19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
V jakém duchu se nesl začátek týdne na akciových trzích v Evropě a ve Spojených státech, jakým směrem se ubírá spojenecký vztah mezi Washingtonem a Berlínem a jakým nákupem si udělal radost australský těžař Fortescue? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech v pondělí po většinu dne oslabovaly, v druhé polovině seance ale smazaly hluboké ztráty a nakonec uzavřely se ziskem. Část investorů zřejmě začala po výrazných poklesech z uplynulých dnů nakupovat. Propady v úvodu dne způsobilo hlavně geopolitické napětí související s Ukrajinou, očekávání ohledně zasedání měnového výboru centrální banky USA, které začne v úterý, a také vývoj pandemie covidu-19. Index Dow vzrostl o 0,29 % na 34.364,50 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,28 % na 4 410,13 bodu a technologický Nasdaq Composite se zvýšil o 0,63 % na 13 855,13 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,64 % na 29,90 bodu (během dne ale vystoupal až k 39 bodům) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři bazické body na 1,776 %. Ceny ropy klesly o procento, stejně tak stříbro, zlato ale o půl procenta zdražilo. Oživení na trzích s rizikovými aktivy k večeru potvrdil také bitcoin, který zpevnil o zhruba 3 % nad 36 000 USD.
Západoevropské akciové indexy se v pondělí topily v krvavé lázni, mají za sebou nejhorší den za rok a půl. Náladu investorů sráží obavy stran napětí na ukrajinsko-ruské hranici, dalšího směřování měnové politiky americké centrální banky a hospodářských čísel firem na obou stranách Atlantiku v rámci rozjíždějící se výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 spadl o 3,81 % - nejvýrazněji od června 2020 - na 456,36 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 2,63 % na 7 297,15 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 3,80 % na 15 011,13 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 3,97 % a skončil na 6 787,79 bodu. V rámci benchmarku STOXX Europe 600 se nejvýrazněji propadly akcie z odvětví technologií a sektoru cestování a volného času, které přišly v průměru asi o pět procent.
Index PX pražské burzy odepsal v pondělí 1,88 % na 1 391,29 bodu, jedná se o nejvýraznější pokles od konce ledna minulého roku. Index zaznamenal čtvrtý ztrátový den v řadě a uzavřel na nejnižší hodnotě od 17. prosince. Oslabila většina titulů, nejvíce ztratila Erste. V kladných číslech skončil v pondělí jen Avast, který posílil o 1,61 % na 176,50 Kč.
V úterý zaujmou korejský HDP a australská inflace, Španělsko odhalí výrobní ceny, Rusko průmyslovou výrobu a v Německu oznámí Index podnikatelské nálady Ifo. V Americe pak budou nejsledovanější indexy cen domů, index aktivity richmondského Fedu a hlavně spotřebitelská důvěra. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit zranitelné členy Severoatlantické aliance. Německo se ale vydalo jinou cestou a dává přednost ruským zájmům před zájmy Západu, napsal Tom Rogan na stránkách amerického deníku The Wall Street Journal. Preferencemi Berlína jsou podle něj levný plyn, vývoz aut do Číny a klidný ruský prezident Vladimir Putin.
Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech na začátku roku prudce zpomalil. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností IHS Markit spadl na 50,8 bodu z 57 bodů v prosinci, čekal se přitom jen nepatrný pokles na 56,9 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Ke zpomalení růstu podnikatelské aktivity došlo i v Evropě.
Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur. Uvedla to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž bude tato podpora zahrnovat přímé granty i půjčky. Aby mohla být částka Kyjevu, ohroženému ruskými vojsky na hranicích, odeslána, musí ji schválit členské státy a Evropský parlament.
Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupl její index o dva body na 97,6 bodu, přičemž optimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný i podnikatelský indikátor vyšší, zatímco důvěra spotřebitelů je na nižší úrovni.
Americký investiční fond KKR koupí za 1,6 miliardy eur nizozemského výrobce jízdních kol Accell Group. Ten v pondělní tiskové zprávě uvedl, že za akcie jejich držitelům nabídne prémii 26 %. Obliba jízdních kol se za pandemie zvýšila na úkor veřejné dopravy, například akcie firmy Accell od března 2020 svou hodnotu více než ztrojnásobily.
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair plánuje v příštím fiskálním roce přepravit 165 milionů cestujících a vrátit se k zisku. Řekl to v rozhovoru se španělským listem Cinco Días generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary. Příští fiskální rok skončí v březnu 2023.
Výzkumný tým firmy Meta Platforms, mateřské společnosti sociální sítě Facebook, staví nový superpočítač pro výzkum umělé inteligence. Dokončen má být v polovině letošního roku, oznámila společnost. Meta věří, že její superpočítač bude nejrychlejším provozovaným superpočítačem pro umělou inteligenci (AI).
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Australská těžařská společnost Fortescue Metals zaplatí 164 milionů liber za převzetí bateriové divize týmu formule 1 Williams. Transakce má australskému podniku pomoci dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. Informoval o tom server BBC.
Fortescue koupí britský podnik s názvem Williams Advanced Engineering (WAE) od firem Williams Grand Prix Engineering a EMK Capital. Předpokládá se, že transakce bude dokončena ještě v prvním čtvrtletí.
Společnost Fortescue uvedla, že s WAE už od začátku loňského roku spolupracuje na prototypu baterie pro velké nákladní automobily. Dodala, že letos představí podrobnosti o projektu elektrického vlaku.
Fortescue je čtvrtým největším producentem železné rudy na světě. Firma chce vývojem bateriových technologií omezit spotřebu nafty ve svých dopravních prostředcích a těžkých důlních zařízeních.
WAE se po převzetí stane součástí divize společnosti Fortescue pro čistou energii. "Je to klíč k nalezení receptu, jak odstranit stroje poháněné fosilními palivy a nahradit je technologií s nulovými emisemi uhlíku," uvedl miliardář Andrew Forrest, který je zakladatelem Fortescue.