Co musíte ráno vědět (22. dubna)

Image
Robot z filmu Ex Machina, umělá inteligence - ilustrační foto

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak velkým problémem je pro automobilky nedostatek čipů a jakou další oblast chce regulovat Evropská komise? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu poprvé v tomto týdnu posílily

Americké akcie zakončily středeční obchodování se zisky. Investoři vyhodnocovali další sérii hospodářských čísel včetně výhledů podniků. Výsledky dosud zveřejnilo kolem pětasedmdesáti firem z indexu S&P 500 a odhady analytiků na rovině zisku jich překonalo více než šedesát. Index Dow stoupl o 0,93 % na 34 137,31 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,93 % na 4 173,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,19 % na 13 950,22 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,32 % na 17,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 1,556 %.

5 grafů, které by měli mít investoři na očích

Americké akcie po prudkých růstech z pandemického dna a deset dividendových chuťovek

2. Evropské akcie ve středu zdražily, investoři vyhodnocovali výsledky firem

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali především výsledkové zprávy firem. Panevropský index STOXX Europe 600 připsal 0,65 % na 436,64 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,52 % na 6 895,29 bodu, německý DAX zpevnil o 0,44 % na 15 195,97 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,74 % na 6 210,55 bodu.

Okno demografické dividendy se zavírá. Penzijní systémy čelí hrozbě, investorům se otevírají nové příležitosti

Pět změn, které na trzích přineslo uplynulých 20 let

3. Pražská burza ve středu znovu klesla, index PX se vrátil pod 1 100 bodů

Pražská burza ve středu opět oslabila a index PX po třech dnech skončil pod 1 100 body. Ztratil 0,92 % na 1 092,13 bodu. Dolů šly akcie Erste Group Bank a Komerční banky, vzrostly cenné papíry Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ.

ALTER EKOnomické fórum: Rizika a příležitosti pandemického abnormálu

Unikátní hodinky s fascinujícím příběhem mohou tikat i ve vašem portfoliu. Stačí vám přitom klidně i koruna

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Francie a Británie oznámí podnikatelskou důvěru, Itálie tržby v průmyslu a za celou eurozónu vyjdou data o rozpočtu za rok 2020. Jeden z vrcholů makroekonomického kalendáře celého týdne ale nabídne až Evropská centrální banka, která rozhodne o měnové politice. Vyjde také index spotřebitelské důvěry v eurozóně, v Americe pak vedle pravidelných týdenních dat z trhu práce zaujmou indexy aktivity chicagského a kansaského Fedu, prodeje starších domů a také předstihové indikátory. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Daimler kvůli nedostatku čipů zastaví dočasně provoz ve dvou německých závodech

Německý automobilový koncern Daimler ve středu oznámil, že kvůli globálnímu nedostatku polovodičových čipů dočasně zastaví provoz ve dvou závodech v Německu a zkrátí v nich pracovní dobu 18 500 zaměstnanců. Ti se budou věnovat mimořádným projektům. Automobilová skupina Stellantis ve středu oznámila, že kvůli nedostatku čipů bude do vozů Peugeot 308 místo digitálních tachometrů montovat tachometry analogové.

6. Putin: Emise skleníkových plynů by měly být v Rusku nižší než v EU

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu slíbil, že Rusko bude bojovat proti klimatickým změnám. Emise skleníkových plynů v Rusku by v příštích třiceti letech měly být nižší než v Evropské unii, pronesl šéf Kremlu v tradičním poselství o stavu země. Rusko je významným producentem skleníkových plynů a pravidelně se potýká s ekologickými katastrofami. Putin také přislíbil podporu ekonomiky a regionů.

7. Rozpočtový schodek Německa letos podle vlády vystoupí na devět procent HDP

Schodek veřejného sektoru Německa se v letošním roce více než zdvojnásobí a vystoupí zhruba na devět procent hrubého domácího produktu. Uvedlo to ve středu německé ministerstvo financí. Za růstem schodku budou stát zvýšené výdaje na zmírnění negativních dopadů pandemie covidu-19. Loni schodek činil 4,2 % HDP. V příštím roce však ministerstvo počítá s výrazným poklesem schodku. Předpokládá také, že do roku 2025 se podaří dosáhnout vyrovnaného hospodaření.

8. Německý ústavní soud umožnil schválit plán unijního fondu obnovy

Německý ústavní soud ve středu umožnil schválit plán fondu obnovy, s kterým počítá Evropská unie a který má pomoci jednotlivým členským zemím, aby se jejich ekonomiky mohly snáze vzpamatovat z koronavirové krize. Soud odmítl výhrady kritiků, kterým se nelíbí, že plán unijních investic počítá s vydáním dluhopisů. Rozhodnutí soudu má zásadní význam na to, aby mohl být fond obnovy v objemu 750 miliard eur vůbec spuštěn.

9. ČEZ vykoupí své dluhopisy za 12 miliard Kč, akceptoval všechny nabídky

Energetická společnost ČEZ vykoupí své dluhopisy vydané v eurech a amerických dolarech za zhruba 12 miliard korun. Firma to oznámila na svém webu. ČEZ hodlá předčasným splacením významné části svých starých dluhů ušetřit na úrocích.

10. Airbus reorganizuje výrobní závody, ve Francii je spojí, v Německu rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence

Evropská komise ve středu navrhla první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

"Pokud jde o umělou inteligenci, je důvěra nutností, nikoli jen výhodou. Přijetím těchto přelomových pravidel udává EU směr vývoje nových celosvětových norem, které zajistí umělé inteligenci důvěryhodnost," prohlásila místopředsedkyně Evropské komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Podle komise by regulace na druhé straně neměla zásadně omezit používání technologií, které posouvají kupředu zdravotní péči, bezpečnost v dopravě či prevenci kriminality.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Firmám porušujícím pravidla mají hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich obratu či do 30 milionů eur, pokud bude tato částka vyšší.

"Přistupujeme k umělé inteligenci úměrně, pečlivě zvažujeme rizika, dáváme kompetence veřejným institucím a požadujeme naprostou transparentnost," prohlásila místopředsedkyně komise Věra Jourová. Navrhovaná pravidla by podle ní na jedné straně měla zajistit bezpečí a soukromí lidí, na druhé však příliš neomezovat činnost vznikajících progresivních firem.

Někteří experti přitom varují, že v případě schválení mohou nová omezení znamenat pro evropské firmy konkurenční nevýhodu proti společnostem z jiných částí světa. Očekávají proto, že během vyjednávání v EP a mezi členskými státy budou značně lobbovat za zmírnění některých podrobností.

Tlak však patrně přijde i na přísnější formulaci částí návrhu, které jsou zvláště podle některých europoslanců nedůsledné. "Musí zde být třetí strana, která nezávisle posoudí, zda systémy s vysokým rizikem odpovídají předpisům," prohlásil například pirátský místopředseda EP Marcel Kolaja, podle něhož například nechává návrh prostor k diskriminaci uchazečů o práci při jejich posuzování umělou inteligencí. Stejně jako někteří další kolegové hodlá co nejdříve začít pracovat na jeho úpravách.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat