
Co musíte ráno vědět (22. února)
Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co první koronavirový rok znamenal pro trh fúzí a akvizic v Evropě a o jakém asi tématu o víkendu tweetoval Elon Musk? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie se v pátek ani za celý týden na směru neshodly
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne uzavřely smíšeně. Posílily především cyklické tituly. Investoři mají o tyto cenné papíry zájem s ohledem na očekávaný růst hospodářství po skončení pandemie covidu-19. Index Dow v pátek přidal 0,98 bodu na 31 494,32 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,19 % na 3 906,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,07 % na 13 874,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,96 % na 22,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,34 %. Za celý týden posílil index Dow o 0,1 %, S&P 500 oslabil o 0,7 % a Nasdaq Composite odepsal 1,6 %.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 odepsal necelé procento, konsolidace na maximech výhled nemění
2. Evropské akcie v pátek vzrostly, za celý týden si připsaly mírné zisky
Akcie na západoevropských trzích v pátek skončily v zisku a s výjimkou německého index DAX si hlavní indexy připsaly mírné zisky i v celotýdenním vyjádření. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal v pátek 0,53 % na 414,88 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,10 % na 6 624,02 bodu, německý DAX zpevnil o 0,77 % na 13 993,23 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,79 % na 5 773,55 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 0,21 %, FTSE 100 přidal 0,52 %, DAX uzavřel se ztrátou 0,30 % a CAC 40 posílil o 1,42 %.
Inflace: Proč nemusí být tak horko?
3. Pražská burza v pátek počtvrté v řadě oslabila, index PX ztratil 0,17 %
Pražská burza počtvrté v řadě oslabila, index PX v pátek klesl o 0,17 % na 1 054,36 bodu. Dolů burzu táhl hlavně pokles akcií ČEZ a Komerční banky. Za celý týden PX klesl o 0,6 %.
Jak si stojí český průmysl aneb Robotů není nikdy dost
Do čeho by česká vláda měla investovat? V této oblasti hluboce zaostáváme
4. Očekávané události
Makroekonomický kalendář otevře v pondělí čínská centrální banka svým rozhodnutím o nastavení sazeb, nejsledovanější ale bude index podnikatelské nálady Ifo v Německu, v Americe pak vyjdou dílčí ukazatele aktivity centrálních bank v Dallasu a Chicagu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Occidental Petroleum nebo Marathon Oil. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tržní kapitalizace bitcoinu překročila v pátek poprvé bilion dolarů, kurz kryptoměny se o víendu dostal nad 58 000 USD
Tržní kapitalizace bitcoinu v pátek odpoledne vystoupila nad bilion dolarů. Kurz kryptoměny se pak večer dostal až nad 56 200 USD, o víkendu jeho růst pokračoval až nad 58 000. Cena nejznámější digitální měny v posledních dnech roste zejména díky zájmu velkých společností, jako jsou Tesla, Mastercard či Bank of New York Mellon. Těží ale také z obavy investorů, že když si ji nekoupí, nechají si utéct životní příležitost.
Josef Tětek (TopMonks): Pád kurzu bitcoinu pod maxima z roku 2017 již nečekám, pády o desítky procent jsou ale ve hře. Smysl dává dlouhodobé spoření do bitcoinu
6. Poradce vlády: Třetí vlna pandemie covidu-19 by mohla zpomalit růst hospodářství Německa
Případná třetí vlna nemoci covid-19 by mohla zpomalit hospodářský růst Německa, varoval v rozhovoru s agenturou DPA předseda výboru ekonomických poradců německé vlády Lars Feld. Výbor teď podle něj připravuje revizi své ekonomické prognózy na letošní rok a počítá v ní se zhoršením výhledu. V listopadu čekal výbor na letošek růst o 3,7 %. Nová prognóza má být zveřejněna v březnu.
7. Havlíček: Podpora rámci boje s pandemií se bude muset zřejmě změnit z dotací na záruky, z tendru na dostavbu Dukovan bychom neměli předem nikoho vyřazovat
Podpora firem podnikatelů zasažených dopady pandemie se bude muset zřejmě v květnu nebo červnu změnit z dotací na záruky za úvěry. Důvodem je kapacita státního rozpočtu. Po jednání s expertním týmem prezidenta Miloše Zemana v Lánech to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Upozornil, že na podporu vydává rozpočet v současnosti zhruba jednu miliardu korun denně. Tým jednal také o tendru na výstavbu jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech.
8. Fed: Riziko firemních bankrotů v USA zůstává vysoké
Riziko firemních bankrotů ve Spojených státech zůstává vysoké, přestože se ekonomika zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Uvedla to v pátek americká centrální banka ve své pololetní zprávě o měnové politice pro Kongres.
9. KPMG: Počet fúzí evropských firem loni klesl o o 921 na 6 658
Celkový počet fúzí a akvizic evropských společností loni meziročně klesl o 921 na 6 658. Jejich objem ale vzrostl o 45 miliard USD na 847 miliard, a to především díky silné transakční aktivitě ve druhém pololetí roku. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy KPMG.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Musk si dále pohrává s tématem kryptoměn, Schiff z bitcoinu není úplně moudrý
Elon Musk ani o víkendu na Twitteru nemlčel. A proč také, bitcoin mu zatím v rozvaze Tesly hezky vydělává.
Or did they say pegged to the dollar? Something like that …
— Elon Musk (@elonmusk) February 20, 2021
Cryptocurrency explained https://t.co/kUXaXx8a1R
— Elon Musk (@elonmusk) February 20, 2021
Peter Schiff (pozor, velký kritik uvolněné měnové politiky, nicméně klasický příznivec zlata), abychom dali prostor i filozofické protistraně, se pak zeptal, k čemu je vlastně nákup bitcoinu, pokud tento jeho držitel následně nemíní prodat. Je dobré si to rozmyslet.
If I were to actually buy some #Bitcoin, how would I know when to sell? If your answer is to never sell, then what is the point of buying in the first place?
— Peter Schiff (@PeterSchiff) February 21, 2021