Co musíte ráno vědět (26. května)
Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a za oceánem, jak Spojené státy postrkují Rusko k platební neschopnosti a jak Číňané přijali luxusní deštník vzešlý ze spolupráce společností Gucci a Adidas? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu posílily
Akcie ve Spojených státech ve středu po zveřejnění zápisu z květnového jednání americké centrální banky posílily. Zápis vyzněl podle očekávání, když ukázal, že většina účastníků zasedání považuje další výrazné zvýšení sazeb na následujícím červnovém a červencovém zasedání za přiměřené. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow stoupl o 0,60 % a uzavřel na 32 121,53 bodu, širší S&P 500 přidal 0,95 % na 3 978,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,51 % na 11 434,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,67 % na 28,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,751 %.
2. Evropské akcie ve středu posílily, hlavní indexy na západě kontinentu přidaly do procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Nejvýrazněji stoupl sektor ropy a zemního plynu, který přidal přes dvě procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,63 % na 434,31 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,51 % na 7 522,75 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,63 % na 14 007,93 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,73 % na 6 298,64 bodu.
3. Pražská burza ve středu mírně posílila, ČEZ umazal část ztrát
Index PX pražské burzy ve středu vzrostl o 0,30 % na 1 312,44 bodu, a umazal tak část ztrát z předchozích dvou dnů. Krátce po začátku obchodování index posiloval i o více než procento, poté ale velkou část zisků odevzdal. Rostla většina titulů, ale vzhůru benchmark táhlo především posílení skupiny ČEZ. Oslabila jen Komerční banka.
4. Očekávané události
Čtvrteční kalendář otevře korejská centrální banka svým rozhodnutím o sazbách. Itálie oznámí spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru, Kanada maloobchodní tržby a USA zveřejní zpřesněný odhad vývoje HDP, týdenní statistiky z pracovního trhu, rozjednané prodeje domů a index průmyslové aktivity z dílny kansaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Washington Rusku neprodloužil výjimku, která zemi umožnila splácet dluhopisy
Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by mohlo zemi přiblížit k platební neschopnosti. Americké ministerstvo financí oznámilo, že ukončí výjimku, která umožňovala americkým držitelům ruských dluhopisů přijímat platby. Rusko, které má jinak na splácení dluhů dostatek financí, už dalo najevo, že plánuje zpochybnit jakékoli vyhlášení platební neschopnosti. Nová pravidla se vztahují pouze na osoby v USA. Vzhledem k roli amerických bank v globálním finančním systému se však Rusku ztíží realizace plateb i jinde.
6. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,2 %
Německé hospodářství v prvním letošním čtvrtletí vykázalo proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 %. V konečné zprávě to ve středu uvedl německý statistický úřad. Poznamenal přitom, že po poklesu v posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt i přes následky pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu dokázal vrátit k růstu. Pro celý letošní rok německá vláda počítá s růstem HDP o 2,2 %.
7. Průzkum: Většina tuzemských firem by chtěla silnější korunu, optimálně kurz 24 EUR/CZK
Většina českých firem a podnikatelů by si přála silnější korunu. Celkem 54 % firem vnímá jako optimální kurz koruny k euru 24 EUR/CZK. Čtvrtina označila za nejlepší úroveň 22 EUR/CZK. Vyplývá to z průzkumu ČSOB mezi 400 malými a středně velkými firmami a živnostníky. V úterý koruna uzavřela na 24,61 EUR/CZK.
8. ECB: Realitní trh v eurozóně by mohl při rychlém růstu úroků začít klesat
Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji než inflace. Uvedla to ve středu Evropská centrální banka, podle které by se tak jasně ukázalo, jak financování na dluh vede v některých zemích ke vzniku cenových bublin. Někde jsou podle ECB nemovitosti nadhodnocené až o 60 %.
9. Nikkei: Pandemie v Číně zpozdila vývoj nejméně jednoho nového iPhonu
Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně. Informoval o tom ve středu japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.
10. EBRD se chystá zvýšit objem investic určených na obnovu Ukrajiny
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) se chystá zajistit si více peněz na obnovu Ukrajiny po ruské invazi. Pro letošní rok se zavázala v zemi investovat miliardu eur, řekla agentuře Reuters prezidentka EBRD Odile Renaudová-Bassová.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Luxusní paraple pobouřilo Číňany, propouští vodu
Luxusní paraple od západních oděvních značek Gucci a Adidas pobouřilo Číňany. Doplněk za 11 100 jüanů (asi 38 500 korun) totiž není voděodolný, a nelze ho proto použít jako deštník.
Paraple v rámci spolupráce německého sportovního giganta Adidas a italského módního domu Gucci vstoupí do prodeje v Číně 7. června. Gucci na svých stránkách uvádí, že produkt "není voděodolný a je určen pro ochranu před sluncem nebo pro dekorativní použití".
Omezené využití exkluzivního paraplete ale rozlítilo uživatele čínské sociální sítě Weibo. Kritiku sdílejí pod hashtagem, který v překladu znamená "deštník za 11 100 jüanů není voděodolný" a který zatím zhlédlo na 140 milionů lidí. Jeden z přispěvatelů paraple nazval "velkým, ale zbytečným módním výstřelkem", jiní ale mají pro jeho případné budoucí majitele pochopení.
"Ti, kdo jsou ochotni za luxusní zboží zaplatit, aby ukázali své jmění, se o praktické využití nezajímají," uvedl další uživatel.
Mluvčí módního domu Gucci čínským médiím řekl, že produkt "není doporučený k použití jako deštník", má podle něj ale "vysokou sběratelskou cenu a hodí se jako každodenní doplněk".
Čína je pro přední luxusní značky klíčovým trhem. Prodej luxusního zboží v druhé největší ekonomice světa loni vzrostl o 36 % a v následujících třech letech se může stát celosvětově největším trhem pro odbyt tohoto zboží, uvádí poradenská společnost Bain & Company.
1. An umbrella created by Gucci and Adidas is facing criticism in China for not being waterproof, according to the BBC.
— BFM News (@NewsBFM) May 22, 2022
Gucci’s website says the umbrella, which is priced at 11,100 yuan (RM7,279), is only “meant for sun protection or decorative use”. pic.twitter.com/2zkBTOIscp