových firem předpovídá pro letošek zlepšení stavu globální ekonomiky, zatímco 15 % očekává zhoršení podmínek. Optimismus tak dosáhl desetiletého maxima. Vyplývá to z výsledků 25. ročníku globálního průzkumu názorů generálních ředitelů, který společnost PwC uskutečnila mezi 4 446 generálními řediteli v 89 zemích a teritoriích loni v říjnu a listopadu.

6. Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 %, nejvíce za deset let

Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 %, nejvíce za deset let. Důvěra firem i spotřebitelů se zotavila po slabém růstu předloni, za kterým byla pandemie nemoci covid-19, a silný byl i vývoz. V čtvrtém čtvrtletí však tempo růstu kleslo v důsledku slabé spotřeby a poklesu na trhu s nemovitostmi, oznámil v pondělí čínský statistický úřad. Zpráva tak naznačuje, že druhá největší ekonomika světa bude potřebovat větší politickou podporu. Analytici očekávali za loňský rok 8% růst. Cílem vlády je udržet roční tempo růstu nad 6 %. Předloni hrubý domácí produkt podle zpřesněných údajů vzrostl o 2,2 %.

7. Gazprom si zatím na únor nezarezervoval žádnou kapacitu pro vývoz Jamalem

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom si na únor zatím nezarezervovala žádnou kapacitu pro vývoz zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Gazprom také oznámil, že export ruského plynu prostřednictvím plynovodů zatím v lednu vykazuje meziroční pokles o 41 %. Ačkoliv si Gazprom na únor žádné kapacity pro vývoz prostřednictvím plynovodu Jamal nezarezervoval v měsíční aukci, může tak ještě učinit prostřednictvím denních aukcí.

8. Čínský prezident vyzval k větší spolupráci proti pandemii covidu-19

Čínský prezident Si Ťin-pching v rámci jednání Světového ekonomického fóra (WEF) v pondělí ve virtuálním vystoupení vyzval k větší spolupráci v boji proti koronaviru. Slíbil, že pošle další miliardu dávek očkovací látky proti covidu-19 do dalších zemí. V poznámce namířené proti Spojeným státům pak apeloval na ostatní velmoci, aby se zbavily "mentality studené války" v době sílícího geopolitického napětí.

9. Ceny průmyslových výrobců v ČR loni stouply nejvíce od roku 1995

Ceny průmyslových výrobců v ČR v loňském roce stouply o 7,1 %, což byl nejvyšší meziroční nárůst od roku 1995. Zdražení zaznamenali všichni výrobci, zvýšení jejich cen bylo ale o něco nižší než v průmyslu. V zemědělství byly ceny za celý rok 2021 v průměru vyšší o 6,9 %, ceny stavebních prací o 5,1 % a ceny tržních služeb pro podniky o 1,3 %. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

10. Šéf Credit Suisse kvůli porušení covidových pravidel rezignoval

Předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse António Horta-Osório kvůli porušení pravidel karantény v době pandemie nemoci covid-19 s okamžitou platností rezignoval. Ve funkci byl devět měsíců. Banka v prohlášení uvedla, že Horta-Osório odešel na základě interního vyšetřování a že ve funkci ho nahradí Axel Lehmann.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Míra inflace v Súdánu loni přesáhla 359 %, je třetí nejvyšší ve světě

Průměrná míra inflace v Súdánu loni vystoupila na 359 %, výrazně se tak zvýšila ze 163 %, kde byla o rok dříve. Oznámil to ústřední statistický úřad této africké země. Inflace v Súdánu patří k nejvyšším na světě.

V prosinci míra inflace meziročně dosáhla 318 %. Znamená to zlepšení proti listopadu, kdy činila 339,58 %, uvedla s odkazem na data statistického úřadu agentura Reuters. Takzvaná jádrová inflace, jež nezahrnuje například kolísavější ceny potravin, se ale v prosinci zvýšila na 443 % z listopadových 428 %.

V roce 2020, což je zatím poslední rok, za který jsou kompletní data k dispozici, byla nejvyšší míra inflace ve Venezuele. Podle serveru Statista činila 2 355 %. Na druhém místě bylo africké Zimbabwe, kde inflace vystoupila na 557 %. Súdán byl s mírou inflace 163 % třetí.

Súdán - míra meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com
Súdán - míra meziroční inflace, zdroj: tradingeconomics.com
Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
17. 5. 2022 6:22
Daňhel (Saxo Bank): Akciová Evropa čelí oproti USA většímu geopolitickému tlaku, ve výhledu několika…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat