Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak si formující se čeká vláda věří stran státního rozpočtu a kdo (nečekaně) promluvil na setkání manažerů automobilky Volkswagen? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech zakončily týden růstem. Podpořil je dobrý výsledek hospodaření banky Goldman Sachs i statistika vývoje maloobchodních tržeb, která překonala očekávání. Na devizovém trhu oslabil japonský jen a mírně i dolar. Index Dow přidal 1,10 % a uzavřel na 35 297,39 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,75 % na 4 471,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o půl procenta na 14 896,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,32 % na 16,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil a pět a půl bazického bodu na 1,574 %. Za celý týden přidal Dow 1,58 %, S&P 500 stoupl o 1,83 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,2 %. Pro S&P 500 to byl nejvyšší týdenní zisk od týdne do 23. července, pro Dow nejlepší výkon od týdne do 25. června.

Býk (Býčí trh)
17. 10. 2021 6:28
Týden na trzích podle burzovních grafů: Start výsledkové sezóny se vydařil, americké akcie výrazně posílily

Americký akciový benchmark S&P 500 má za sebou jasně růstový týden s výsledkem +1,82 %. Index je zpět nad 50denním...

2. Ziskům evropských akcií v pátek kralovaly banky

Meziroční dvoutřetinové zvýšení čtvrtletního zisku americké banky Goldman Sachs v pátek povzbudilo obchodníky také k investicím do evropských bankovních titulů, jejichž sektor přidal 1,7 %, zatímco akcie mediálních společností oslabily o 0,4 %. Francouzská harmonizovaná inflace naplnila očekávání analytiků, když v září dosáhla -0,2 % meziměsíčně a +2,7 % meziročně. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek posílil o 0,74 % na 469,39 bodu, což za týden znamená 2,65% zisk. Německý DAX zpevnil o 0,81 % na 15 587,36 bodu (za týden +2,51 %), britský FTSE 100 přidal 0,37 % na 7 234,03 bodu (za týden +1,95 %) a francouzský CAC 40 zavřel o 0,63 % výše na 6 727,52 bodu, což za týden značí 2,55% zdražení.

Video thumbnailplay-btn
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu mohou stát i drobní investoři

Alternativní investicí nemusí být jen umělecká díla nebo sběratelské předměty. Investiční platforma opPORTUnity se...

3. Pátek i celý uplynulý týden přinesly pražské burze nepatrnou ztrátu

Index PX zahrnující nejvýznamnější české akciové tituly v pátek oslabil o 0,04 % na 1 361,78 bodu, což je o 0,33 % níže, než skončil minulý týden. Nejvýraznější denní propad postihl Českou zbrojovku, jejíž akcie zlevnily o bezmála dvě procenta. V červených číslech skončila také skupina ČEZ, Erste Group Bank či operátor O2 Czech Republic. Výrazně lépe se dařilo pojišťovně VIG, jejíž cenné papíry přidaly téměř čtyři procenta.

Bydlení, byty, nájmy, pronájmy, nájemné - ilustrační foto
16. 10. 2021 14:30
Jak v Česku rostou ceny bytů?

Nabídkové ceny bytů v České republice ve 3. čtvrtletí zrychlily svůj meziroční růst z 8 % na 9,3 %. Slabší dynamiku...

4. Očekávané události

V pondělí nabídne makroekonomický kalendář sérii dat z Číny, konkrétně HDP, průmyslovou výrobu, maloobchodní tržby, investice a míru nezaměstnanosti. V Česku vyjdou výrobní ceny a v Americe odpoledne zaujme průmyslová výroba a také index cen domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
15. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fiala: Příští vláda chce nový státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard Kč

Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun. Návrh rozpočtu končící vlády Andreje Babiše (ANO), který počítá se schodkem 376,6 miliardy korun, dosavadní opoziční koalice ve sněmovně nepodpoří. Česko by tak do příštího roku vstoupilo v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců, uvedl v neděli Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

6. Bosch China: S nedostatkem polovodičů se budou automobilky potýkat i v roce 2022

S nedostatkem polovodičů se budou automobilky potýkat po celý příští rok. Na konferenci věnované dodavatelským řetězcům čínského automobilového průmyslu to řekl viceprezident společnosti Bosch China Investment Ťiang Ťien. Dodal, že tento nedostatek ale nebude tak závažný jako letos v létě.

7. FIXED.zone obdržela souhlas ČNB k veřejné nabídce akcií, úpis bude možný mimo jiné přes platformu opPORTUnity

Společnost FIXED.zone v pátek obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií. Akcie výrobce příslušenství pro mobilní zařízení bude možné upsat v rámci veřejné nabídky (IPO) burzy v termínu od 19. října do 2. listopadu 2021. Následně se s akciemi firmy bude obchodovat na trhu START pražské burzy.


Akcie FIXED.zone bude v rámci IPO možné od 19. října upisovat na platformě opPORTUnity od WOOD & Company. Úpis bude probíhat on-line a bez poplatku.


8. V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Celkem by se těchto akcí mohlo zúčastnit více než 100 000 lidí, kteří účast ve stávce už schválili anebo pohrozili, že stávkovat začnou, uvedla v pátek BBC. Už ve čtvrtek stávkovalo zhruba 10 000 zaměstnanců společnosti John Deere, která vyrábí zemědělské stroje.

9. Americká senátorka vyzývá k rozdělení Amazonu kvůli zprávě o praktikách v Indii

Americká senátorka Elizabeth Warrenová vyzvala k rozdělení společnosti Amazon, zatímco indičtí obchodníci požadují prošetřit praktiky tohoto amerického internetového prodejce. Důvodem je zpráva agentury Reuters, která tvrdí, že Amazon v Indii kopíroval produkty a falšoval výsledky vyhledávání ve prospěch svých produktů.

10. Bance Goldman Sachs prudce vzrostl čtvrtletní zisk, překonal očekávání

Americká investiční banka Goldman Sachs v třetím čtvrtletí zvýšila zisk meziročně téměř o dvě třetiny na 5,3 miliardy dolarů. Banka v pátek uvedla, že podobně jako další velké americké finanční domy těžila z prudkého růstu poplatků za poradenskou činnost, který byl důsledkem rekordní vlny fúzí a akvizicí. Zisk na akcii vzrostl na 14,93 dolaru z 8,98 dolaru před rokem. Výrazně tak překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 10,11 dolaru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Šéf Tesly Elon Musk promluvil na setkání manažerů konkurenčního Volkswagenu

Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil dvě stovky vedoucích představitelů konkurenční německé společnosti Volkswagen na jejich setkání v rakouském horském letovisku Alpbach. Hovořil například o snaze Volkswagenu o přechod k elektromobilům, o svém manažerském stylu či o nynějších problémech v dodavatelských řetězcích a výrobě.

Podle mluvčího koncernu Volkswagen pozval Muska koncernový šéf Herbert Diess. "Jako překvapivý host se k nám večer prostřednictvím videohovoru připojil Elon Musk. Rád slyším, že se i náš nejsilnější konkurent domnívá, že uspějeme v transformaci, pokud na ní budeme pracovat ze všech sil," uvedl Diess na sociální síti LinkedIn.

Cílem Volkswagenu je vystřídat konkurenta Tesla na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě. Německý koncern chce do roku 2030 zvýšit podíl vozů s plně elektrickým pohonem na svém celkovém prodeji automobilů na minimálně 70 % v Evropě a nejméně 50 % v Severní Americe a Číně.

Tesla nyní čeká na konečné povolení pro svou novou továrnu, kterou staví nedaleko Berlína. Automobilka chce ve svém prvním evropském závodě zpočátku vyrábět 150 000 elektromobilů ročně.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat