Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, před čím varuje centrální banky a politiky OECD a kdo se stal nejen vítězem, ale i poraženým koronavirové krize? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, pondělní výplach se napravit nepodařilo. Čeká se na výsledek zasedání FOMC

Americké akcie po rozsáhlém pondělním výprodeji uzavřely téměř beze změny. Mírně vzrostl pouze index technologického trhu Nasdaq Composite. Trh brzdily obavy z finančních potíží čínské realitní společnosti Evergrande a nejistota před středečním výsledkem dvoudenního zasedání měnového výboru americké centrální banky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,15 % a uzavřel na 33 919,84 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,08 % na 4 354,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, posílil o 0,22 % na 14 746,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,25 % na 24,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o dva bazické body na 1,328 %. Ceny ropy se zvýšily až o procento, posílily také zlato a stříbro, nejsledovanější kryptoměny naopak dále prudce ztrácely (bitcoin -5,5 %, ether -7,4 %).

Výprodej, panika na trzích, korekce - ilustrační foto
21. 9. 2021 6:31
Těchto šest stratégů čeká do konce roku na Wall Street korekci. Čím argumentují a jaké teď doporučují obchody?

Poslední týdny ukazují, že americké akciové indexy znají i jiný směr než přímo vzhůru. A řada stratégů z velkých...

Býk vs. medvěd
20. 9. 2021 18:02
Negativismus po roce 2008 měl důvod, vítězi se ale opět stali optimisté

Po roce 2008 se ve světě investic stal mainstreamem pesimismus, jedním z nejčtenějších investičních webů byl Zero Hedge...

2. Evropské akcie v úterý zpevnily, pankontinentální index přidal procento

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech. Nejvíce se dařilo sektoru cestování a volného času, který přidal více než tři procenta. Celoevropský index STOXX Europe 600 stoupl o procento na 458,68 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,12 % na 6 980,98 bodu, německý DAX zpevnil o 1,43 % na 15 348,53 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem procenta a půl na 6 552,73 bodu.

Video thumbnailplay-btn
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně oceněné akcie, smysl dávají banky nebo spotřebitelský sektor

Růst sazeb ve střední a východní Evropě je pozitivním faktorem pro hospodaření místních bank. Těžit by z toho mohly i...

3. Pražská burza v úterý umazala pondělní ztráty, index PX posílil o 0,68 %

Index PX pražské burzy si v úterý polepšil o 0,68 % na 1 294,19 bodu, nepodařilo se mu ale zcela dorovnat pondělní pokles. Největší podíl na jeho růstu měly akcie bank a energetické skupiny ČEZ.

Česká koruna, bankovky - ilustrační foto
21. 9. 2021 16:36
Sazby ČNB mají růst, ale koruna slábne. Co se děje?

Česká národní banka celkem zřetelně dává najevo, že bude letos na podzim zvyšovat sazby, a to možná i rychleji než o 25...

4. Očekávané události

V polovině týdne rozhodnou o sazbách centrální banky v Číně a Japonsku, v eurozóně zaujme spotřebitelská důvěra a ve Spojených státech se zveřejní prodeje starších domů a zásoby ropy. Hlavní pozornost na sebe ale strhne závěr zasedání měnového výboru Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
17. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem podpory

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varovala před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

6. Šéf čínské Evergrande věří, že se firma z problémů dostane a závazky splní

Čínská realitní společnost Evergrande věří, že se z nynějších finančních problémů dostane a svým závazkům dostojí. V dopise zaměstnancům to podle čínských médií napsal předseda její správní rady Chuej Kcha Jüan. Investoři se obávají, že případný pád firmy by v ekonomice mohl spustit dominový efekt.

7. Schillerová: Růst sazeb ČNB není příliš šťastný kvůli plánu na zahájení konsolidace veřejných financí

Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) příliš šťastné s ohledem na to, že návrh státního rozpočtu na příští rok již počítá se zahájením konsolidace veřejných financí. Vyplývá to z vyjádření ministryně na úterním setkání s podnikateli. Schillerová už v neděli uvedla, že se jí růst sazeb nelíbí, protože podle ní citelně zdraží obsluhu státního dluhu, zvýší tlak na růst mezd a zkomplikuje soukromé investice. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně uvedl, že další zvýšení úrokových sazeb je nutné. Cílem zvyšování sazeb je totiž prostřednictvím snížení dostupnosti úvěrů a tím celkové poptávky v ekonomice brzdit inflační tlaky.

8. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 %

Maďarská centrální banka v úterý zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 1,65 %. Rozhodla se rovněž snížit objem týdenních nákupů dluhopisů na 40 miliard forintů (2,9 miliardy Kč) z dosavadních 50 miliard forintů. Pokračuje tak ve zpřísňování měnové politiky v reakci na rostoucí inflaci. Banka také zlepšila odhad letošního růstu maďarské ekonomiky na 6,5 až 7 % z dříve předpokládaných 6,2 %.

9. Průzkum: Názory firem jsou v otázce Green Dealu roztříštěné

V otázce takzvaného Green Dealu, tedy plánu Evropské komise, jak do roku 2050 udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent, jsou názory firem roztříštěné. Na 12 % jich vidí dohodu jako jednoznačnou příležitost a 13 % jako jednoznačné riziko. Vyplývá to z průzkumu mezi 182 českými a zahraničními investory, který v úterý na výroční konferenci představilo Sdružení pro zahraniční investice.

10. Podle studie firmy Johnson & Johnson posilující dávka její vakcíny zvyšuje imunitní odezvu

Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson v úterý zveřejnila data, podle nichž druhá injekce její původně jednodávkové vakcíny výrazně posiluje ochranu proti covidu-19. Svá zjištění už společnost údajně zaslala Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA), kde se v poslední době diskutuje o potřebě takzvaných posilujících dávek v souvislosti s šířením nakažlivější varianty koronaviru delta.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Akcie předního výrobce zdravotnických rukavic Top Glove výrazně klesají

Akcie malajsijské společnosti Top Glove, která je největším světovým výrobcem zdravotnických rukavic, v letošním roce klesly už o více než 50 %. Růst počtu lidí očkovaných proti covidu-19 po celém světě totiž utlumil poptávku po rukavicích, která naopak loni kvůli pandemii prudce vzrostla.

"Jako v každém podnikání jsou i zde vzestupy a pády. A nelze očekávat, že superzisky budou pokračovat po dlouhou dobu. Takže jsme rádi, že se nám loni dařilo," řekl výkonný ředitel Top Glove Lee Kim Meow.

Společnost v pátek oznámila, že její čistý zisk za červen až srpen klesl o 48 % na 608 milionů ringgitů (3,2 miliardy Kč). Tržby se snížily o 32 % na 2,1 miliardy ringgitů. Firma uvedla, že výsledky byly slabší kvůli normalizaci poptávky po masovém rozjezdu očkování v globálním měřítku. To způsobilo pokles prodeje a průměrné prodejní ceny, které však nedoprovázelo odpovídající snížení cen surovin. Kromě toho prodej společnosti zasáhl i zákaz dovozu do USA kvůli obviněním z nucené práce. Zákaz byl zrušen až na počátku tohoto měsíce.

Akcie Top Glove na malajsijské burze letos klesly o 54 %. Loni naopak o 290 % stouply díky prudce rostoucí poptávce po rukavicích, která pomohla firmě k rekordním tržbám a zisku.

Firma také kvůli zákazu amerického dovozu odložila plány na vstup na burzu v Hongkongu, ze kterého chtěla získat miliardu dolarů. Lee ale řekl, že společnost se vstupem na burzu v Hongkongu nadále počítá.

Vývoj ceny akcií Top Glove na burze v Kuala Lumpur, zdroj: Yahoo! Finance
Vývoj ceny akcií Top Glove na burze v Kuala Lumpuru, zdroj: Yahoo! Finance
Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat