Co musíte ráno vědět (20. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, proč Alena Schillerová nechce vyšší sazby ČNB a čemu nově musí čelit Netflix? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie uzavřely ztrátový týden hlubším pátečním poklesem

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne oslabily. Makroekonomické statistiky vycházejí smíšeně, investoři se navíc obávají možného zvýšení daně z příjmů právnických osob, šíření delta varianty koronaviru i případného dřívějšího snížení nákupů aktiv ze strany americké centrální banky. Ztráty vedly především velké technologické firmy. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,48 %n na 34 584,88 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,91 % na 4 432,99 bodu a poprvé od 18. června uzavřel pod 50denním klouzavým průměrem. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil také o 0,91 % na 15 043,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 11,34 % na 20,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři bazické body na 1,363 %. Ceny ropy klesly o 0-5-0,9 %, zlato zakončilo den na zelené nule a stříbro odepsalo 2,4 %. Lehce po procento ztratil bitcoin. Za celý týden ztratil Dow 0,07 %, S&P 500 0,57 % a Nasdaq Composite 0,47 %. S&P 500 proto za dva uplynulé týdny vykázal nejhlubší propad (-2,26 %). Více se za období dvou týdnů snížil naposledy koncem února, kdy odepsal 3,14 %.

Býk vs. medvěd
19. 9. 2021 6:48
Týden na trzích podle burzovních grafů: Druhý pokles v řadě srazil index S&P 500 (těsně) pod 50denní průměr

Index S&P 500 v uplynulém týdnu pokračoval po sestupné trajektorii a již nyní je jasné, že letošní září nabídne největší...

Video thumbnailplay-btn
17. 9. 2021 6:14
Mandy Xu (Credit Suisse): Technologický sektor bude zaostávat za cyklickými tituly (bankami, průmyslem, energetikou), omezování odkupů ze strany Fedu by nemělo býky dlouhodobě znervózňovat

Je vhodná doba na investici do akcií bank a energetických společností v USA? Téma ve vysílání CNBC rozebrala Mandy Xu z...

2. Evropské akcie v pátek skončily v červených číslech, ztrátový byl pro hlavní indexy i celý týden

Západoevropské akciové indexy skončily v pátek pod nulou a ztráty zaznamenaly hlavní trhy také v týdenním horizontu. V pátek investoři vyhodnocovali finální zprávu o inflaci v eurozóně a Evropské unii za srpen. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,88 % na 461,84 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,91 % na 6 963,64 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,03 % na 15 490,17 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,79 % na 6 570,19 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,97 %, FTSE 100 odepsal 0,93 %, DAX přišel o 0,77 % a CAC 40 se snížil o 1,40 %.

Telekomunikace, mobilní telefony, sítě
17. 9. 2021 12:13
Telekomunikace a internet v Česku: (Nejen) tři hlavní hráči v grafické kostce

Vývoj českého maloobchodního trhu telekomunikačních služeb je v posledních letech ovlivňován dramatickým rozvojem...

3. Pražská burza vzrostla i v pátek, úspěšný týden zakončila na novém jedenáctiletém maximu

Pražská burza v pátek opět posílila, a vylepšila tak své jedenáctileté maximum. Index PX přidal 0,25 % na 1 305,24 bodu. Výše byl benchmark naposledy v dubnu 2010. Dařilo se akciím Komerční banky nebo operátora O2 Czech Republic. Aktivita na trhu byla vysoká, objem obchodů dosáhl zhruba 1,15 miliardy korun. Za celý týden PX vzrostl o 1,62 %, nejvíce posílily Pilulka Lékárny, Komerční banka, Erste a ČEZ.

ČNB, Česká národní banka - ilustrační foto
18. 9. 2021 6:29
Sazby ČNB do konce roku musejí rychle vzrůst, pak ale může nastat relativní klid

Média uvádějí, že inflace v Česku může být na konci roku na 5 %. V očích veřejnosti to působí tak, že ekonomové...

4. Očekávané události

V pondělí stojí za pozornost výrobní ceny v Německu, španělská obchodní bilance a index cen domů ve Spojených státech. Hospodářské výsledky zveřejní mimo jiné společnost Lennar. Na pražské burze bude sledovaná mimořádná valná hromada společnosti Stock Spirits, na které se bude jednat o nabídce převzetí ze strany CVC Capital za 377 pencí na akcii. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
17. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská Evergrande, která má finanční problémy, začala splácet nemovitostmi

Čínský realitní gigant Evergrande, který se potýká s finančními problémy, začal vyplácet své investory nemovitostmi. Firma v příspěvku na sociální síti WeChat uvedla, že investoři, kteří mají zájem o odkup produktů její divize správy majetku bohatých výměnou za majetek, mohou kontaktovat své investiční poradce nebo navštívit pobočku.

6. Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu dluhu

Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby. Podle ní to citelně zdraží obsluhu státního dluhu, stoupne tlak na růst mezd a zkomplikuje to soukromé investice. Členy bankovní rady před velkým zvyšováním v srpnu varovala. Schillerová to uvedla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v reakci zopakoval, že další zvýšení úrokových sazeb je nutné. Cílem zvyšování sazeb je prostřednictvím snížení dostupnosti úvěrů a tím celkové poptávky v ekonomice brzdit inflační tlaky, uvedl na Twitteru. Bankovní rada ze zákona nemůže přijímat pokyny od kohokoli, ani od vlády, dodal. Rada bude o nastavení sazeb jednat 30. září. Ekonomové očekávají razantní zvýšení sazby, tedy o půl procentního bodu na 1,25 %.

7. Škoda Auto plánuje další elektromobily, udrží tak pracovní místa

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se stejně jako ostatní světové automobilky připravuje na masivní příchod elektromobility. Mezi zaměstnanci často panují obavy o možné snižování počtu pracovníků. Škoda ale získala od koncernu Volkswagen možnost vyrábět další elektromobily, bude tak možné zachovat pracovní místa v českých závodech, sdělil v dopise zaměstnancům předseda představenstva Thomas Schäfer.

8. Inflace v EU i eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 % z červencové hodnoty 2,5 %. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, inflace dosáhla 3 %. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. V konečné zprávě to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

9. Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany v sobotu začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně odstavený byl 7. září kvůli diagnostice na jednom z bezpečnostních čerpadel. Kontrolou energetici zjistili závadu na uložení ložiska. V Dukovanech jsou tak v provozu opět všechny čtyři bloky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Gruzínská šachová šampionka žaluje Netflix kvůli seriálu Dámský gambit

Gruzínská šachová šampionka Nona Gaprindašviliová žaluje americkou firmu Netflix za urážku na cti kvůli zmínce o své osobě v seriálu Dámský gambit, informovala stanice BBC. Ve své žalobě se Gaprindašviliová ohrazuje proti seriálovému tvrzení, že nikdy závodně nehrála proti mužům. Do roku 1968, do něhož je daná epizoda zasazena, se totiž údajně utkala s nejméně 59 spoluhráči mužského pohlaví.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 10. 2021 21:00
ŽIVĚ: O stagflaci a jejích možných dopadech na trhy (Petr Novotný, Investiční web)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat