Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Klesaly nebo stoupaly ve středu ceny světových akcií, jak do vývoje na trzích promluvil svým zasedáním Fed a jak výsledková sezóna a mají více zlata české domácnosti, nebo ČNB? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu oslabily, Fed signalizoval brzký růst úrokových sazeb

Americké akcie ve středu převážně oslabily. Předchozí zisky smazaly během tiskové konference šéfa americké centrální banky Jeromea Powella. Fed předtím naznačil, že by mohl začít zvyšovat úrokové sazby už v březnu. Index Dow klesl o 0,38 % na 34 168,09 bodu a širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,15 % na 4 349,93 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,02 % na 13 542,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,57 % na 31,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o téměř devět bazických bodů na 1,873 %.

Trader, pokles, propad, NYSE
Obrázek: Profimedia
26. 1. 2022 12:27
Tři důvody letošních akciových otřesů v jasných grafech

Akciové trhy mají za sebou několik drsných týdnů. Takových, na jaké jsme od jara 2020 zapomněli. Označovat konkrétní...

2. Pod kotlem evropských akciových zisků ve středu zatopili těžaři ropy a zemního plynu

Sektor ropy a zemního plynu na evropských burzách ve středu přidal čtyři procenta a nejvýrazněji se podílel na značném růstu všech významných trhů starého kontinentu. Dařilo se i švýcarskému výrobci hardwaru Logitech, který po výsledcích posílil o šest procent. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 1,68 % na 467,31 bodu, německý DAX zpevnil o 2,22 % na 15 459,39 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,33 % na 7 469,78 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 2,11 % na 6 981,96 bodu.

Zlato
Obrázek: Flickr
26. 1. 2022 10:22
Zájem o zlaté ETF loni klesl, objem kovu v držení fondů je ale stále výrazně vyšší než v době před pandemií

Burzovně obchodované fondy kryté fyzickým zlatem v loňském roce zaznamenaly odliv prostředků v ekvivalentu zhruba 173...

3. Pražská burza ve středu dál umazávala ztráty, dařilo se bankám

Index PX pražské burzy ve středu přidal 1,32 % na 1 420,64 bodu. Druhým poměrně výrazným růstem v řadě pokračoval trh v umazávání ztrát, jež nabral na konci minulého týdne a v pondělí. Dařilo se finančním titulům. Erste posílila o 2,84 % na 1 033,50 Kč, akcie Komerční banky vzrostly o 2,23 % na 963 korun a MONETA přidala 0,88 % na 91,95 Kč.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: MONETA Money Bank
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat turbulencím lépe než konkurence, říká makléř

Upsat nové akcie za 82 korun, počkat si na 7 korun dividendy a pak prodat akcie po 90 korunách. Takový může být poměrně...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek Austrálie oznámí ceny v zahraničním obchodě, Španělsko míru nezaměstnanosti a Německo spotřebitelskou důvěru. Hlavní porce dat ale dorazí z Ameriky, kde vyjdou data o vývoji HDP, dílčí data z pracovního trhu a také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Sledované budou také rozjednané prodeje nemovitostí a index aktivity kansaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
21. 1. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed potvrdil nastavení sazeb, jejich první zvýšení ale podle něj přijde už brzy

Měnový výbor americké centrální banky na lednovém zasedání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení ale výbor uvedl, že vzhledem k inflaci vysoko nad 2% cílem a silnému trhu práce předpokládá, že bude brzy namístě sazby zvýšit. Centrální banka také potvrdila, že plánuje začátkem března ukončit program skupování aktiv, v únoru objem kvantitativního uvolňování sníží na 30 miliard dolarů z lednových 60 miliard.

6. Boeing za čtvrté čtvrtletí kvůli problémům s výrobu letadel 787 vykázal ztrátu

Americký výrobce letadel Boeing v čtvrtém čtvrtletí snížil ztrátu na 4,16 miliardy USD z 8,44 miliardy USD předloni, kdy letecký průmysl těžce zasáhla koronavirová krize. Podnik ale musel zaúčtovat mimořádné náklady kvůli delšímu zpoždění dodávek letounů 787. Díky dodávkám letounů 737 MAX se mu ale podařilo vytvořit v čtvrtletí kladný peněžní tok, a to poprvé od začátku roku 2019.

7. Schodek obchodu USA se zbožím loni poprvé překonal hranici bilionu dolarů

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se zbožím loni poprvé překonal bilion dolarů. Díky ožití ekonomiky Američané nakoupili rekordní množství dováženého zboží, například hraček, mobilních telefonů a spotřebičů. Americké ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že schodek obchodu se zbožím za celý rok vystoupil na 1,08 bilionu USD z předchozího rekordu 893,5 miliardy USD v roce 2020.

8. Ministr: Tempo hospodářského oživení bude v Německu nižší, poroste inflace

Německé hospodářství se bude s následky pandemie nemoci covid-19 potýkat déle, než se předpokládalo. Německá vláda nově pro letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,6 %, dosud počítala s růstem o 4,1 %. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Řekl také, že spotřebitelské ceny by se letos mohly zvýšit o 3,3 % a že na cílová dvě procenta se dostanou příští rok. Loni činila míra inflace v Německu 3,1 %, což bylo nejvíce od roku 1993.

9. Výkon francouzských jaderných elektráren omezila stávka dělníků

Výkon francouzských jaderných elektráren ve středu omezila stávka dělníků. Těm se nelíbí dopady vládních opatření proti prudkému růstu cen energií na jejich podnik - energetickou společnost EDF. Informovala o tom francouzská média. Pět reaktorů pracovalo kvůli stávce s omezenou kapacitou, což z Francie podle údajů provozovatele sítě RTE udělalo čistého dovozce energie.

10. Nidetzký a Benda z ČNB předpokládají na únorovém zasedání další výrazné zvýšení sazeb

Členové bankovní rady České národní banky Tomáš Nidetzký a Vojtěch Benda se nezávisle na sobě vyjádřili k dalšímu vývoji úrokových sazeb v Česku, přičemž oba podpořili myšlenku dalšího výrazného růstu sazeb už na únorovém měnověpolitickém zasedání.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi mají doma dvakrát více zlata, než kolik ho je v sejfech ČNB

Češi mají doma zhruba dvakrát více zlata, než kolik ho je v sejfech České národní banky. Ta držela ke konci loňského roku 10,6 tuny kovu, zatímco domácnosti podle oficiálních zdrojů od roku 2009 získaly 19,35 tuny investičního zlata. Vyplývá to ze zjištění prodejce investičního zlata Zlato.cz. Drahé kovy v jakékoli podobě mají v Česku tři procenta populace, doplnil analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. ČNB v reakci uvedla, že zlato jako komodita není považováno za optimální nástroj pro držení devizových rezerv moderních centrálních bank.

"U bohatších zemí je takový nepoměr naprosto běžný," uvedl analytik Zlato.cz David Marášek. Například německé domácnosti podle údajů z roku 2021 vlastní přes 9 000 tun zlata (Bundesbank 3 362 tun), v Itálii je v soukromém vlastnictví 6 418 tun zlata (centrální banka 2 452 tun) a ve Francii je to 4 714 tun zlata, zatímco tamní centrální banka ho má 2 436 tun.

"Zlato nemá žádnou faktickou hodnotu pro naplňování měnové politiky ČNB a neplní roli devizových rezerv v pravém slova smyslu. Jejich podstatou totiž je, že se mohou kdykoli koupit nebo prodat, zatímco zlato není dostatečně likvidní. Navíc jeho cena je příliš kolísavá a s jeho držbou jsou spojené vysoké provozní náklady," řekla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

ČNB v roce 2021 přikoupila podle Maráška zlato do svých rezerv čtyřikrát - celkem 1,25 tuny. Loňské čisté nákupy kovu centrální bankou však po odpočtu zlata použitého na výrobu zlatých mincí představují 777,5 kilogramu. "To je množství, které měla ČNB v sejfech naposledy v lednu 2015," uvedl Marášek. ČNB podle něj obnovila nákupy zlata už v roce 2020, kdy ho pořídila zhruba 1 835 kilogramů. Trend navyšování zlatých rezerv v sejfech ČNB za poslední roky je zřejmý, dodal.

Server Lidovky.cz upozornil, že podle údajů Světové rady pro zlato na konci roku 2021 Česko figurovalo s 10,2 tuny zlata na 72. příčce jejího žebříčku. "Tento žebříček vzniká s několikaměsíčním zpožděním. Jednotlivé centrální banky nejprve vykazují údaje Mezinárodnímu měnovému fondu a ten je pak poskytuje radě," vysvětlil Marášek. Pokud jde o poměr drženého zlata k celkovým devizovým rezervám, je podle něj Česko s 0,3 % na chvostu této statistiky. "Zlato by podle metodiky Mezinárodního měnového fondu nemělo tvořit více než dvě až tři procenta celkových devizových rezerv centrálních bank," podotkla Vodstrčilová.

Světová rada pro zlato očekává, že čisté nákupy zlata centrálními bankami za celý loňský rok přesáhnou 450 tun. V sejfech všech světových centrálních bank bylo podle statistik organizace ke konci třetího čtvrtletí více než 36 000 tun žlutého kovu. To je přibližně pětina veškerého zlata, které kdy bylo vytěženo. Nejvíce zlata vlastní Spojené státy, a to více než 8 133 tun. Podle loňského průzkumu WGC hodlá letos přibližně pětina centrálních bank své zlaté rezervy zvýšit.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
17. 5. 2022 6:22
Daňhel (Saxo Bank): Akciová Evropa čelí oproti USA většímu geopolitickému tlaku, ve výhledu několika…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat