Co musíte ráno vědět (19. dubna)

Image
Medvídek Pú
Obrázek: Dailydot.com

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co může znamenat zvrat ve vztazích s Ruskem pro českou ekonomiku a jak popisuje realitu pravdomluvný Medvídek Pú? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie týden zakončily růstem na nová maxima, za pět dní přidaly hlavní indexy přes procento

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne posílily a indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech. Pomohly jim dobré ekonomické statistiky, nižší výnosy vládních dluhopisů a kvartální výsledky velkých bank. Index Dow si v pátek připsal 0,49 % a skončil na novém zavíracím maximu 34 201,99 bodu (historické maximum navýšil na 34 256,75 bodu), širší S&P 500 vzrostl o 0,36 % na nové zavírací maximum 4 185,47 bodu (absolutní rekord posunul na 4 191,31 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,10 % na 14 052,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,93 % na 16,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,59 %. Za celý týden posílil Dow o 1,19 %, S&P 500 přidal 1,38 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,1 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst pokračuje, americké akcie posouvají rekordy

Americký akciový trh tančí v rytmu nových rekordů, tyto grafy ale nabádají ke střízlivosti

2. Automobilky akcelerovaly páteční růst cen evropských akcií, zisky hlavní indexy zaznamenaly i za celý týden

Západoevropské akcie zakončily páteční seanci v zelených číslech a růst vykázaly všechny hlavní indexy i v týdenním horizontu. Především díky vysoké poptávce po vozech Mercedes-Benz v Číně německý automobilový koncern Daimler v pátek oznámil, že v prvním čtvrtletí zvýšil provozní zisk na rekordních pět miliard eur, na což jeho akcie zareagovaly 2,7% růstem. Celý automobilový sektor si během pátečního obchodování připsal 2,1 %, a rozhodující měrou tak přispěl k tomu, že evropské akcie dorazily do týdenního cíle dražší. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil v pátek o 0,90 % na 442,49 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,52 % na 7 019,53 bodu, německý DAX připsal 1,34 % na 15 459,75 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,85 % na 6 287,07 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 nabral 1,20 %, FTSE 100 vzrostl o 1,50 %, DAX získal 1,48 % a CAC 40 se vyšvihl o 1,91 %.

10 poznámek k nástrahám spekulace na trzích

Falešné sliby moderní měnové teorie

3. Na pražské burze se v pátek nejvíce dařilo bankám, index PX potvrdil týdenní zisk přes procento

Pražská burza zakončila týden připsáním dalších solidních zisků, index PX v pátek vzrostl o 0,88 % na 1 103,78 bodu, a to především zásluhou bank. Dařilo se i akciím ČEZ, které se opět přiblížily šestisetkorunové hranici. Ztráty z hlavních titulů před víkendem utrpěly jen cenné papíry společností Avast a Philip Morris ČR. Nejúspěšnějším titulem dne se stala MONETA Money Bank, jejíž cenné papíry zdražily o 2,76 %. Index PX v uplynulém týdnu stoupl o 1,1 %.

Finanční poradci promluvili: Jak špatně se staráme o peníze?

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí japonská data o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a eurozóna přidá běžný účet a stavební výrobu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné IBM, Coca-Cola nebo United Airlines, v Evropě se přidá společnost CD Projekt. Dopoledne nabídneme pravidelný expertní tržní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko se podle tajných služeb podílelo na výbuchu ve Vrběticích. Česko vyhostí 18 ruských diplomatů, opozice volá po zamezení přístupu Ruska ke strategickým projektům v ČR

Česká republika vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má totiž důvodné podezření, že do výbuchu skladu výbušnin ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské vojenské služby GRU. To odsoudili představitelé vlády i opozice, odchod pracovníků ruské ambasády plně podporuje i prezident Miloš Zeman. Rusko již v odvetě oznámilo vyhoštění hned dvaceti českých diplomatů. Zejména podle opozice jde o jasný argument proti tomu, aby se Rusko podílelo na strategicky důležitých projektech v Česku. Aktuálně se hovoří především o stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech, která je velkým vnitropolitickým tématem. Během neděle účast ruského dodavatele v tendru na dostavbu Dukovan jako vysoce nepravděpodobnou v případě potvrzení podezření z ruské viny na výbuchu ve Vrběticích označili i představitelé české vlády.

6. Analytici: Situace kolem Vrbětic zřejmě zhorší ekonomické vztahy ČR s Ruskem

Podezření ze zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích podle analytiků patrně zhorší i ekonomické vztahy obou zemí. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství. Situaci ovlivní i zhoršující se vztahy mezi EU a Ruskem, míní analytici, které oslovila ČTK. Zároveň upozorňují na to, že Česko je závislé na ropě a zemním plynu z Ruska, čímž by se mohla řídit i případná opatření.

7. Inflace v EU v březnu výrazně vzrostla, dostala se na 1,7 %

Meziroční míra inflace v zemích Evropské unie dosáhla v březnu 1,7 %. Pokračovala tak v růstu z předchozích dvou měsíců. Proti únorové hodnotě se zvýšila o čtyři desetiny procentního bodu. Stejným tempem se zvýšila proti únoru také inflace ve státech platících eurem, kde se vyšplhala na 1,3 %. Uvedl to v pátek statistický úřad Eurostat.

8. Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 %

Čínská ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku výrazný růst, vykázala rekordní meziroční vzestup o 18,3 %. Podle serveru BBC je to největší skok ve vývoji hrubého domácího produktu od roku 1992, kdy Peking začal vést čtvrtletní záznamy. Čísla jsou nicméně do určité míry zkreslená a nesvědčí tolik o silném růstu, jelikož jsou srovnávána s obrovským ekonomickým poklesem ve stejném období loňského roku. Čína se tak do značné míry vzpamatovala z loňského propadu způsobeného pandemií covidu-19. Analytici nicméně očekávali, že druhá největší ekonomika světa oznámí, že vykázala meziroční vzestup o 19 %.

9. Expertka: Turecko není v oblasti regulace kryptoměn jediné, snahy dalších zemí budou sílit

Páteční turecký zákaz plateb v kryptoměnách podle Sheily Warrenové, vedoucí oddělení dat, blockchainu a digitálních aktiv Světového ekonomického fóra, nebude ojedinělý. "Čekají nás další pokusy o regulaci těchto aktiv. Úměrně tomu, jak na trhu kryptoměn roste aktivita, sílí hlasy po silnějším dohledu regulačních orgánů," uvedla pro agenturu Bloomberg.

10. ČEZ jedná s Vodafonem o spolupráci, spekulace o převzetí nechce operátor komentovat

Šéf českého Vodafonu Petr Dvořák uvedl, že jeho firma jedná s ČEZ i s dalšími energetickými společnostmi o spolupráci při výstavbě optických sítí, oznámení by mělo přijít do konce června. Vodafone nepočítá s tím, že by došlo i ke křížovému prodeji služeb. Dvořák nechtěl v rozhovoru pro Hospodářské noviny komentovat spekulace o zájmu ČEZ koupit český Vodafone, řekl ale, že Vodafone nehledá pro českou část aktivně kupce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pú ví, jak to říct

Kdybyste potřebovali přeložit něco z finančnického slovníku, zeptejte se Medvídka Pú.

Medvídek Pú - 1

Medvídek Pú - 2

Medvídek Pú - 3

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat