Co musíte ráno vědět (21. října)

Jak dopadlo ve středu obchodování s akciemi v Evropě a v Americe, jak moc protichůdné informace se dokážou v jeden den sejít ohledně evropské inflace a co se právě děje v Argentině? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, indexy S&P 500 a Dow posílily

Americké akcie zakončily středeční seanci smíšeně. Indexy S&P 500 a Dow posílily, neboť investoři čekají dobré čtvrtletní hospodářské výsledky. Index technologického trhu Nasdaq Composite mírně oslabil. Vzpruhou pro S&P 500 byl druhým dnem segment zdravotnictví. Index Dow posílil o 0,43 % na 35 609,34 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,37 % na 4 536,19 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,05 % na 15 121,68 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 15,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,66 %.

Kontrariánské investování
20. 10. 2021 12:33
Záhadná disonance v akciové říši aneb Upravte portfolia, než nastane chaos

Na akciových trzích vládne nové paradigma, které vzešlo z pandemie. Ceny akcií i reálné výnosy z jejich držení dosáhly...

2. Z evropských akcií se ve středu nejlépe dařilo francouzským. Přidaly půl procenta

Ve středu dorazilo na evropské trhy několik protichůdných zpráv týkajících se inflace. Spotřebitelské ceny v zemích sedmadvacítky i v září pokračovaly v růstu, který je nejrychlejší za posledních deset let. Německé výrobní ceny dokonce vzrostly nejvíce od roku 1974, kdy zavládla ropná krize. Naproti tomu inflace ve Velké Británii překvapivě zvolnila na nižší tempo, než očekávali analytici, a Mezinárodní měnový fond se domnívá, že se starému kontinentu podaří vyhnout se inflační spirále. Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,32 % na 470,07 bodu, německý DAX zpevnil o 0,05 % na 15 522,92 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,08 % na 7 223,10 bodu a francouzský CAC 40 nabral 0,54 % na 6 705,61 bodu.

Výhled, děti
20. 10. 2021 17:34
Investování pro děti dává smysl, dlouhodobé výhledy nepřejí spoření

Nevíte jistě, zda má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí pravidelně...

3. Středečnímu poklesu cen českých akcií odolaly jen dvě banky

Erste Group Bank se svou konkurentkou Komerční bankou byly jedinými emisemi trhu Prime, které dokázaly ustát středeční obchodování na parketu pražské burzy v zelených číslech. Nejvýraznější zlevnění postihlo akcie ČEZ a České zbrojovky, které oslabily o půldruhého procenta, procento ztratila také MONETA. Index PX pozbyl 0,58 % na 1 345,16 bodu.

Aleš Jelínek
20. 10. 2021 6:33
Aleš Jelínek (EGO energie): Vysoké ceny energií jsou důsledkem regulace, burziáni si mohou s elektřinou hrát jako s bitcoinem

Co dále čekat na energetickém trhu? A proč fixování cen na delší dobu dopředu nemusí být vždy výhra? Téma jsem probíral...

4. Očekávané události

Čtvrteční kalendář otevřou výrobní ceny v Jižní Koreji, zaujme vývoj úvěrů v Británii nebo francouzská podnikatelská důvěra a odpoledne spotřebitelská důvěra v eurozóně. V zámoří dojde nejprve na kanadské ceny domů a pak ve Spojených státech vyjdou index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, týdenní statistiky z pracovního trhu a prodeje starších domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
15. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bitcoin dosáhl mety 66 tisíc dolarů a je nejdražší v historii

Ve středu odpoledne dosáhl kurz bitcoinu nového rekordu 66,6 tisíce dolarů. Ještě výraznější, pětiprocentní růst zaznamenala kryptoměna ethereum, která se rovněž blíží svému all-time high z května. Růst kurzů je spojován se spuštěním prvního amerického ETF ProShares Bitcoin Strategy, který sleduje futures kontrakty na bitcoin, nebo také vyjádřením investora Paula Tudora Jonese, který se pro CNBC nechal slyšet, že se nyní proti inflaci pojišťuje raději bitcoinem než zlatem.

6. Růst cen v EU v září opět zrychlil, inflace vystoupila na 3,6 %

Růst cen v zemích Evropské unie, jehož tempo je nejvyšší za deset let, v září opět zrychlil. Podle závěrečné zprávy statistického úřadu Eurostat dosáhla míra inflace 3,6 %, což je o čtyři desetiny procentního bodu více než v srpnu. O stejnou hodnotu se za měsíc zvýšila inflace i v zemích platících eurem, kde činila 3,4 %. Ke zrychlování inflace přispívá zejména prudký růst cen energií způsobený vysokou poptávkou a nedostatkem zásob.

7. Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize z roku 1974

Výrobní ceny v Německu v září vzrostly nejvíce od roku 1974, kdy zavládla ropná krize. Meziročně se zvýšily o 14,2 %, uvedl ve středu německý statistický úřad. Na vině jsou hlavně energie, které minulý měsíc v průměru meziročně zdražily o 32,6 %.

8. Avast v třetím čtvrtletí dosáhl provozního zisku EBITDA 127 milionů USD

Vývojář antivirového softwaru Avast ve středu ráno zveřejnil vybrané provozní ukazatele za letošní třetí čtvrtletí. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 3 % na 232,7 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +1 %). Provozní zisk EBITDA se meziročně zvýšil o 0,8 % na 127 milionů USD. Růst tržeb byl slabší než v první polovině roku (8,8 %), a to mimo jiné kvůli jarní divestici menšího produktu pro mobilní telefony Family Safety. Organický růst tržeb dosáhl v letošním třetím kvartálu 5,6 % a EBITDA marže v třetím čtvrtletí klesla o 1,2 procentního bodu na 54,6 %, hlavně kvůli nákladům na rozjezd nového produktu Avast One.

9. Facebook podle médií plánuje změnit své jméno

Americká společnost Facebook plánuje příští týden představit své nové jméno. Uvedl to sever The Verge s odvoláním na informovaný zdroj. Facebook v reakci na zprávu uvedl, že spekulace nekomentuje. Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg se prý chystá o změně jména mluvit na výroční konferenci 28. října, nový název by ale mohl být představen dříve. Zpráva přichází v době, kdy firma čelí rostoucím kontrolám americké vlády kvůli svým praktikám.

10. Experti: Dodávky čipů pro automobilový průmysl se budou vracet do normálu až příští rok

Propad v dodávkách polovodičů, který zasáhl automobilky v celé Evropě, bude vrcholit na konci letošního roku, v příštím roce by se situace měla narovnávat. Očekávají to experti i šéfové některých dodavatelských firem, kteří ve středu vystoupili na brněnské konferenci o budoucnosti automobilového průmyslu. Firmy budou usilovat o změny v dodavatelských řetězcích, budou preferovat dodavatele, kteří jsou jim blíže.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Argentinská vláda zmrazila na 90 dnů ceny asi 1 500 potravin a položek spotřebního zboží

Argentinská vláda od středy na 90 dnů zmrazila ceny asi 1 500 druhů potravin a položek spotřebního zboží. Tímto opatřením chce zbrzdit inflaci, což ale analytici nepovažují za dlouhodobé řešení problému. Zmrazení cen oznámila vláda v úterý. Podle ní může krok souviset i s parlamentními volbami, které se v zemi konají příští měsíc.

Od středy tak mají být ceny potravin, nápojů či hygienických potřeb a dalšího zboží denní spotřeby v Argentině na úrovni cen z 1. října, a to po dobu tří měsíců. Vláda tvrdí, že tak bude zajištěna jistá stabilita spotřebního koše. Životní náklady v zemi podle vládních údajů vzrostly od ledna do září asi o 37 %, na 40 % obyvatel pak žije na hranici chudoby.

Inflace má podle posledního odhadu argentinské centrální banky letos dosáhnout 48,2 %. Ekonomický růst by letos v zemi měl podle jejího očekávání dosáhnout 7,6 %, loni kvůli uzávěrám nařízeným kvůli pandemii covidu-19 argentinská ekonomika o 9,9 % klesla.

"Žádají po nás zmrazení cen, jako bychom my byli zodpovědní za inflaci. Neberou v úvahu, že naše náklady se odvíjejí od kurzu dolaru," řekl deníku La Nación šéf nejmenované nadnárodní firmy prodávající čisticí prostředky.

Argentina už podle místního serveru Infobae zažila v minulosti několik pokusů zbrzdit inflaci zmrazením cen, žádný ale nebyl úspěšný.

Argentinci jdou k volbám 14. listopadu vybrat část horní a část dolní komory parlamentu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat