Co musíte ráno vědět (19. května)

Jak se v polovině týdne vedlo akciím v Evropě a za oceánem, o kolik v dubnu proti březnu stoupla meziroční inflace v EU a jak se také nově dostanou Češi z Prahy do Vídně? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu krvácely, index S&P 500 se propadl o čtyři procenta

Akcie ve Spojených státech ve středu prudce oslabily. Z jednotlivých titulů se výrazně propadly cenné papíry maloobchodního prodejce Target, které přišly o čtvrtinu hodnoty. Firma se stala nejnovější obětí prudkého růstu cen, její výsledky hospodaření za první čtvrtletí navíc podpořily obavy o další vývoj americké ekonomiky. Index Dow se propadl o 3,57 % na 31 490,07 bodu, širší S&P 500 klesl o 4,04 % na 3 923,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,73 procenta a uzavřel na 11 418,15 bodu. Ztráty ve středu zaznamenalo všech jedenáct dílčích sektorů indexu S&P 500. Ten už od začátku roku klesl o zhruba 17 % a Nasdaq Composite spadl o 27 %. Index volatility VIX ve středu vyskočil o 18,62 % na 30,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm a půl bazického bodu na 2,884 %.

Nasdaq - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons
18. 5. 2022 6:07
Je série propadů na Nasdaqu signálem přicházející recese v USA?

Není to tak dávno, co byla média plná inverze americké výnosové křivky, jež podle burzovního almanachu předcházela v...

2. Evropské akcie ve středu klesaly, hlavní indexy odepsaly zhruba procento

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Nejvýrazněji oslabily akcie z technologického odvětví, které jako celek odepsalo bezmála tři procenta. Z makrodat vyhodnocovali investoři mimo jiné britskou inflaci. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,14 % na 433,95 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,07 % na 7 438,09 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,26 % na 14 007,76 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,20 % na 6 352,94 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může nějakou dobu pokračovat

Středeční streamy patří na Investičním webu konkrétním investičním nápadům. Tentokrát s analytikem z XTB Jiřím Tylečkem...

3. Pražská burza ve středu posílila o 2,23 %, ČEZ vyskočil o 8 % a index PX je nejvýše za tři týdny

Pražská burza ve středu na rozdíl od hlavních akciových trhů v Evropě rostla a měřeno indexem PX skončila nejvýše za tři týdny. Index přidal 2,23 % na 1 339,07 bodu. Nahoru burzu vedly akcie energetické společnosti ČEZ, které přidaly osm procent.

Burzovní palác
Obrázek:
17. 5. 2022 12:43
ČS: Květnová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v polovině května analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko odtajní zprávu o obchodní bilanci a Austrálie data z trhu práce. Dopoledne vyjde statistika stavební výroby za celou eurozónu a odpoledne USA přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a rovněž údaje o prodejích starších domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
13. 5. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v EU v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 %, v Česku je třetí nejvyšší

Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 %, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má z členských zemí unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 %. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 %.

6. Průmyslový developer CTP Group za první tři měsíce roku vykázal zisk 60,2 milionu eur

Developer logistických a průmyslových parků CTP Group v prvním čtvrtletí letošního roku vydělal 60,2 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 98,5 milionu eur. Skupina zaznamenala v prvním čtvrtletí meziročně nižší přecenění developerských projektů, což podle ní bylo způsobeno vyššími cenami stavebních prací. Hrubý zisk z provozní činnosti vzrostl o 33 % na 109,8 milionu eur při vylepšení marže na 81,5 % a provozní zisk bez vlivu přecenění se zvýšil o více než 12 % na 79,9 milionu eur.

7. Spotřební daň z benzinu a nafty se v ČR sníží, zákon podepsal prezident

Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září v Česku sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která sazbu daně snižuje, podepsal prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé.

8. Ruská součást americké společnosti Google vyhlásila bankrot

Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásila bankrot. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, která se odvolává na záznamy v ruském obchodním rejstříku. Google už od března není schopen v Rusku zcela plnit své finanční závazky. Google, který je součástí technologické skupiny Alphabet, se ke zprávě bezprostředně nevyjádřil.

9. Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Ve středu to prohlásila americká ministryně financí Janet Yellenová, která přicestovala do Bonnu na jednání ministrů financí skupiny velkých světových ekonomik G7. Západní státy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přijaly několik balíků ekonomických protiopatření a další postihy chystají.

10. Odvolací soud potvrdil stíhání cementárny Lafarge kvůli financování terorismu

Odvolací soud ve Francii ve středu potvrdil stíhání cementárny Lafarge za spoluvinu na zločinech proti lidskosti v Sýrii. Firma podle obžaloby do roku 2014 financovala teroristické organizace, aby mohla v zemi nadále působit. Právní zástupci společnosti zatím rozhodnutí nekomentovali.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

České dráhy obnoví vlaky mezi Prahou a Vídní po historické dráze Františka Josefa

České dráhy obnoví v závěru roku přímé vlakové spojení mezi Prahou a Vídní po historické trati Františka Josefa přes Tábor. Vlaky, které poprvé vyjedou s novým jízdním řádem 11. prosince, tak budou jezdit přes turistické regiony jižních Čech a Dolních Rakous. Dopravce o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Po historické dráze císaře Františka Josefa se začalo jezdit před více než 150 lety. V současnosti jezdí vlaky z Prahy do Vídně pouze přes Brno a Břeclav.

"Obnovené spojení Prahy a Vídně přes Benešov u Prahy, Tábor a Třeboň nabídne nové možnosti pro turismus na obou stranách česko-rakouské hranice, sblíží obyvatele a nabídne další příležitosti pro rozvoj kontaktů mezi Čechy a Rakušany. Nové spojení není jen doprava mezi Prahou a Vídní, ale především jde o propojení regionů mezi Prahou a Českými Velenicemi na naší straně a krajů Waldviertel a Weinviertel v Rakousku," řekl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Dráhy budou spoje provozovat společně s rakouským dopravcem ÖBB. V pracovní dny budou vypravovat jeden pár rychlíků, který bude dopoledne odjíždět z Vídně do Prahy, a odpoledne bude jezdit v opačném směru. Druhý pár bude jezdit o sobotách a nedělích ráno z Prahy a z Vídně se bude vracet odpoledne. Dopravce předpokládá, že v budoucnu se provoz rozšíří na dva páry vlaků denně, což ovšem bude odvislé od zájmu cestujících a také dalšího rozvoje trati.

Cesta mezi Prahou a Vídní po dráze Františka Josefa bude trvat přes pět hodin. Vlaky zastaví v například v Benešově, Olbramovicích, Táboře, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí, Třeboni, Suchdole nad Lužnicí, Majdaleně, Třeboni a Českých Velenicích. V Rakousku budou pokračovat třeba do Gmündu, Schwarzenau nebo Sigmundsherbergu. Kvůli neelektrifikovanému úseku mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Velenicemi plánuje dopravce dvě výměny lokomotiv.

Vlaky doplní zavedené spoje mezi Prahou a Vídní, které projíždí přes Kolín, Brno a Břeclav. Na této trati jezdí i RegioJet. Cesta vlaků po této dráze trvá zhruba 4,75 hodiny.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat