Co musíte ráno vědět (22. října)

Jakým směrem se ve čtvrtek vydaly světové akcie, kdy klesnou ceny elektřiny a co by to mohlo zhatit a co bude pít Egypt, až Etiopie přehradí Nil? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dolarový index vzrostl

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně. Dow kvůli ztrátám firmy IBM mírně oslabil, Nasdaq však díky velkým technologickým společnostem a automobilce Tesla posílil. Index Dow klesl o 0,02 % na 35 603,08 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,30 % na 4 549,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,62 % na 15 215,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,10 % na 15,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o šest bazických bodů na 1,696 %. Oslabilo sedm z jedenácti dílčích sektorů indexu S&P 500. Nejvýraznější ztráty zaznamenaly akcie energetických firem.

Chamath Palihapitiya
21. 10. 2021 12:34
Palihapitiya (Social Capital): Nejspolehlivější ochranou proti vysoké inflaci jsou investice do hyperrůstových firem

Chamath Palihapitiya se ve světě investic proslavil jako ten, kdo věří, že dokonalý svět není utopie. Jedním z jeho...

2. Čtvrtek na evropských burzách zapsal červená čísla, skvělé výsledky představily Barclays i Volvo AB

Zdvojnásobení hrubého zisku banky Barclays a třicetiprocentní nárůst provozního zisku automobilky Volvo AB patřily ve čtvrtek mezi hlavní zprávy pokračující výsledkové sezóny na evropských burzách. Investoři dále sledovali rovněž problémy čínské Evergrande a snižující se spotřebitelskou důvěru v eurozóně. Celoevropských index STOXX Europe 600 oslabil o 0,16 % na 469,32 bodu, německý DAX ztratil 0,10 % na 15 507,36 bodu, francouzský CAC 40 pozbyl 0,24 % na 6 689,33 bodu a britský FTSE 100 se snížil o 0,42 % na 7 192,71 bodu.

Bitcoin, ethereum - ilustrační foto
21. 10. 2021 17:38
Po 15 letech v oblasti fintechu se z něj stal obchodník s kryptoměnami. Ether svou výkonností v horizontu 6-12 měsíců strčí bitcoin do kapsy, tvrdí

James Putra má za sebou půldruhé dekády v oblasti finančně-technologických firem. Aktuálně se ale stará o produktovou...

3. Pražská burza klesá již osm dní v řadě, ve čtvrtek index táhly dolů hlavně ČEZ a Komerční banka

Index PX oslabil o 0,30 % na 1 341,06 bodu. Klesl osmý den za sebou a odepsal již většinu zisků, které nabral na začátku měsíce. Benchmark ve čtvrtek táhly do červených čísel hlavně akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky, přičemž emise energetické společnosti zlevnila sedmý den v řadě.

Výhled, děti
20. 10. 2021 17:34
Investování pro děti dává smysl, dlouhodobé výhledy nepřejí spoření

Nevíte jistě, zda má cenu dávat dětem peníze stranou? Více než dvě třetiny rodičů pro budoucnost svých dětí pravidelně...

4. Očekávané události

V pátek na sebe strhnou pozornost předběžné indexy nákupních manažerů za říjen, japonská inflace a britské maloobchodní tržby. Data z maloobchodu oznámí také Kanada a ruská centrální banka rozhodne o dalším nastavení své měnové politiky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
15. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesla v třetím kvartálu dosáhla svého nejlepšího čtvrtletního výsledku

Americká automobilka Tesla dosáhla v třetím kvartálu letošního roku svého nejlepšího čtvrtletního výsledku. Čistý zisk automobilky činil 1,62 miliardy dolarů. To je zhruba pětkrát více než ve stejném období před rokem. Meziročně se výrazně zvýšily i příjmy a počet prodaných vozů. Příjmy automobilky dosáhly 13,76 miliardy dolarů a meziročně vzrostly o 57 %. Údaj ale zůstal mírně za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali na asi 14 miliard dolarů.

6. ČEZ: Trh očekává, že cena elektřiny do budoucna klesne, záleží na trhu s plynem

Trh očekává, že cena elektřiny do budoucna klesne. Velkoobchodní cena s dodávkou příští rok je vyšší než ta s dodávkou v letech 2023 a 2024. Cenu v následujících měsících bude výrazně ovlivňovat situace na trhu s plynem. Na čtvrtečním setkání s novináři to uvedl místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani. Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše.

7. Britská bankovní společnost Barclays zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Britská bankovní společnost Barclays v třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila hrubý zisk na 2 miliardy liber z 1,1 miliardy liber před rokem. Banka, která podobně jako američtí konkurenti těžila z dobrých výsledků v investičním bankovnictví, poradenství a obchodování s cennými papíry, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Čtvrtletní zisk výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,6 miliardy liber

8. Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má účinnost 95,6 %, zjistila studie

Třetí dávka vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech je účinná na 95,6 %, vyplývá z čtvrteční zprávy obou farmaceutických firem. V třetí fázi klinických testů zkoumaly reakci více než 10 000 účastníků starších 16 let. Vakcína je podle nich účinná i proti variantě delta, která byla v době testování nejčastější a převažuje i teď.

9. American Airlines jsou zpět v zisku, Southwest výrazně snížily ztrátu

Letecká společnost American Airlines v třetím čtvrtletí vykázala zisk 169 milionů dolarů, a dostala se tak ze ztráty 2,4 miliardy dolarů, kterou měla před rokem. Konkurenční letecká společnost Southwest Airlines vykázala za třetí čtvrtletí díky silné poptávce nižší čistou ztrátu. Snížila ji na 135 milionů dolarů z 1,17 miliardy dolarů ve stejném období loni.

10. Akcie firmy Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji podílu v divizi

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 %. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Egypt chce zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody

Egypt chce do pěti let zečtyřnásobit kapacity pro odsolování mořské vody. V tendru přidělí licence na zprovoznění 17 nových odsolovacích zařízení a do projektu zapojí soukromé firmy. Vláda využije peníze státního investičního fondu a upravenou fondu pak bude prodávat levněji s pomocí dotačního programu. 

K takzvané desalinizaci chce vláda zároveň podpořit větší využívání solární energie, která patří k obnovitelným zdrojům šetrnějším k životnímu prostředí. Plán je součástí snah vlády diverzifikovat zdroje pitné vody. V Egyptě se jednak zvyšuje počet obyvatel, jednak zemi bude brát vodu z řeky Nil velká přehrada, která se staví v Etiopii.

Nové koncese jsou navrženy tak, aby podpořily soukromé investice a technologický rozvoj. V obou těchto oblastech přitom Egypt coby nejlidnatější země arabského světa zaostává. Investicím do nových provozů na odsolování dá vláda zelenou i tak, že bude garantovat nákup vyčištěné vody a tu prodávat spotřebitelům a firmám na domácím trhu s výraznou slevou, řekl šéf státního investičního fondu Ajmán Sulajmán. Rozsah těchto subvencí ale nechtěl upřesnit.

Nová zařízení budou denně produkovat celkem 2,8 milionu metrů krychlových vody, což je objem, který se později zdvojnásobí. V současné době má Egypt instalovanou kapacitu na odsolování kolem 800 000 metrů krychlových denně a vláda má v úmyslu ji do roku 2050 zvýšit na 6,4 milionu metrů krychlových.

Rozvojem infrastruktury byla za nynějšího prezidenta Abdal Fattáha Sísího pověřena armáda. Ta už nechala postavit 27 odsolovacích provozů, soukromé firmy některé instalovaly i v resortech podél egyptského pobřeží.

Koncese jsou na 25 let a předpokládají, že firmy si zajistí dodavatele a využijí obnovitelné zdroje. Zájem investorů je zatím velmi vysoký. "Dostali jsme nabídky k výstavbě veškerých kapacit, které potřebujeme. Investoři mají zájem postavit jich až třikrát tolik," řekl Sulajmán.

Soukromé resorty podél pobřeží Rudého i Středozemního moře nyní používají pro účely odsolování drahou energii z fosilních paliv. "Jestliže pobýváte v takovém uzavřeném areálu, pak se bavíme o částce 13 až 18 egyptských liber (18 až 25 Kč) za metr krychlový, zatímco vládní ceny jsou desetinové. Počítá se tedy s obrovskými subvencemi," upozornil Sulajmán. Subvence bude rozdíl mezi tím, co bude vláda platit držitelům koncesí za úpravu vody, a tím, co bude za vodu platit konečný spotřebitel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat