Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jaké hospodářské výsledky reportovala Kofola ČeskoSlovensko a jak se letos mohlo dařit Škodě Auto, nebýt kritického nedostatku čipů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu převážně posílily, zápis ze zasedání FOMC ukázal ochotu některých členů Fedu utahovat měnovou politiku rychleji

Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování i uprostřed týdne smíšeně, převážně ale posílily. Slabé hospodářské výsledky zveřejnili prodejci oblečení Gap a Nordstrom, na což zareagovaly jejich akcie poklesem. Pozitivní vliv na trhy měla statistika z trhu práce. Index Dow klesl o 0,03 % na 35 804,58 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,23 % na 4 701,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,44 % na 15 845,23 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,13 % na 18,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,64 %.

S&P 500 - ilustrační foto
24. 11. 2021 17:48
Že letos americké akcie posílily až příliš? Samo o sobě to pro rok 2022 (téměř) nic neznamená

Americký akciový index S&P 500 měl letos k 19. listopadu k dobru zhruba 27 %, a má tak letos nakročeno k výrazně...

2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, investoři věnovali pozornost covidu

Obchodování na západoevropských akciových trzích v polovině týdne skončilo nejednotně. Investoři opět věnovali pozornost hlavně vývoji koronavirové epidemie. Nyní se čeká, zda Německo podobně jako Rakousko a Slovensko přistoupí kvůli vysokým počtům nakažených k vyhlášení celostátního lockdownu. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,09 % na 479,69 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,27 % na 7 286,32 bodu, německý DAX ale oslabil o 0,37 % na 15 878,39 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,03 % na 7 042,23 bodu.

Brzdění - ilustrační foto
24. 11. 2021 12:07
Rekordní rally napřesrok zabrzdí. S těmito akciemi nemusí vaše portfolio podle UBS zpomalit jako index S&P 500

Analytici z UBS věří, že americké akcie zahrnuté v indexu S&P 500 budou letos jako celek ještě posilovat, do poloviny...

3. Pražská burza ve středu přidala půl procenta, Česká zbrojovka posílila před zveřejněním výsledků

Index PX pražské burzy ve středu posílil o 0,52 % na 1 371,32 bodu, a navázal tak na úterní růst. Česká zbrojovka přidala přes dvě procenta. Banky zakončily obchodování smíšeně.

Výhled, očekávání - ilustrační foto
24. 11. 2021 6:16
Ekonomiku i trhy čeká složitější období, předpovídá známý investor Gary Shilling

Pandemie covidu-19 nejprve ekonomiku výrazně zasáhla, následné zklidnění situace naopak přineslo rychlý hospodářský růst...

4. Očekávané události

Čtvrtek bude bez amerických dat, ve Spojených státech se totiž bude slavit Den díkůvzdání. V Evropě budou investoři vyhodnocovat německý HDP a vývoj spotřebitelské důvěry v největší evropské ekonomice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
19. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole v prvních třech čtvrtletích roku vzrostly tržby o 4,8 %, firma vydělala 294,7 milionu Kč

Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko vzrostly v prvních třech čtvrtletích letošního roku tržby meziročně o 4,8 % na 5,07 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) jí stoupl o 8,9 % na 986,4 milionu korun, čistý zisk skupině ale klesl o 8,7 % na 294,7 milionu korun. V létě se společnosti dařilo na českém i slovenském trhu, za meziročním růstem tržeb ale stojí hlavně jadranský region. Kvůli výraznému růstu cen vstupů společnost v Česku a na Slovensku zdražila vybrané produkty.

6. Anualizovaný růst ekonomiky USA v třetím kvartálu podle zpřesněných dat zpomalil na 2,1 %

Hrubý domácí produkt Spojených států se v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 2,1 %. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak rychlý odhad z konce října, podle kterého růst v třetím čtvrtletí činil 2 %. Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, se v třetím čtvrtletí zvýšily o 1,7 % po nárůstu o 12 % v druhém kvartálu.

7. Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu pátý měsíc za sebou zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu pátý měsíc za sebou zhoršila. Výrobci se dále potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích a to zhoršuje spolu s nárůstem počtu nakažených koronavirem vyhlídky růstu největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil výzkumný institut Ifo.

8. Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila, klesá už pět měsíců v řadě

Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu snížila meziměsíčně o 0,1 bodu na 95,2 bodu. Klesá tak už pět měsíců v řadě. Za poklesem stojí hlavně propad důvěry spotřebitelů, zatímco u podnikatelů se pohled na vývoj hospodářství zlepšil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti loňskému listopadu ale naopak důvěra vzrostla, a to jak celkově, tak mezi jednotlivými skupinami spotřebitelů a podnikatelů.

9. Automobilka Xpeng, čínský rival Tesly, chce polovinu aut prodávat v zahraničí

Čínský výrobce elektromobilů Xpeng, konkurent americké Tesly, se chce stát světovou automobilkou a v zahraničí hodlá prodávat polovinu svých vozů. V rozhovoru se zpravodajským serverem CNBC to ve středu řekl předseda správní rady podniku Ku Chung-ti. Plán podniku blíže časově neurčil.

10. Gazprom nezastaví vývoz plynu do Moldavska, které včas nezaplatilo za dodávky

Ruská plynárenská společnost Gazprom se dohodla, že nezastaví vývoz plynu do Moldavska, které nedokázalo včas zaplatit za dodávky. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Firma dodala, že očekává plné uhrazení platby za dodávky v pátek. Rozhodnutí Gazpromu tím přinejmenším pro tuto chvíli odvrací energetickou krizi v Moldavsku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Šéf Škody: Nebýt nedostatku polovodičů, dosáhli bychom letos rekordního výsledku

Nebýt nedostatku polovodičů, dosáhla by Škoda Auto letos rekordního výsledku, kapacity výroby jsou vyprodané, uvedl v úterý předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer na interní konferenci managementu. S nedostatkem čipů, které se používají v palubní elektronice, se potýkají automobilky po celém světě. Škoda kvůli tomu musela během letošního roku několikrát omezit či zcela zastavit výrobu. Škoda bude mít podle Schäfera nejméně tři další plně elektrické modely velikostí pod vozem Enyaq iV.

"Nebýt až frustrujícího nedostatku polovodičů, dosáhli bychom letos rekordního výsledku. Naše kapacity jsou vyprodány, zájem zákazníků je enormní. Děláme vše pro to, abychom do konce roku vyrobili co nejvíce vozů," uvedl Schäfer.

Schäfer uvedl, že se v uplynulých třech měsících výrazně zlepšilo postavení Škody v koncernu Volkswagen. "Budeme mít nejméně tři další plně elektrické modely velikostí pod vozem Enyaq iV, abychom si zajistili budoucí úspěch na evropském trhu, který je pro nás klíčový," uvedl Schäfer. Škoda převzala v koncernu odpovědnost za regiony Indie, Ruska a severní Afriky a přebírá také odpovědnost za globální platformu MQB-A0.

Vedení Škody řešilo také pandemii covidu-19. Proočkovanost zaměstnanců je kolem 70 %. "To je stále příliš málo! Musíme v týmech aktivně propagovat program bezplatného očkování. Je to jediný způsob, jak s pandemií efektivně bojovat," uvedl Schäfer.

Vedení řešilo i připravované nové modely. Na trh se chystá uvedení modernizovaného modelu Karoq a modely Enyaq Coupé iV, Enyaq RS iV a Fabia Monte Carlo.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat