Co musíte ráno vědět (19. února)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik loni klesl čistý zisk ECB a co se dělo ve čtvrtek večer na Marsu? To vše musíte ráno vědět.

Image
Povrch Marsu
Obrázek: NASA

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, přispěla k tomu statistika z trhu práce

Americké akciové indexy ve čtvrtek klesly. Náladu na burzách ovlivnila data z trhu práce a výsledky maloobchodního obra Walmart, které skončily na rovině čtvrtletního zisku za odhady analytiků. Index Dow klesl o 0,38 % na 31 493,34 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,44 % na 3 913,97 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,72 % na 13 865,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,60 % na 22,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,297 %.

V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů

Anketa: Narazí růstové (technologické) akcie do zdi vyšších sazeb?

2. Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v propadu

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek, i přes dobrý začátek, pokračovaly v propadu. Dolů je táhly zejména špatné výsledky některých velkých firem, nepříznivá data z trhu práce v USA a pokračující obavy z inflace. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,82 % na 412,70 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,40 % na 6 617,15 bodu, německý DAX klesl o 0,16 % na 13 886,93 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,65 % na 5 728,33 bodu.

Marek (Deloitte): Bitcoin mě až tak nezajímá, ale blockchain může mít velkou budoucnost

Trh s ropou je stále (zajímavým) místem pro investory, je ale potřeba vybírat

3. Pražská burza ve čtvrtek potřetí v řadě oslabila, dolů ji táhly akcie Erste Group Bank 

Pražská burza potřetí v řadě oslabila, index PX ve čtvrtek klesl o 0,35 % na 1 056,13 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Group Bank, nedařilo se ovšem ani Komerční bance. Rostla naopak MONETA Money Bank. Aktivita na trhu byla podprůměrná.

Třikrát proti přehnanému optimismu: Zotavení ekonomiky je a bude nerovnoměrné

4. Očekávané události

V pátek budou vycházet předběžné indexy nákupních manažerů a vedle toho budou důležité statistiky inflace v Japonsku, Itálii a Francii a zaujmou také britské a kanadské maloobchodní tržby. Z Ameriky pak dorazí statistiky prodejů starších rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zisk ECB loni klesl o třetinu na 1,6 miliardy eur

Čistý zisk Evropské centrální banky loni klesl téměř o třetinu na 1,64 miliardy eur z rekordních 2,37 miliardy eur v předchozím roce. ECB to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Banka svůj zisk rozděluje mezi centrální banky jednotlivých členských zemí eurozóny. Ty obvykle většinu svých zisků odevzdávají do státních rozpočtů.

6. Centrální banka: HDP Ruska bude na předkrizové úrovni koncem roku

Ruská ekonomika se na úroveň z doby před koronavirovou krizí vrátí koncem letošního roku a svůj plný potenciál rozvine v příštích třech letech. Ve čtvrtek to řekl viceguvernér ruské centrální banky Alexej Zabotkin. Hrubý domácí produkt Ruska se loni kvůli pandemii snížil o 3,1 %, a zaznamenal tak nejprudší pokles za více než deset let.

7. Média: Dění v Austrálii kolem Facebooku a Googlu ovlivní celý svět

Vleklý souboj australské vlády s technologickými giganty dospěl do zlomového bodu a nejnovější vývoj se může promítnout do dění daleko za hranicemi Austrálie. Takové jsou komentáře některých médií poté, co Facebook na své hlavní platformě znemožnil australským uživatelům sdílet a prohlížet zpravodajství, zatímco Google ohlásil další dohodu o placení za žurnalistický obsah. Reakce jsou převážně kritické k Facebooku, objevily se ale i výhrady vůči počínání australské vlády.

8. Bloomberg: Volkswagen zvažuje, že na burzu uvede značku Porsche

Německý koncern Volkswagen zvažuje, že na burzu samostatně uvede značku sportovních aut Porsche. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s úvahami společnosti. Jako první zprávu přinesl německý měsíčník věnovaný hospodářství Manager Magazin.

9. Pfizer chce testovat novou verzi vakcíny proti variantě covidu-19 z JAR

Farmaceutická společnost Pfizer intenzivně jedná s americkými regulátory o možnosti otestovat novou verzi své vakcíny proti covidu-19, která by u již naočkovaných lidí posílila ochranu před takzvanou jihoafrickou variantou viru SARS-CoV-2. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek oznámil jeden z předních vědců firmy Phil Dormitzer.

10. Makléřská firma Webull získala dalších 150 milionů USD

Makléřská společnost Webull, za kterou je čínský kapitál a která je konkurentem americké platformy Robinhood Markets, si od investorů zajistila dalších 150 milionů dolarů na provoz a další rozvoj. Její hodnota tím vystoupila nad miliardu dolarů. S odkazem na své zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg. Webull provozuje jedny z nejrychleji rostoucích obchodních platforem pro drobné investory ve Spojených státech.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Perseverance to zvládl

Americké NASA se ve čtvrtek večer našeho času podařilo úspěšně dopravit vozítko Perseverance na povrch planety Mars. Jde o druhé vozítko svého druhu po roveru Curiosity, který na planetě působí už přes devět let.

Hned poté, co po bezmála půlročním letu k planetě rover zvládl "7 minut hrůzy" a přistál, posílal fotografie z povrchu. Kdo chtěl, mohl všechno sledovat živě na YouTube kanálu NASA nebo na kanálu Hvězdárny a planetária Brno.

Možná to na první pohled nevypadá tak parádně jako sonda Rosetta zkoumající kometu P67/Čurjumov-Gerasimenko nebo průlet New Horizons kolem Pluta, ale stejně klobouk dolů před všemi, kteří se na této misi podíleli.

Musíte vědět
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat