Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Vydržel investorům strach z omikronu i ve středu, jak se vyvíjí situace v tuzemském průmyslu a jaké neslavné výročí je dobré si ve čtvrtek připomenout? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu klesly, na trhu převážily obavy z nové varianty koronaviru a inflace

Americké akcie středeční obchodování zahájily růstem. Na trhu ale posléze převážilo znepokojení kvůli nové variantě koronaviru omikron, prudce rostoucí inflaci a měnové politice americké centrální banky, a všechny tři hlavní indexy tak zisky odevzdaly a sestoupily do červených čísel. Index Dow se snížil o 1,34 % na 34 022,04 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 4 513,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,83 % na 15 254,05 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,45 % na 31,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 1,407 %.

USA a americký dolar - ilustrační foto
1. 12. 2021 17:24
Stane se silný dolar brzdou růstu cen amerických akcií?

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši významných světových měn, minulý týden vystoupil na nejvyšší...

2. Investoři v Evropě ve středu kupovali dip, indexy přidaly kolem dvou procent

Dvouprocentní zisky většiny evropských akciových indexů ve středu táhly vzhůru akcie ze sektorů nejvíce zasažených "omikronovým" výprodejem z předchozích dnů - automobilek, cestovního ruchu a volného času, které umazaly přes tři procenta ztrát. Index STOXX Europe 600 přidal 1,71 % na 470,86 bodu, německý DAX vyskočil o 2,47 % na 15 472,67 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,55 % na 7 168,68 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 2,39 % na 6 881,87 bodu.

Euro - ilustrační foto
1. 12. 2021 10:21
Stáhne euro (opět) níže rozvojové trhy?

Titulek je samozřejmě lehce nefér vůči společné evropské měně, protože ona sama emerging markets nikdy nikam netáhla...

3. Pražská burza ve středu smazala úterní pokles

Index PX pražské burzy ve středu posílil o 0,44 % na 1 363,16 bodu. Podařilo se mu tak překonat úterní oslabení. Pozitivní nálada vládla u akcií Komerční banky a Erste. Vzrostl i ČEZ. Komerční banka přidala 1,16 % na 870,50 Kč a akcie Erste zdražily o 1,05 % na 984,20 Kč.

Roušky, koronavirus. covid-19, omikron, omicron - ilustrační foto
1. 12. 2021 12:02
ABN AMRO: Omikron může prohloubit problémy dodavatelských řetězců, ale také zmírnit část inflačních tlaků

Identifikace nové varianty koronaviru omikron na konci minulého týdne silně zasáhla trhy. Podle expertů nizozemské banky...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dojde na korejský HDP a australskou obchodní bilanci, v Evropě budou sledované údaje z trhu práce a Amerika oznámí týdenní počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
26. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém průmyslu se v listopadu zlepšovaly, index nákupních manažerů stoupl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zlepšovaly, když index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 57,1 bodu z říjnových 55,1 bodu. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Předtím index čtyři měsíce po sobě klesal. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

6. Nasdaq začne od roku 2022 přesouvat s pomocí Amazonu své trhy do cloudu

Americký provozovatel burz Nasdaq uzavřel partnerství se společností Amazon, s níž své americké trhy začne od roku 2022 přesouvat do prostředí cloudu. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg. Připomněla, že dříve tento měsíc se stejným úmyslem uzavřela dohodu s Googlem společnost CME Group. Nasdaq začne obchodovat z prostředí cloudu od příštího roku, jako první v něm bude fungovat burza s opcemi Nasdaq MRX.

7. Italská ITA, nástupce Alitalie, si objednala od Airbusu 20 letadel

Letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), nástupce kdysi věhlasných aerolinek Alitalia, si u Airbusu objednala 28 strojů. Oznámil to ve středu evropský výrobce letadel. Hodnotu zakázky nezveřejnil. Podle katalogových cen by měla činit nejméně 4,7 miliardy dolarů. Objednávka sedmi letadel A220, jedenácti strojů A320neo a deseti letounů A330neo potvrzuje memorandum o porozumění z konce letošního září.

8. Panel expertů při FDA jen váhavě doporučil nasazení pilulky od firmy Merck

Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě doporučil nasazení pilulky proti covidu-19 od společnosti Merck. Poradci, jejichž verdiktem se FDA nemusí řídit, se vyslovili poměrem 13 ku 10 hlasům pro schválení léčiva molnupiravir pro osoby s mírnými příznaky, u nichž však hrozí riziko těžkého covidu-19. Pokud dá FDA léčivu zelenou, mohlo by být ve Spojených státech k dispozici za několik týdnů, píše list The New York Times.

9. EBRD investuje deset milionů eur do zelených dluhopisů skupiny Photon Energy

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) investuje deset milionů eur do zelených dluhopisů mezinárodní solární skupiny s českými kořeny Photon Energy. Photon Energy v polovině listopadu informovala o úpisu zelených dluhopisů s nominální hodnotou až 50 milionů eur, později objem zvýšila. Zelené dluhopisy jsou ekologickým nástrojem, jehož účelem může být pouze financování a podpora takzvaných zelených projektů, které chtějí zlepšit životní prostředí.

10. Šéf Microsoftu prodal téměř polovinu svých akcií firmy

Generální ředitel technologické společnosti Microsoft Satya Nadella prodal minulý týden téměř polovinu svých akcií firmy za více než 285 milionů dolarů. Vyplývá to ze záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Jeho krok vyvolal spekulace, píše německý časopis Der Spiegel.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 20 lety šokoval svět pád amerického obchodníka s energiemi Enron

2. prosince 2001 otřásl nejen americkou ekonomikou krach tehdy největšího amerického obchodníka s energií, společnosti Enron. Krach Enronu byl tehdy největším bankrotem v historii USA. Bankrotu předcházelo oznámení Enronu, že v uplynulých čtyřech letech nadhodnotil své účetnictví o více než 600 milionů dolarů a akcie Enronu klesly pod dolar. Přitom jen o rok dříve se pohybovaly na na historických maximech nad 90 dolary. Cílem podvodů bylo zachování vysoké ceny akcií Enronu, díky níž měli šéfové společnosti díky motivačním programům vysoké bonusy.

Historie společnosti Enron se začala psát v roce 1984, kdy podnikatel a ekonom Kenneth Lay převzal vedení firmy Houston Natural Gas, kterou o rok později spojil s firmou InterNorth a zformoval Enron, jehož hlavní obchodní komoditou byl plyn a elektřina. Lay z Enronu udělal postupně sedmičku v žebříčku Fortune 500 s ročním obratem přes sto miliard dolarů. V té době byl Lay oslavován jako mesiáš, patřil k vysokým podnikatelským kruhům a netajil se svými styky s prezidentem Georgem Bushem. Ten mu vymyslel přezdívku Kenny Boy, tedy Malý Kenny.

Lay byl od vzniku Enronu předsedou správní rady a zároveň generálním ředitelem, tedy nejvyšším manažerem společnosti. V únoru 2001 funkci generálního ředitele převzal Jeffrey Skilling, který se jí ale již v srpnu nečekaně vzdal. Skilling uvedl, že tak učinil z osobních důvodů. Enron v říjnu po více než čtyřech letech oznámil čtvrtletní ztrátu, za viníka schodku byl označen výkonný finanční ředitel Andrew Fastow, který byl později odvolán z funkce. Firma následně zveřejnila, že je vyšetřována Komisí pro cenné papíry kvůli aktivitám firem spojených s Fastowem. Po oznámení o podvodech požádal v prosinci 2001 Enron ochranu před věřiteli.

Skandál tehdy vyvolal šok na Wall Street a odstartoval vlnu podobných případů. Podobné skandály pak byly odhaleny například u amerických firem Tyco, Adelphia nebo WorldCom a v Evropě především u italského Parmalatu, který byl označován za evropský Enron. Smutně proslulým se stal Layův výrok "Můžu upřímně říct, že jsem ještě nikdy neměl z Enronu tak dobrý pocit jako nyní", jenž pronesl tři měsíce před tím, než vyšla najevo obří díra v účetnictví podniku. Krach Enronu překonal až bankrot WorldComu z roku 2002 a několik dalších obřích bankrotů z krizových let 2008 a 2009.

Kolaps Enronu připravil o práci tisíce lidí a smazal majetek akcionářů za více než 60 miliard dolarů. Ti, kteří dostatečně nerozložili zdroje svých penzijních plánů, přišli také o peníze na důchod. Z důchodových účtů takto zmizely více než dvě miliardy dolarů.

Federální porota u soudu v Houstonu v květnu 2006 shledala Kennetha Laye vinným z podvodu a zločinného spolčení, Lay však 5. července 2006 náhle zemřel ve věku 64 let a případ byl odložen. K více než 24 letům vězení byl odsouzen další bývalý šéf Enronu Jeffrey Skilling, kterému v červnu 2013 soud v Houstonu snížil trest na 14 let. Zmírnění rozsudku umožnila dohoda Skillingových právníků s ministerstvem spravedlnosti. Skilling se na jejím základě vzdal dalších pokusů o odvolání proti trestu. Zároveň se díky tomu uvolnilo kolem 40 milionů dolarů, které soud bývalému manažerovi Enronu nařídil zaplatit akcionářům a zaměstnancům firmy poškozeným jejím krachem. Z vězení byl Skilling propuštěn v roce 2019. Bývalý finanční ředitel Andrew Fastow, který byl považován za osnovatele podvodů v Enronu, nastoupil v září 2006 do vězení. Propuštěn byl v prosinci 2011.

Symbolickou tečku za případem učinila v červnu 2011 vdova po bývalém šéfovi Linda Layová, která urovnala dlouholetý spor s organizací Enron Creditors Recovery Corporation (ECRC). Ta je nástupnickým podnikem kdysi věhlasného energetického kolosu a nyní se jen snaží vymoci pro věřitele peníze.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat