Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská nálada v Německu, kolik vydělal Facebook ve třetím kvartálu a na co také můžete narazit v moskevských ulicích? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy na úvod týdne posunuly historická maxima

Americké akcie v pondělí posílily a indexy Dow a S&P 500 se vyšplhaly na nová rekordní maxima. K růstu velkou měrou přispěly akcie výrobce elektromobilů Tesla, jehož tržní hodnota poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Pozornost investorů se nyní upírá k hospodářským výsledkům, které tento týden představí řada významných amerických podniků. Po skončení řádného obchodování do výsledkové sezóny přispěl například Facebook. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,18 % na 35 741,15 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,47 % na 4 566,48 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,90 % na 15 226,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,23 % na 15,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,633 %. Cena americké ropy WTI zakončila den na červené nule, Brent zdražil o půl procenta, zlato a stříbro shodně přidaly necelé procento a bitcoin posílil o necelá tři procenta na na 62 650 USD.

Vlk z Wall Street
25. 10. 2021 6:26
Krátkodobá i dlouhodobá perspektiva (nejen) amerických akcií v sedmi grafech

Americké akciové indexy se na vlně podpory v podobě dobrých hospodářských výsledků firem vrátily na historická maxima...

2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně. Na makrodatra úvod týdne bohatý nebyl, investoři vyhodnocovali na starém kontinentu jen indexy Ifo pro Německo. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,07 % na 472,21 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,25 % na 7 222,82 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,36 % na 15 599,23 bodu, zatímco francouzský CAC 40 klesl o 0,31 % na 6 712,87 bodu.

Růst sazeb - ilustrační foto
25. 10. 2021 17:08
Sazby eurových úvěrů: Varování z Británie je silné, jistota bez fixace neexistuje

Kdo má eurový dluh, má zatím od rostoucích sazeb klid. Levné financování ale není jisté, dokud není zafixované. Názorový...

3. Pražská burza se v pondělí po devíti nepovedených seancích vrátila k růstu

Index PX pražské burzy v pondělí posílil o 0,70 % na 1 339,56 bodu, a ukončil tak sérii devíti poklesů v řadě. K růstu se vrátily i akcie skupiny ČEZ a polepšila si také Komerční banka.

Video thumbnailplay-btn
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu

Aktuální Investorský magazín nabízí pohled na investice do zlata zasazený do širšího makroekonomického a geopolitického...

4. Očekávané události

Úterý bude patřit americkým datům. Zveřejněné budou mimo jiné indexy cen domů, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board a údaje o prodejích nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
22. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu čtvrtý měsíc za sebou zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu čtvrtý měsíc za sebou zhoršila, výrobci se mimo jiné dále potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil výzkumný institut Ifo.

6. Švýcarská banka UBS prodá podnikání ve Španělsku madridské Singular Bank

Švýcarská banka UBS prodá své podnikání v oblasti správy majetku movitých klientů ve Španělsku madridské Singular Bank. Uvedla to v pondělním sdělení. Cenu transakce obě instituce nesdělily, podle zdrojů německého deníku Handelsblatt ale španělská banka zaplatí 200 až 250 milionů eur.

7. Důvěra v českou ekonomiku klesla i v říjnu, důvodem je mimo jiné situace v automobilovém průmyslu

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Důvěru firem v ekonomiku ovlivňuje nepříznivá situace v automobilovém průmyslu a nedostatek materiálů, u spotřebitelů zejména obavy ze zdražování. Vyplynulo to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským říjnem jsou indikátory vyšší.

8. Evropským automobilovým trhům v září dominoval Model 3 od Tesly

Nejprodávanějším novým vozem v Evropě byl v září Model 3 od Tesly. Dokázal to jako první elektromobil v historii. V pondělí to oznámila analytická společnost JATO Dynamics. Meziročně se prodej tohoto typu vozu zvýšil o 58 %. Za ním následovaly modely Clio od Renaultu, Sandero automobilky Dacia a Golf od Volkswagenu.

9. Cena akcií Volvo Cars bude při vstupu na burzu proti plánům nižší

Cena akcií švédského výrobce osobních aut Volvo Cars bude v primární veřejné nabídce (IPO) nižší. Dceřinou firmu čínské společnosti Geely nabídka ohodnocuje na více než 18 miliard dolarů, to je ale méně, než firma očekávala. Nabídka akcií Volvo Cars bude letos jednou z největších. Firma v pondělí uvedla, že akcie nabídne v ceně 53 švédských korun za kus.

10. EMA začala s hodnocením léku proti covidu-19 od firmy Merck & Co, podává se ústně

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.

11. Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, jeho tržby ale zaostaly za očekáváním

Americký provozovatel internetové sociální sítě Facebook ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 17 % na 9,2 miliardy dolarů. Čtvrtletní tržby společnosti stouply o 35 % na 29 miliard dolarů, zaostaly však za očekáváním analytiků, napsala agentura Reuters. Firma navíc varovala, že na její digitální aktivity budou mít v nynějším čtvrtletí negativní vliv nová pravidla společnosti Apple ohledně ochrany osobních údajů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Moskvě doručuje poštu samořízený robot vyvinutý společností Yandex

Ruská technologická společnost Yandex se pro účely doručování zásilek spojila s ruskou státní poštou a samořízený robot Yandexu začal v některých moskevských čtvrtích dodávat balíky.

Yandex provozuje řadu služeb, od internetového vyhledávače po alternativní taxislužbu. Firma už využívá roboty pro dovoz potravin v Rusku a některých amerických univerzitních kampusech ve spolupráci s firmou GrubHub. Spojení s poštovní společností ale může výrazně posílit její působnost.

Nyní bude 36 robotů obdélníkového tvaru o velikosti kufru v rámci pilotního projektu doručovat zásilky z 27 pošt v několika čtvrtích ruského hlavního města. Příjemci zásilek si budou moci doručení robotem vybrat pomocí aplikace. Uživatelé budou moci sledovat pohyb černobílých robotů na šesti kolech po městě a k zásilce se dostanou pomocí jedinečného ověřovacího kódu.

Rusko je podle rozlohy největším státem světa. Použití robotů či bezpilotních strojů by mohlo být nákladově efektivní pro nabídku služeb v odlehlých nebo řídce osídlených oblastech. Státní pošta už v minulosti experimentovala s doručováním pomocí dronů, včetně pokusu v roce 2018, který ovšem skončil havárií už při slavnostním zahájení. Ruská pošta má po celé zemi více než 38 000 poboček, ročně odbaví přes 108 milionů zásilek.

Britská pošta Royal Mail používá bezpilotní stroje k doručování na ostrov u Skotska. Použití dronů podle agentury Bloomberg testuje i japonská poštovní společnosti Japan Post Holdings, která očekává, že začne s jejich pomocí doručovat poštu a balíky v roce 2023.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat