Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak dopadlo první letošní zasedání Fedu a kam až za poslední roky klesl investiční horizont u akcií? I to musíte ráno vědět.

Image
Hodiny, čas - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

1. Americké akcie ve středu výrazně oslabily, index volatility VIX vystřelil o více než 60 %

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily a zažily nejvýraznější procentní pokles za tři měsíce. Reagovaly tak na propad výrobce letadel Boeing a úpravy pozic hedgeových fondů, kterými se jejich správci snažili zmírnit ztráty z některých spekulativních obchodů. Pokles titulů se prohloubil po konci zasedání Fedu. Index Dow klesl o 2,05 % na 30 303,17 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 2,57 % na 3 750,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,61 % na 13 270,60 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 61,64 % na 37,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o dva a půl bazického bodu na 1,016 %.

Indexy na míru jako nový investiční megatrend

ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat

2. Evropské akcie ve středu opět ztrácely, pandemie drtí trhy po celém světě 

Na západoevropské akciové trhy se ve středu po úterním posílení vrátila nejistota. Hlavní indexy navázaly na dění ve světě a skončily se ztrátami přes jedno procento. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,16 % na 402,98 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,30 % na 6 567,37 bodu, německý DAX oslabil o 1,81 % na 13 620,46 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,16 % na 5 459,62 bodu.

Pohled, který jde do hloubky: Vyberou si zlato a stříbro delší oddechový čas?

Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše

3. Pražská burza ve středu klesla o téměř dvě procenta, ztrácely všechny tituly

Pražská burza ve středu znovu ztrácela, pokles se proti úterý ještě prohloubil. Index PX se snížil o 1,89 % na 1 035,78 bodu. V červených číslech zakončily obchodování všechny hlavní tituly. Nejvíce odepsala Komerční banka následovaná technologickou firmou Avast. Aktivita na trhu byla vysoká, objem obchodů dosáhl nadprůměrných 654 milionů Kč.

Co se vklady, než začnou růst sazby?

Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek zaujmou japonské maloobchodní tržby, indexy nálady pro celou eurozónu a německá inflace. Z Ruska dorazí data z trhu práce a maloobchodu, největší pozornost si ale zaslouží americký hrubý domácí produkt a také prodeje nových domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed na prvním letošním zasedání potvrdil nastavení měnové politiky, ekonomické cíle jsou podle Powella stále daleko

Měnový výbor americké centrální banky v lednu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Šéf centrální banky USA během tiskové konference řekl, že na diskuze o utahování měnové politiky je brzy a že banka bude o svých plánech hovořit jasně a otevřeně.

6. Raketový růst akcií GameStop pokračuje, spekulanti z Redditu způsobují hedgeovým fondům hluboké ztráty

Skupina amatérských obchodníků ze sociální sítě Reddit tlačí cenu akcií podniku GameStop stále výše. Hedgeovým fondům tím způsobuje obrovské ztráty. Skupina se rozhodla podpořit řadu akcií, u kterých tyto fondy sázejí na jejich pokles, a v případě firmy GameStop byla úspěšná, když se jí podařilo poslat akcie amerického prodejce videoher, spotřební elektroniky a herního zboží prudce vzhůru. K témuž může dojít u akcií firem BlackBerry nebo AMC.

7. Twitter ohlásil plán zapojit uživatele do potírání dezinformací

Twitter spustil pilotní verzi nového nástroje, který by mohl v budoucnu výrazněji zapojit uživatele sociální sítě do regulace jejího obsahu a potírání dezinformací. Systém nazvaný Birdwatch (Ptačí hlídka) by jim umožnil nahlašovat příspěvky jako zavádějící a přidávat komentáře, které by pak mohly být k problematickým tweetům připojeny. Twitter má za to, že řešení, které zapojí samotné uživatele sítě, může v boji proti nedůvěryhodným sdělením pomoci.

8. Čínská centrální banka nevylučuje vstup Ant Group na burzu

Vstup na burzu zůstává pro společnost Ant Group otevřený, naznačil ve středu guvernér čínské centrální banky. Z primární nabídky akcií této finančně-technologické firmy na burzách v Šanghaji a v Hongkongu loni na začátku listopadu sešlo. Čínská centrální banka posléze nařídila tomuto největšímu čínskému zprostředkovateli plateb i jeho mateřské společnosti Alibaba reorganizaci.

9. EU a Británie schválily obnovení provozu Boeingu 737 MAX

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) ve středu povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to oznámil ve své tiskové zprávě. Stejný krok později ohlásil také britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Provoz modelu Boeing 737 MAX byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Jeho obnovení už v listopadu schválili regulátoři ve Spojených státech.

10. Německá vláda zhoršila výhled růstu ekonomiky na 3 %

Německá vláda výrazně zhoršila výhled vývoje ekonomiky. Zatímco ještě na podzim čekala pro letošek růst o 4,4 %, nyní čeká vzestup jen o tři procenta. Počítá s tím vládní zpráva o stavu německého hospodářství na letošní rok, kterou ve středu představil ministr hospodářství Peter Altmaier. Ze zprávy tak vyplývá, že největší evropská ekonomika se letos z krize vyvolané pandemií nemoci covid-19 nezotaví a že na dosažení předkrizového stavu bude potřebovat výrazně více času.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Investiční horizont u akcií

Pokud si odmyslíme ten ypsilon, tak má Michal Stupavský smutnou pravdu. A Warrena Buffetta, který tvrdí, že jeho investiční horizont je "navždy", z toho musí buďto klepnout pepka, nebo se tomu musí hodně smát.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat