Co musíte ráno vědět (25. ledna)

V jakém duchu se nesl začátek týdne na akciových trzích v Evropě a ve Spojených státech, jakým směrem se ubírá spojenecký vztah mezi Washingtonem a Berlínem a jakým nákupem si udělal radost australský těžař Fortescue? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie předvedly v pondělí mimořádný comeback a uzavřely v mírném zisku

Akcie ve Spojených státech v pondělí po většinu dne oslabovaly, v druhé polovině seance ale smazaly hluboké ztráty a nakonec uzavřely se ziskem. Část investorů zřejmě začala po výrazných poklesech z uplynulých dnů nakupovat. Propady v úvodu dne způsobilo hlavně geopolitické napětí související s Ukrajinou, očekávání ohledně zasedání měnového výboru centrální banky USA, které začne v úterý, a také vývoj pandemie covidu-19. Index Dow vzrostl o 0,29 % na 34.364,50 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,28 % na 4 410,13 bodu a technologický Nasdaq Composite se zvýšil o 0,63 % na 13 855,13 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,64 % na 29,90 bodu (během dne ale vystoupal až k 39 bodům) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři bazické body na 1,776 %. Ceny ropy klesly o procento, stejně tak stříbro, zlato ale o půl procenta zdražilo. Oživení na trzích s rizikovými aktivy k večeru potvrdil také bitcoin, který zpevnil o zhruba 3 % nad 36 000 USD.

Výprodej, panika na trzích, korekce - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
24. 1. 2022 6:36
6 akciových grafů z USA a varování před zlehčováním inflace

Nasdaq v korekci a hlavní americké akciové indexy jako jeden muž pod svými 200denními klouzavými průměry. Taková je po...

2. Burzy na starém kontinentu v pondělí krvácely, západoevropské indexy ztratily až bezmála čtyři procenta

Západoevropské akciové indexy se v pondělí topily v krvavé lázni, mají za sebou nejhorší den za rok a půl. Náladu investorů sráží obavy stran napětí na ukrajinsko-ruské hranici, dalšího směřování měnové politiky americké centrální banky a hospodářských čísel firem na obou stranách Atlantiku v rámci rozjíždějící se výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 spadl o 3,81 % - nejvýrazněji od června 2020 - na 456,36 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 2,63 % na 7 297,15 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 3,80 % na 15 011,13 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 3,97 % a skončil na 6 787,79 bodu. V rámci benchmarku STOXX Europe 600 se nejvýrazněji propadly akcie z odvětví technologií a sektoru cestování a volného času, které přišly v průměru asi o pět procent.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
24. 1. 2022 16:30
Investorský magazín: Vodíkový výhled na rok 2022

Investoři v poslední době ve stále větší míře lijí peníze do projektů zaměřujících se na vodíkové pohony. V jakých...

3. Pražskou burzu v pondělí zasáhl výprodej, zaznamenala nejvýraznější oslabení od loňského ledna

Index PX pražské burzy odepsal v pondělí 1,88 % na 1 391,29 bodu, jedná se o nejvýraznější pokles od konce ledna minulého roku. Index zaznamenal čtvrtý ztrátový den v řadě a uzavřel na nejnižší hodnotě od 17. prosince. Oslabila většina titulů, nejvíce ztratila Erste. V kladných číslech skončil v pondělí jen Avast, který posílil o 1,61 % na 176,50 Kč.

Česká koruna, bankovky - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
24. 1. 2022 13:03
Pokud posilování české měny nezvrátí ani akciové výprodeje, může koruna začít působit jako protiinflační faktor

Česká koruna se minulou středu opět probojovala pod 24,30 EUR/CZK a nehledě na padající akcie (Nasdaq vstoupil oficiálně...

4. Očekávané události

V úterý zaujmou korejský HDP a australská inflace, Španělsko odhalí výrobní ceny, Rusko průmyslovou výrobu a v Německu oznámí Index podnikatelské nálady Ifo. V Americe pak budou nejsledovanější indexy cen domů, index aktivity richmondského Fedu a hlavně spotřebitelská důvěra. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
21. 1. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WSJ: Německo už není pro Spojené státy spolehlivým spojencem

S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit zranitelné členy Severoatlantické aliance. Německo se ale vydalo jinou cestou a dává přednost ruským zájmům před zájmy Západu, napsal Tom Rogan na stránkách amerického deníku The Wall Street Journal. Preferencemi Berlína jsou podle něj levný plyn, vývoz aut do Číny a klidný ruský prezident Vladimir Putin.

6. Růst podnikatelské aktivity v Evropě i USA v lednu podle předběžných PMI prudce zpomalil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech na začátku roku prudce zpomalil. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností IHS Markit spadl na 50,8 bodu z 57 bodů v prosinci, čekal se přitom jen nepatrný pokles na 56,9 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Ke zpomalení růstu podnikatelské aktivity došlo i v Evropě.

7. EU poskytne ohrožené Ukrajině 1,2 miliardy eur, řekla von der Leyenová

Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur. Uvedla to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž bude tato podpora zahrnovat přímé granty i půjčky. Aby mohla být částka Kyjevu, ohroženému ruskými vojsky na hranicích, odeslána, musí ji schválit členské státy a Evropský parlament.

8. ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v lednu po půl roce stoupla

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupl její index o dva body na 97,6 bodu, přičemž optimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný i podnikatelský indikátor vyšší, zatímco důvěra spotřebitelů je na nižší úrovni.

9. Americký fond KKR koupí za 1,6 miliardy eur nizozemského výrobce kol Accell

Americký investiční fond KKR koupí za 1,6 miliardy eur nizozemského výrobce jízdních kol Accell Group. Ten v pondělní tiskové zprávě uvedl, že za akcie jejich držitelům nabídne prémii 26 %. Obliba jízdních kol se za pandemie zvýšila na úkor veřejné dopravy, například akcie firmy Accell od března 2020 svou hodnotu více než ztrojnásobily.

10. Ryanair plánuje příští rok návrat k zisku a přepravit 165 milionů cestujících

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair plánuje v příštím fiskálním roce přepravit 165 milionů cestujících a vrátit se k zisku. Řekl to v rozhovoru se španělským listem Cinco Días generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary. Příští fiskální rok skončí v březnu 2023.

11. Meta staví nový superpočítač, zřejmě nejrychlejší na světě

Výzkumný tým firmy Meta Platforms, mateřské společnosti sociální sítě Facebook, staví nový superpočítač pro výzkum umělé inteligence. Dokončen má být v polovině letošního roku, oznámila společnost. Meta věří, že její superpočítač bude nejrychlejším provozovaným superpočítačem pro umělou inteligenci (AI).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australský těžař Fortescue kupuje bateriovou divizi týmu formule 1

Australská těžařská společnost Fortescue Metals zaplatí 164 milionů liber za převzetí bateriové divize týmu formule 1 Williams. Transakce má australskému podniku pomoci dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. Informoval o tom server BBC.

Fortescue koupí britský podnik s názvem Williams Advanced Engineering (WAE) od firem Williams Grand Prix Engineering a EMK Capital. Předpokládá se, že transakce bude dokončena ještě v prvním čtvrtletí.

Společnost Fortescue uvedla, že s WAE už od začátku loňského roku spolupracuje na prototypu baterie pro velké nákladní automobily. Dodala, že letos představí podrobnosti o projektu elektrického vlaku.

Fortescue je čtvrtým největším producentem železné rudy na světě. Firma chce vývojem bateriových technologií omezit spotřebu nafty ve svých dopravních prostředcích a těžkých důlních zařízeních.

WAE se po převzetí stane součástí divize společnosti Fortescue pro čistou energii. "Je to klíč k nalezení receptu, jak odstranit stroje poháněné fosilními palivy a nahradit je technologií s nulovými emisemi uhlíku," uvedl miliardář Andrew Forrest, který je zakladatelem Fortescue.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
17. 5. 2022 6:22
Daňhel (Saxo Bank): Akciová Evropa čelí oproti USA většímu geopolitickému tlaku, ve výhledu několika…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat