Co musíte ráno vědět (20. září)

Auta na elektřinu, elektromobily, ekologická auta
Obrázek: Thinkstock

Jak týden zahájily akcie v Evropě a za oceánem, na kolik by mohl vstup na burzu ocenit firmu Porsche a jakou novinkou se automobilky Iveco a Hyundai snaží změnit odvětví dodávek? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily, investoři vyhlížejí výsledek zasedání Fedu

Akcie ve Spojených státech uzavřely pondělní rozkolísanou seanci růstem. Investoři upravovali své pozice před zasedáním měnového výboru centrální banky USA, které začíná v úterý. Všeobecně se čeká další výrazné zvýšení úroků. Index Dow vzrostl o 0,64 % na 31 019,68 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,69 % na 3 899,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 11 535,02 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,05 % na 25,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o pět bazických bodů na 3,494 %.

Jerome Powell - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
19. 9. 2022 17:00
Zasedání FOMC je tady. Jak Powell a spol. zareagují na vysokou inflaci a výprodeje akcií a dluhopisů?

Minulý týden byl na trzích ovlivněn oznámením vyšší než očekávané míry inflace v USA. Zveřejněná statistika trhy...

2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, změny hlavních indexů ale nebyly výrazné

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo nejednotně. Investoři jsou opatrní před měnověpolitickými zasedáními centrálních bank Spojených států a Spojeného království. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,10 % na 407,82 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,30 % na 12 780,06 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,25 % a den zakončil na 6 062,26 bodu. Britský trh zůstal kvůli pohřbu královny Alžběty II. zavřený.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
15. 9. 2022 16:53
Svět po pandemii: Neměli bychom jít z extrému do extrému, mnohé ekonomiky nemohou být plně soběstačné. Je ale potřeba předcházet rizikům a diverzifikovat, říká ekonom

Tendence k deglobalizaci a regionalizaci výroby jsou po pandemii velice silné a v některých případech i rozumné...

3. Pražská burza v pondělí navázala na páteční oslabení, index PX ztratil 0,4 %

Index PX pražské burzy v pondělí odepsal 0,4 % na 1 215,38 bodu. Navázal tak na páteční ztrátu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ, rostly naopak akcie Erste. Obchodování na pražské burze v úvodu týdne probíhalo spíše za podprůměrných objemů.

Nepořádek, zmatek
Obrázek: Freeimages.com
2. 9. 2022 12:11
Tři matoucí zákonitosti na finančních trzích

Investování se zdá být vysoce racionální záležitostí. "Hra", ve které jde o miliardy a biliony, se přece musí řídit...

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde v Japonsku inflační zpráva a čínská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne na trh pošle Německo index výrobních cen a eurozóna výsledek běžného účtu. Odpoledne se pak trh ve Spojených státech zaměří na statistiky vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
16. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Volkswagen: Vstup na burzu může firmu Porsche ohodnotit až na 75 miliard eur

Připravovaný vstup na burzu by mohl německého výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche ohodnotit na 70 až 75 miliard eur. Mateřská společnost Volkswagen totiž oznámila, že stanovila cenu prioritních akcií Porsche na 76,50 až 82,50 eura za kus. V případě dosažení horní hranice stanoveného rozpětí by vstup automobilky Porsche na burzu znamenal třetí největší primární veřejnou nabídku akcií v evropské historii.

6. Kvůli energetické krizi v Německu sílí známky recese, uvedla centrální banka

Německá ekonomika vykazuje čím dál více známek blížící se recese, důvodem je zejména energetická krize. V pravidelné měsíční zprávě to v pondělí uvedla německá centrální banka. Předpověděla, že situace u dodávek zemního plynu zůstane v příštích měsících velmi napjatá. Německý ministr hospodářství Robert Habeck nicméně upozornil, že zásobníky plynu v Německu jsou už plné téměř z 90 %. V případě příznivého vývoje v oblasti úspor plynu a dobrého počasí má podle něj Německo šanci zimu úspěšně přestát.

7. Deutsche Bank, BNY Mellon a Warburg v Německu zaplatí pokutu 60 milionů eur

Německý finanční ústav Deutsche Bank, americká Bank of New York Mellon (BNY Mellon) a německý finanční holding Warburg Group zaplatí německým daňovým úřadům 60 milionů eur v souvislosti s daňovým skandálem kolem takzvaných cum-ex transakcí s cennými papíry. S odvoláním na mluvčího Deutsche Bank o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Cum-ex transakce spočívají v rychlé výměně akcií mezi více subjekty v den rozhodný pro výplatu dividendy. Cílem je, aby nebylo jasné, kdo má povinnost odvést daň z kapitálových výnosů, jejíž sazba činí v Německu 25 %.

8. Siemens Energy se vrátila do hlavního indexu frankfurtské burzy DAX

Německý dodavatel zařízení pro energetický průmysl Siemens Energy se v pondělí vrátil do hlavního indexu frankfurtské burzy DAX, ze kterého byl vyřazen v březnu. Siemens Energy v indexu nahradila firmu Hellofresh. Společnost Siemens Energy se v posledních měsících dostala do centra pozornosti v souvislosti s omezováním dodávek ruského plynu do Evropy.

9. Finský prodejce elektřiny Karhu Voima zkrachoval, provozovatel sítě varuje před výpadky

Finský maloobchodní prodejce elektřiny Karhu Voima vyhlásil bankrot. Firma krok zdůvodnila prudkým nárůstem cen elektřiny, kvůli kterému se její podnikání stalo ztrátovým. Provozovatel finské přenosové sítě Fingrid navíc varoval, že Finové by měli být připraveni na výpadky v dodávkách elektřiny během nadcházející zimy.

10. Čistý zisk tuzemských bank a spořitelen stoupl v prvním pololetí na 54,6 miliardy korun

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 23,6 miliardy korun na 54,61 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank činila ke konci června 9,624 bilionu korun, což je o 1,1 bilionu korun více než na konci roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Automobilky Iveco a Hyundai představily prototyp dodávky na vodíkový pohon

Italský výrobce nákladních aut, autobusů a motorů Iveco v pondělí představil prototyp velké dodávky na vodíkový pohon s názvem eDaily, kterou vyvinul s jihokorejskou automobilkou Hyundai Motor. Vůz má dojezd 350 kilometrů a maximální užitečné zatížení tři tuny.

Iveco a Hyundai v březnu podepsaly předběžnou dohodu o spolupráci v oblasti sdílené technologie vozidel, společného zásobování a vzájemných dodávek. V červenci firmy oznámily, že Iveco osadí své autobusy na vodíkový pohon v Evropě systémy palivových článků navrženými společnosti HTWO, která je divizí automobilky Hyundai.

Nová dodávka eDaily je vybavena systémem vodíkových palivových článků Hyundai o výkonu 90 kilowattů a elektromotorem o výkonu 140 kilowattů. Akumulátory dodává společnost FPT Industrial, která je divizí italské automobilky a která se zaměřuje na pohonné jednotky.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
29. 11. 2022 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investičníweb.cz)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat