Co musíte ráno vědět (21. června)

Image
Vítěz
Obrázek: Freeimages.com

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jaký důvod k oslavě má Boeing a kdo zvítězil v 13. ročníku tuzemské byznysové soutěže Firma roku: Rovné příležitosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek zlevnily, pod nulou skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard v rozhovoru v televizi CNBC uvedl, že podle jeho názoru by první zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech mohlo přijít už v příštím roce. Index Dow v pátek klesl o 1,58 % na 33 290,08 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,31 % na 4 166,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,92 % na 14 030,38 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 16,62 % na 20,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 1,443 %. Za celý uplynulý týden index Dow odepsal 3,45 %, S&P 500 spadl o 1,91 % a Nasdaq Composite se snížil o 0,28 %.

Býk, medvěd
20. 6. 2021 6:57
Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie ustoupily z rekordů

Zasedání americké centrální banky přineslo na trhy novou nervozitu, Fed totiž posunul výhled zahájení cyklu zvyšování...

2. Pátek přinesl evropským akciovým trhům výraznější pokles

Evropské akcie v pátek zlevnily zhruba o půldruhého procenta, dvojnásobné ztráty zaznamenaly sektory těžařů ropy a bank. Investoři stále vyhodnocují výsledky jednání americké centrální banky, vybírají zisky a analyzují čerstvá makrodata, mezi nimiž v pátek poklesem zklamaly maloobchodní tržby ve Spojeném království a růstem výrobní ceny v Německu. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek odepsal 1,58 % na 452,05 bodu, německý DAX ztratil 1,78 % na 15 448,04 bodu, britský FTSE 100 pozbyl 1,9 % na 7 017,47 bodu a francouzský CAC 40 zlevnil o 1,46 % na 6 569,16 bodu. V týdenní perspektivě STOXX Europe 600 ubral 1,19 %, DAX si pohoršil o 1,56 %, FTSE 100 spadl o 1,63 % a CAC 40 se snížil o 0,48 %.

Henry Graves Patek Philippe Supercomplication
19. 6. 2021 6:51
10 zajímavostí o zlatě: Boháče z vás neudělají, ale můžete s nimi zaperlit ve společnosti

Těžko hledat blyštivější, trvanlivější a tradičnější symbol bohatství, než je zlato. Tento zářivý kov fascinuje lidstvo...

3. O2 a Erste jsou ve výrazné slevě, pražská burza se kvůli nim v pátek propadla do jednoprocentní ztráty

Akcie telekomunikační společnosti O2, které se v pátek poprvé obchodovaly bez nároku na letošní dividendu, zlevnily o šest procent. Bezmála čtyřprocentní ztrátu pak zaznamenala také Erste. Ani téměř tříprocentní zisk její konkurentky Monety tak nestačil indexu PX k posunu z červených čísel - český benchmark nakonec ztratil 1,02 % na 1 162,01 bodu, což v týdenním horizontu znamená ztrátu 1,3 %.

České bankovky - ilustrační foto
19. 6. 2021 14:12
Česká finanční gramotnost: Cítíme se průměrní, zlepšovat se (ne)chceme

Podle aktuálních dat společnosti EMA data každý 13. Čech hodnotí svou finanční gramotnost jako špatnou nebo velmi...

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí australské maloobchodní tržby, čínské rozhodnutí o sazbách a centrální banka v Chicagu zveřejní svůj index aktivity. Z Ruska pak dorazí údaje o nezaměstnanosti, mzdách a prodejích v maloobchodu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
18. 6. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Největší verze Boeingu 737 MAX za sebou má zkušební let

Největší verze Boeingu z rodiny 737 MAX za sebou má zkušební let. Startu letounu Boeing 737 MAX 10 z továrního letiště Renton v Seattlu přihlíželo pár stovek zaměstnanců. Na palubě byla pouze dvojice pilotů. Boeing očekává, že stroj aerolinkám začne dodávat v roce 2023.

6. Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři Ackmanovi

Francouzská mediální skupina Vivendi podepsala dohodu o prodeji 10% podílu v nahrávací společnosti Universal Music Group firmě Pershing Square Tontine Holdings, v jejímž čele stojí americký miliardář William Ackman. Kupní cena podle agentury Bloomberg činí zhruba čtyři miliardy dolarů.

7. Agentura Fitch Ratings zlepšila výhled úvěrového ratingu Británie na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila výhled úvěrového ratingu Británie z negativního na stabilní. Hlavní známku ale nechala na stupni AA-. Z hlediska fiskálního, makroekonomického a trhu práce prokázala britská ekonomika podle agentury Fitch odolnost vůči pandemii covidu-19.

8. Lukoil investuje za šest let tři miliardy dolarů do výroby petrochemických produktů

Společnost Lukoil, druhý největší ruský producent ropy, hodlá v následujících šesti letech investovat tři miliardy dolarů do výroby petrochemických produktů. S odvoláním na vyjádření šéfa společnosti Vagita Alekperova o tom informovala agentura TASS.

9. Šéf diplomacie EU pohrozil sankcemi libanonským politikům za tamní krizi

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v sobotu kritizoval libanonské politiky za prodlevy při vytváření nového vládního kabinetu v době, kdy se země nachází v politické a ekonomické krizi. Varoval, že EU by mohla uvalit sankce na ty libanonské představitele, kteří budou dále bránit vzniku nové vlády a realizaci reforem.

10. UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí je stále téměř nulová

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v červnu nepatrně vzrostla. Vyplývá to z Indikátoru napětí na trhu nemovitostí UniCredit Bank. Ten stoupl na 0,02 %, příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb tak ale ovšem zůstala prakticky nulová.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vítězem soutěže Firma roku: Rovné příležitosti 2020 se stala ČSOB

Vítězem 13. ročníku soutěže Firma roku: Rovné příležitosti se stala ČSOB. Ústředním tématem letošního ročníku byly mateřská a rodičovská a flexibilní formy práce se speciálním zřetelem na srovnání situace před pandemií covidu-19 a během ní. Informovala o tom společnost Gender Studies, která soutěž pořádá od roku 2004.

Druhé místo v soutěži získala CEITEC Masarykova univerzita, třetí IBM Global Services Delivery Center CZ. Zvláštní cenu poroty obdržela společnost mamacoffee.

Do letošního ročníku se přihlásily firmy a organizace s celkovou zaměstnaneckou populací téměř 30 000 lidí. Hodnocení bylo i letos ve dvou kolech, kdy v prvním hodnotil materiály všech přihlášených interní tým Gender Studies, ve druhém pak postoupivší organizace posuzovala odborná porota.

"Až obdivuhodně dobře jsme se během uplynulého roku zvládli přizpůsobit způsobu práce vyvolaném pandemií. Nebyla to ale náhoda, už před pandemií jsme měli pro flexibilní práci připraveny naše budovy i potřebné IT vybavení pro většinu zaměstnanců. Naším standardem je vzdálená (tzv. hybridní) spolupráce," uvedla členka představenstva ČSOB Marcela Suchánková.

"Spolupráce firem, jejich zaměstnankyň a zaměstnanců a spolupracovnic a spolupracovníků z dalších organizací je zásadním stavebním kamenem pro budování a rozvoj férového pracovního trhu, diverzity a rovných podmínek a příležitostí pro všechny, kdo na něj vstupují," upozornila koordinátorka ocenění Firma roku: Rovné příležitosti Lucie Königsmarková.

Soutěž má za cíl ocenit společnosti, které myšlenku rovných příležitostí pro ženy a muže uvádějí do praxe a udávají trend v personalistice. Ocenění může získat každá firma působící v Česku, která v daném roce prokáže kvalitu své zaměstnanecké politiky a programů v oblasti rovných příležitostí.

Obecně prospěšná společnost Gender Studies je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat