Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, jak vypadají predikce vývoje globální ekonomiky na letošní a příští rok a jak zní rap oslavující novou ministryni financí USA? I to musíte ráno vědět.

Image
Janet Yellenová na tiskové konferenci k zasedání FOMC (16. prosince 2015)
Obrázek: Profimedia

1. Americké akciové indexy v úterý po výstupu na nové rekordy mírně oslabily. Trh řeší výsledky firem a zasedání FOMC

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úterý stouply na nové rekordy, ke konci obchodování však smazaly zisky a zakončily ve ztrátě. Investoři hodnotili nejnovější sadu výsledků hospodaření. Trhy také čekají na prohlášení po zasedání měnového výboru centrální banky USA. Index Dow oslabil o 0,07 % na 30 937,04 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 849,62 bodu a technologický Nasdaq Composite se snížil o 0,07 % na 13 626,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,73 % na 23,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,036 %. Ceny ropy zůstaly prakticky beze změny, mírně ztrácelo zlato, zatímco stříbro přidalo přes půl procenta. Pod tlakem byly nejsledovanější kryptoměny (bitcoin -3,6 %, ethereum -1,4 %). Po skončení obchodování oznámil lepší než očekávané hospodářské výsledky Microsoft. Růst o více než 90 % zaznamenaly akcie firmy GameStop (více o velkém tématu posledních dnů ZDE).

Dilema investora: Proč (ne)čekat na nižší ceny akcií?

Akcie na rekordech: Fundamenty nehledejte

2. Evropské akcie v úterý vzrostly, pomohly jim finanční sektor a chemický průmysl 

Akcie na západoevropských trzích v úterý přerušily poklesy a připsaly si zisky. Dopomohly k tomu zejména dobré reportované výsledky firem jako UBS a Novartis a zisky finančního sektoru a akcií v chemickém průmyslu. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 0,63 % na 407,70 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,23 % na 6 654,01 bodu, německý DAX posílil o 1,66 % na 13 870,99 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,94 % na 5 523,52 bodu.

Kolik bitcoinu přidat do portfolia? Známe odpověď!

3. Pražská burza v úterý umazala část pondělních zisků 

Pražská burza v úterý umazala část pondělních zisků. Index PX oslabil o 0,5 % na 1 055,77 bodu. Ztrácela většina hlavních titulů. Více než procento odepsaly akcie Avastu, O2, Stock Spirits i VIG. V zisku naopak skončily Erste a PFNonwovens.

Cena zlata pod technickou lupou: Nachýlily se poklesy k závěru?

4. Očekávané události

V noci na středu zaujme investory australská inflace, později během dne vyjdou data o spotřebitelské důvěře v Německu a ve Francii a v Americe se dozvíme vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a zásob ropy. Nejsledovanější ale bude rozhodnutí Fedu o nastavení měnové politiky. Hospodářské výsledky zveřejní mimo jiné Apple, Facebook a Tesla. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v Británii je nejvýše od roku 2016

Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce listopadu vzrostla na pět procent, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2016. Vyplývá to z údajů britského statistického úřadu. V předchozím tříměsíčním období do konce září činila míra nezaměstnanosti 4,9 %.

6. MMF zlepšil odhad růstu globální ekonomiky v letošním roce

Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje světové ekonomiky v tomto roce o 0,3 procentního bodu na +5,5 %. Důvodem je očekávané zvýšení aktivity díky očkování proti covidu-19 a další ekonomická pomoc v několika velkých zemích. V příštím roce má tempo růstu klesnout na 4,2 %. Příznivější byl podle předběžného odhadu také ekonomický výkon v loňském roce.

7. Euler Hermes snížila odhad růstu globální ekonomiky na 4,6 %

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes snížila prognózu vývoje globální ekonomiky na letošní rok o 0,2 procentního bodu na +4,6 %. Růst na příští rok pak odhaduje na 3,8 %. Hlavní hnací silou globálního růstu v druhé polovině letošního roku bude zejména vakcína proti nemoci covid-19.

8. Edelman: Nejdůvěryhodnější byly loni poprvé firmy

Nejdůvěryhodnějšími institucemi se loni poprvé staly podniky, kterým celosvětově věří 61 % lidí. To je o šest procentních bodů meziročně více. Následují neziskové organizace s 57 %. Své vládě věří 53 % lidí a médiím 51 %. Vyplývá to ze studie Edelman Trust Barometr, kterou provádí globální PR agentura Edelman již 21 let po celém světě.

9. Brand Finance: Apple je po pěti letech nejhodnotnější značkou

Nejhodnotnější světovou značkou je po pětileté pauze opět americká společnost Apple, která na první příčce vystřídala internetového prodejce Amazon. Uvádí to žebříček, který v úterý zveřejnila organizace Brand Finance a který značku Apple ohodnocuje na 263,4 miliardy dolarů. Proti žebříčku z loňského roku je to nárůst o 87 %. Na třetím místě za Amazonem se umístila další americká společnost Google.

10. Švédsko pozastavilo Pfizeru platby za vakcíny

Švédská zdravotní agentura pozastavila platby za vakcíny farmaceutické firmě Pfizer a požaduje vysvětlení ohledně množství dávek v každé ampuli. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na švédský deník Dagens Nyheter. Pobočka firmy Pfizer ve Švédsku se k případu zatím odmítla vyjádřit.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Yellenová, jak ji ještě neznáte

Když si nový prezident USA Joe Biden vybíral za novou ministryni financí Janet Yellenovou, s nadsázkou se zmínil o tom, že by si zasloužila podobný muzikál od Lin-Manuela Mirandy jako jeden z "otců zakladatelů" a první ministr financí USA Alexander Hamilton. A lidi z webu Marketplace nenapadlo nic menšího než oslovit rapperku Dessu, která mimochodem "účinkuje" i na albu The Hamilton Mixtape, což je výběr upravených skladeb z muzikálu Hamilton, a svěřit jí nelehký úkol. Výsledek si můžete užít v tweetu níže, je v něm i odkaz na kompletní text skladby.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat