Co musíte ráno vědět (26. dubna)

Image
Bitcoin - ilustrační foto
Obrázek: Betabeat.com

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kolik letos vzroste světový HDP podle úvěrové pojišťovny Euler Hermes a je bitcoin zralý na další propad, nebo na obnovený růst? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek díky statistice a technologickým firmám vzrostly, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy klesly

Americké akcie na závěr týdne posílily, protože nejnovější statistika podpořila naději na rychlé ožití ekonomiky. Dařilo se hlavně velkým technologickým společnostem díky očekávání, že v dalším týdnu zveřejní silné výsledky hospodaření. Index Dow stoupl o 0,67 % na 34 043,49 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,09 % na 4 180,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,44 % na 14 016,81 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,38 % na 17,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 1,56 %. Za celý týden index Dow klesl o 0,46 %, S&P 500 ztratil 0,13 % a Nasdaq Composite se snížil o 0,25 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie mírně ustoupily z maxim, čeká se na vrchol výsledkové sezóny

5 grafů, které by měli mít investoři na očích

2. Evropské akcie v pátek zůstaly na svém, v týdenním horizontu ale zlevnily

Evropské indexy v pátek zavíraly těsně pod nulou, britský FTSE 100 ji dokonce trefil přesně. Povzbudivá zpráva dorazila od společnosti IHS Markit, jejíž index nákupních manažerů poukazuje na rychlejší než odhadované ožívání ekonomiky eurozóny. Mezi čtvrtletními výsledky firem nejvíce zaujal německý Daimler, který mnohonásobně zvýšil zisk a daří se mu také zvyšovat marže u značky Mercedes. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek ubral 0,13 % na 439,04 bodu, britský FTSE 100 skončil na 6 938,56 bodu, německý DAX oslabil o 0,27 % na 15 279,62 bodu a francouzský CAC 40 poklesl o 0,15 % na 6 257,94 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 ztratil 0,78 %, FTSE 100 odepsal 1,15 %, DAX pozbyl 1,17 % a CAC 40 se snížil o 0,46 %.

(Další) věc, které nerozumím: Peníze čekající mimo trh jako jasný býčí argument pro akcie

Inovacemi vstříc prosperitě: Které země kráčí nejrychleji kupředu?

3. Pražská burza v pátek klesla o necelého půl procenta, za týden odepsala 1,5 %

Pražská burza v pátek ztrácela, index PX klesl o 0,43 % na 1 087,61 bodu. Dolů ho tlačily zejména akcie elektrárenské firmy ČEZ a Komerční banky. Se ztrátou ale skončila většina hlavních titulů, výjimkou byla například technologická společnost Avast. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zlevnily o 1,5 %, nejvíce přidaly cenné papíry Avastu, nejvýraznější pokles naopak postihl akcie Komerční banky.

Jak důchodci (nejlépe) přečkávají koronavirovou krizi

Jaký (ne)bude dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku?

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Česku, index podnikatelské důvěry Ifo v Německu a v Americe objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a index aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Euler Hermes: Světová ekonomika letos vzroste o 5,1 %

Světová ekonomika v roce 2021 vzroste o 5,1 %. Čtvrtinu tohoto nárůstu zajistí Spojené státy. Naopak podíl čínské ekonomiky bude o něco nižší. Vyplývá to z analýzy přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes.

6. Analytici: Ekonomické sankce mohou zvrátit bilanci ČR s Ruskem

Případné ekonomické sankce Ruské federace vůči Česku by mohly v příštím roce zvrátit vzájemnou obchodní bilanci ve prospěch Ruska. V makroekonomické úrovni bude dopad na export v řádu jednotek miliard korun. Naopak dovoz ropy a plynu do Česka pravděpodobně předmětem sankcí nebude. Uvedli to ekonomové oslovení ČTK.

7. Norská vláda chce zajistit, aby banky nadále poskytovaly hotovostní služby

Norská vláda chce zajistit, aby banky nepřestávaly poskytovat hotovost ani v době, kdy se Norsko zařadilo mezi země s nejmenším objemem plateb bankovkami a mincemi. Ministerstvo financí řeklo úřadu pro dohled nad finančním trhem, aby vypracoval plán, který zajistí, že banky budou pokračovat v poskytování hotovostních služeb, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení vlády. Ministerstvo tak reaguje na výsledky průzkumu finančního regulátora, který zjistil, že banky tvrdí, že nemusejí nabízet hotovostní služby.

8. Agentura S&P zvýšila rating Řecka o jeden stupeň na BB

Agentura Standard & Poor's Global Ratings (S&P) zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na BB. Rating zůstává v neinvestičním pásmu, od investičního ho nyní dělí dva stupně. Zvýšení ratingu odráží očekávání rychlého zlepšení výkonu ekonomiky a rozpočtu země po odeznění nepříznivých dopadů pandemie, uvedla agentura v prohlášení. Výhled ratingu je pozitivní, což znamená, že by se dále mohl zlepšit.

9. Crédit Agricole získá za 855 milionů eur italskou banku Creval

Francouzské bance Crédit Agricole se podařilo uzavřít dohodu o převzetí italské banky Creval za 855 milionů eur. Akvizice posílí pozici Crédit Agricole v italském bankovním sektoru. Itálie je po Francii jejím druhým největším trhem. Po spojení bude nová banka kontrolovat pět procent italského trhu a bude šestou největší bankou v zemi.

10. Závěr auditu EK: Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert nemá nárok na dotace

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. V pátek ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Zpráva je konečná a Česko její závěry může napadnout již pouze u soudu. Babiš v pátek střet zájmů znovu odmítl. ČTK také po zveřejnění dokumentu sdělil, že podle něj jde o účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný "profesionálními udavači" z řad Pirátů.

BONUS

Bitcoin za 500 000 USD?

Kurz bitcoinu z více než 64 000 USD spadl pod 50 000 USD. Odpůrci kryptoměny okamžitě zareagovali hláškami, že bublina splaskla. Pohled na graf a jeho srovnání s předchozími býčími trendy ale naznačuje, že současný pokles nemusí vůbec nic znamenat. Ve hře může v horizontu čtyř a půl měsíce být i meta půl milionu dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat