Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a na Wall Street, jak na měnověpolitickém zasedání maďarská centrální banka upravila úrokové sazby a s jakou novinkou v Londýně přišlo Tesco? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři oceňují dobré hospodářské výsledky firem

Americké akcie posílily. Investoři sázejí na dobré čtvrtletní hospodářské výsledky společností. K růstu akciových indexů nejvíce přispěly technologický a zdravotnický sektor. Index S&P 500 se zvýšil pátou seanci za sebou a blíží se rekordu z počátku září. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,56 % na 35 457,31 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,74 % na 4 519,63 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,71 % na 15 129,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,74 % na 15,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl bezmála o šest bazických bodů na 1,641 %. Ceny ropy vzrostly o necelé procento, zlato zakončilo na zelené nule a stříbro zdražilo o dvě procenta. Bitcoin si připsal k dobru bezmála 4 % a obchodoval se okolo 63 800 USD. Po skončení obchodování oznámila hospodářská čísla za uplynulý kvartál společnost Netflix.

Video thumbnailplay-btn
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz

Slavný investor Carl Icahn si myslí, že americký akciový trh bude muset dlouhodobě zvládat výzvy v podobě prudce...

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, investoři se soustředili na hospodářské výsledky firem

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali mimo jiné hospodářské výsledky společností Danone, Kering, Vinci a Deutsche Boerse. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,33 % na 468,58 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,19 % na 7 217,53 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,27 % na 15 515,83 bodu, zatímco francouzský CAC 40 klesl o 0,05 % na 6 669,85 bodu.

Zlato, slitky
19. 10. 2021 12:27
Zlato: Další neúspěšný pokus o proražení důležité technické úrovně

Prudký páteční výprodej vymazal většinu zisků, které si zlato v minulém týdnu připsalo. Jeho cena tak uzavřela jen o 0,6...

3. Pražská burza i v úterý mírně oslabila, dařilo se akciím České zbrojovky

Index PX pražské burzy v úterý odepsal 0,12 % na 1 352,98 bodu, a oslabil tak již šestý den v řadě. Po více než týdnu poprvé vzrostly akcie České zbrojovky Group. ČEZ pokračoval v oslabování. Ostatní tituly nezaznamenaly větší než jednoprocentní změnu.

Video thumbnailplay-btn
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone

České firmy patří na parket pražské burzy. Drobné investory s nabídkou svých akcií osloví ještě v říjnu česká společnost...

4. Očekávané události

Ve středu se dozvíme, jak se v zahraničním obchodě dařilo Japonsku, a Čínská lidová banka rozhodne o měnové politice. V Evropě budou sledované německé výrobní ceny a britská a celoevropská spotřebitelská inflace. Spotřebitelské ceny zaujmou i v Kanadě, Rusko zveřejní maloobchodní tržby a ceny výrobců a ve Spojených státech oznámí týdenní statistiky z hypotéčního trhu a zásoby ropy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
15. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maďarská centrální banka opět zvýšila základní úrokovou sazbu

Maďarská centrální banka v úterý v souladu s očekáváním analytiků zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 1,80 %. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky v reakci na rostoucí inflaci.

6. OECD: Vyspělé země se musí připravit na slabší růst ekonomiky a zavést reformy

Hospodářsky vyspělé země se v dlouhodobém horizontu musí připravit na zpomalení ekonomického růstu. Je potřeba, aby se zaměřily zejména na reformy trhu práce a penzijního systému, bez kterých bude hrozit zvyšování daní. Vyplývá to z dlouhodobého hospodářského výhledu, který v úterý zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

7. Zaměstnanci American Express mohou pracovat odkudkoli až čtyři týdny v roce

Zaměstnanci amerického vydavatele kreditních karet American Express budou moci pracovat odkudkoli až čtyři týdny v roce. Dva týdny z toho budou moci pracovat ze zahraničí. V interní zprávě o tom informoval šéf společnosti Stephen Squeri. Společnost zaujala k práci z domova uvolněnější stanovisko než většina velkých amerických finančních domů.

8. Alibaba představila jeden z nejpokročilejších čipů v Číně

Čínský technologický gigant Alibaba představil jeden z nejpokročilejších čipů v Číně. Bude pohánět servery v jeho datových centrech a prozatím nebude určen k prodeji. Největší provozovatel cloudových služeb v Číně s krokem přichází v době, kdy se na tuto oblast zaměřily i jiné cloudové společnosti, a v čase, kdy je prioritou čínské vlády čipová soběstačnost.

9. Xiaomi hodlá v první polovině roku 2024 zahájit masovou výrobu vlastních aut

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi hodlá v první polovině roku 2024 zahájit masovou výrobu vlastních automobilů. Oznámil to šéf podniku Lej Ťün. Firma koncem srpna oficiálně zaregistrovala svou divizi pro výrobu elektromobilů, která nese název Xiaomi EV.

10. EU zahájila debatu o postpandemické podobě rozpočtových a dluhových pravidel

Evropská komise v úterý zahájila se státy Evropské unie konzultace, na jejichž základě chce aktualizovat rozpočtová a dluhová pravidla bloku, jež řada zemí není schopna plnit. Podle unijní exekutivy by se měla pravidla zjednodušit a lépe přizpůsobit zejména potřebám masivních investic do klimaticky šetrného hospodářství. Státy přitom mají různý pohled na to, jak moc má unie výši veřejných dluhů a rozpočtových schodků hlídat.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tesco otevírá v Londýně první obchod bez pokladen

Tesco v úterý otevřelo v centru Londýna první obchod bez pokladen. Největší britský maloobchodní řetězec tak následuje příklad konkurenčních prodejců Amazon, Aldi a Morrisons, které nákupy bez interakce s pokladními a bez scanování na elektronických pokladnách už nabízejí.

Zákazníci si pomocí aplikace Tesco.com budou moci vybrat potraviny a hned z obchodu odejít. Kombinace kamer a snímačů hmotnosti zjistí, co si zákazníci vzali, a výrobky jim vyúčtuje přímo v aplikaci v okamžiku, kdy obchod opustí. Stvrzenku klienti obdrží do telefonu do několika minut.

Technologii Tescu zajišťuje izraelský technologický startup Trigo, který podobná partnerství uzavřel se supermarkety v Německu a v Nizozemsku. Systém využívali už dříve zaměstnanci Tesca v sídle firmy, ale nyní bude poprvé k dispozici běžným zákazníkům.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat