Co musíte ráno vědět (27. září)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, v čem vycházejí čínské technologické podniky vstříc vládě v Pekingu a jakému materiálu odzvonilo u módních společností Saint Laurent a Brioni? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, dolar posílil

Americké akcie se na závěr týdne na směru neshodly. K růstu jim pomohly energetické a finanční společnosti, naopak oslabila firma Nike kvůli zhoršení prognózy vývoje tržeb a také podniky napojené na kryptoměny. Index Dow posílil o 0,1 % na 34 798 bodů a širší S&P 500 vzrostl o 0,15 % na 4 455,48 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 15 047,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,72 % na 17,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 1,453 %. Za celý týden Dow stoupl o 0,6 %, S&P 500 přidal 0,5 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,02 %.

Býk (býčí trhy)
26. 9. 2021 6:44
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se oklepali z propadů a index S&P 500 je zpět nad 50denním průměrem

Americký akciový trh má za sebou další rozkolísaný týden, ale s pozitivním závěrem pro býky. Index S&P 500 celkově...

2. Evropské akcie v pátek před německými volbami klesly, uplynulý týden pro ně však byl ziskový

Obchodování na evropských trzích v uplynulém týdnu ovlivnila mimo jiné situace kolem bankrotující čínské realitní společnosti Evergrande, která v pátek nesplatila včas úroky ze svých dluhopisů. Investoři dále s napětím sledovali předvolební prognózy z Německa. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 0,90 % na 463,29 bodu, což za týden znamená zisk 0,31 %. Německý DAX ztratil 0,72 % na 15 531,75 bodu (za týden +0,27 %), britský FTSE 100 ubral 0,38 % na 7 051,48 bodu (za týden +1,26 %) a francouzský CAC 40 se snížil o 0,95 % na 6 638,46 bodu (za týden +1,04 %).

Video thumbnailplay-btn
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně oceněné akcie, smysl dávají banky nebo spotřebitelský sektor

Růst sazeb ve střední a východní Evropě je pozitivním faktorem pro hospodaření místních bank. Těžit by z toho mohly i...

3. České akcie zůstaly po pátku i celém týdnu na svém

Index PX pražské burzy zaznamenal v pátek kosmetickou ztrátu 0,02 % a uzavřel na 1 307,24 bodu, což za celý týden znamená zisk 0,15 %. Během pátečního obchodování se za nízkých objemů transakcí dařilo především České zbrojovce Group, která přidala necelé půl procento, a také Erste Group Bank, která uzavřela těsně v zelených číslech. Nejztrátovější z velkých emisí byly akcie ČEZ, které odepsaly bezmála procento.

Česká republika - ilustrační foto
25. 9. 2021 6:18
Citibank: Český HDP letos poroste méně, než se čekalo

Naše zářijová predikce přináší změnu výhledu pro českou ekonomiku, a to směrem pomalejšího růstu HDP v letošním roce...

4. Očekávané události

V pondělí se investoři zaměří ve Spojených státech na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
24. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínské technologické firmy slíbily pomoc Pekingu na cestě ke společné prosperitě

Vedoucí představitelé čínských technologických společností, které jsou v poslední době pod zvýšeným tlakem ze strany regulačních úřadů, v neděli slíbili, že budou podporovat snahu Pekingu o zajištění "společné prosperity" a pomáhat menším podnikům. Informovala o tom agentura Reuters. Termínem společná prosperita označuje Čína snižování rozdílů mezi bohatými a chudými.

6. Bloomberg: Farmaceutická firma Acceleron jedná o svém převzetí za 11 miliard USD

Americká farmaceutická firma Acceleron Pharma je v pokročilé fázi jednání o svém převzetí velkou farmaceutickou společností za více než 11 miliard USD. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

7. Facebook čelí kvůli uniklým interním dokumentům závažným obviněním

Společnost Facebook čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich převážnou část zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Obvinění vycházejí z interních dokumentů, což znamená, že na ně upozornili a k jejich zveřejnění přispěli zaměstnanci Facebooku. Společnost Facebook se proti obviněním ohradila a mimo jiné uvedla, že dokumenty, jež WSJ, použil, nejsou aktuální.

8. Gazprom je podle Kremlu připraven zvýšit dodávky plynu do Evropy

Ruský plynárenský gigant Gazprom je připraven zvýšit dodávky zemního plynu do Evropy a uzavírat nové smlouvy s evropskými odběrateli. Uvedl to podle agentury Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a někteří europoslanci ruský podnik obviňují z nedostatečného zásobování evropského trhu, na kterém letos ceny plynu prudce rostou.

9. Itálie podle zdrojů věří v dohodu o budoucnosti banky Monte dei Paschi di Siena v říjnu

Italské ministerstvo financí je přesvědčené, že bude moci oznámit dohodu o prodeji vybraných částí státní banky Monte dei Paschi di Siena konkurenční bance UniCredit příští měsíc. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čtyři informované zdroje.

10. Šéfka MMF zkritizovala zprávu o své údajné roli ve skandálu SB

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová zkritizovala nezávislou zprávu, která mluví o její údajné roli ve skandálu Světové banky (SB) s falšováním údajů o Číně. Zpráva měla vzniknout v době jejího působení v SB. Podle Georgievové zpráva obsahuje zásadní chyby a nahrazuje fakta domněnkami.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Luxusní módní značky Saint Laurent a Brioni přestanou používat kožešinu

Módní značky Saint Laurent a Brioni přestanou používat k výrobě luxusních oděvů a módních doplňků kožešinu. Uvedla to jejich mateřská společnost Kering. Firmy jednají pod tlakem ochránců zvířat a z obavy o životní prostředí. Oba módní domy byly v koncernu poslední, které kožešinu ještě zpracovávaly.

"Nadešel čas udělat další krok vpřed tím, že ukončíme používání kožešin ve všech našich kolekcích. Svět se spolu s našimi klienty změnil a luxus se tomu přirozeně musí přizpůsobit," řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Kering François-Henri Pinault. Podle firemního sdělení nebude kožešina zastoupena v jejích výrobcích od podzimní kolekce na rok 2022.

Ke stejnému kroku se postupně odhodlávaly ostatní módní značky pod střechou Keringu. Jako první ho ohlásila firma Gucci, za ní následovaly Balenciaga, Bottega Veneta a Alexander McQueen. Ze svých kolekcí kožešinu vyřadily i jiné firmy, mimo jiné Armani, Hugo Boss nebo Chanel.

Oznámení Keringu přivítala organizace na ochranu zvířat FBB, kterou založila francouzská herečka Brigitte Bardotová. Organizace je označila za významný signál a vyzvala luxusní koncern LVMH, pod nějž spadají značky Louis Vuitton, Céline, Givenchy, Dior a další, aby ho následoval.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat