Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a za oceánem, jak se první den na burze dařilo cenným papírům výrobce baterií pro elektromobily LG Energy Solutions a bez hudby kterého umělce se musejí obejít uživatelé platformy Spotify? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily rozkolísanou čtvrteční seanci poklesem

Hlavní americké akciové indexy uzavřely čtvrteční rozkolísanou seanci poklesem. Náladu investorů ovlivnila řada faktorů - pozitivní ekonomické zprávy, smíšené podnikové hospodářské výsledky, geopolitické napětí a vyhlídky na rychlejší a rozsáhlejší zvyšování úrokových sazeb v USA. Index Dow klesl o 0,02 % na 34 160,78 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,54 % na 4 326,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,40 % na 13 352,78 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,60 % na 30,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,801 %.

S&P 500 - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
27. 1. 2022 6:32
Nalijme si čistého vína, americký akciový trh je v průšvihu, říká stratég. Není to ale (celkem) normální?

Americký akciový trh má za sebou sérii poměrně divokých dnů plných hlubokých propadů, volatility, odrazů výše a opětovné...

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, indexy na západě kontinentu přidaly většinou kolem půl procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve čtvrtek v zelených číslech. Investoři během dne vyhodnocovali nejdříve výsledek zasedání americké centrální banky, později pak sérii hospodářských výsledků amerických firem a data o vývoji ekonomiky USA v posledním loňském čtvrtletí a celém roce 2021. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,65 % na 470,33 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,13 % na 7 554,31 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,42 % na 15 524,27 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,60 % na 7 023,80 bodu.

Investor, graf, pokles - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
27. 1. 2022 18:06
Trendy a ceny na prvním místě aneb Jak současnou situaci na trzích (také) může vidět trader

Juan Carlos Parets, kterému na burze nikdo neřekne jinak než JC Parets, provozuje web All Star Charts. A den co den...

3. Pražská burza ve čtvrtek skončila na červené nule

Index PX pražské burzy ve čtvrtek odepsal 0,01 % na 1 420,56 bodu. Krátce po začátku obchodování index oslaboval o více než 0,7 %, velkou část ztrát ale vzápětí smazal a po většinu dne se pak pohyboval těsně pod hodnotami středečního závěru.

Socha na ČNB, Česká národní banka - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
27. 1. 2022 10:31
O různých přístupech k inflaci a (nejen) měnové politice ve střední Evropě aneb Proč čekáme v Česku ještě vyšší inflaci

Růst spotřebitelských cen v regionu střední a východní Evropy dále nabírá na obrátkách a reakce centrálních bank a...

4. Očekávané události

Na konci týdne si o pozornost řeknou korejský maloobchod a průmysl, Austrálie zveřejní výrobní ceny a stejně tak Itálie a Francie, která ale hlavně oznámí vývoj hrubého domácího produktu. Tím se pochlubí i Španělsko. Za celou eurozónu se dozvíme vývoj na trhu s úvěry a také podnikatelskou, ekonomickou a spotřebitelskou náladu. Ve Spojených státech pak odpoledne vyjdou statistiky osobních příjmů a výdajů a také index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
21. 1. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie výrobce baterií pro elektromobily LG Energy Solutions debutovaly silným růstem

Akcie jihokorejské společnosti LG Energy Solutions ve čtvrtek na burze v Soulu debutovaly růstem o 99 %, než část zisků smazaly a den uzavřely silnější o 68 %. Firma se tak stala druhým nejhodnotnějším podnikem v Jižní Koreji a primární veřejná nabídka jejích akcií (IPO) je největší v zemi. LG Energy Solutions dodává baterie výrobcům elektromobilů, jako jsou Tesla, Volkswagen, General Motors a další.

6. Americká ekonomika loni vzrostla o 5,7 %, nejvýrazněji od roku 1984. V čtvrtém čtvrtletí se HDP anualizovaně zvýšil o 6,9 %

Hrubý domácí produkt Spojených států se loni zvýšil o 5,7 %, což je nejvíce od roku 1984. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zrychlil v přepočtu na celý rok na 6,9 % z 2,3 % v třetím kvartálu. Překonal tak odhad analytiků, kteří očekávali zvýšení růstového tempa jen na 5,5 %.

7. Akcionáři O2 Czech Republic schválili odkup všech akcií firmy skupinou PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 % hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách telekomunikační firmy.

8. Média: Kryptoměnové konsorcium založené Facebookem ukončuje činnost

Konsorcium Diem Association, které v roce 2019 založila společnost Facebook s cílem vytvořit novou kryptoměnu, postupně ukončuje činnost a své technologie prodává zhruba za 200 milionů dolarů malé kalifornské bance Silverage. Informovaly o tom deníky The Wall Street Journal (WSJ) a Financial Times (FT), které se odvolávají na zdroje obeznámené se situací. Americký internetový obr tak podle FT přiznává porážku ve svých kdysi rozsáhlých ambicích v oblasti digitálních plateb.

9. Bruegel: Přerušení dodávek ruského plynu by mělo vážné dopady na ekonomiku EU

Evropská unie by se dokázala vypořádat s krátkodobým přerušením veškerých dodávek ruského plynu. Mělo by to však vážné ekonomické důsledky a vyžádalo by si to nouzové kroky k omezení poptávky. Vyplývá to z analýzy bruselského institutu Bruegel, na kterou se odvolává agentura Reuters.

10. Zadlužený čínský developer China Evergrande chystá plán restrukturalizace

Čínská developerská firma China Evergrande Group předloží v příští polovině roku plán na restrukturalizaci. Firma to uvedla ve středu po telekonferenci s věřiteli. Podnik dluží přes 300 miliard dolarů. Podnik se snaží získat kapitál prodejem majetku i vydáním dalších akcií. Kvůli existenčním problémům firmy její akcie loni spadly o téměř 90 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Neil Young se stahuje ze Spotify, nelíbí se mu podcast proti vakcínám

Z katalogu největší hudební streamovací platformy Spotify ve středu zmizela hudba legendárního folkrockového písničkáře Neila Younga. Stalo se tak na žádost Younga, který na začátku týdne vyjádřil nespokojenost s tím, že Spotify dává výsadní prostor autorovi podcastů Joeovi Roganovi, který podle zpěváka šíří nebezpečné dezinformace o údajné nebezpečnosti vakcín proti covidu-19. Na kauzu upozornil list The Wall Street Journal.

Young v pondělí na krátkou chvíli vyvěsil na svou internetovou stránku otevřený dopis, v němž žádal svého manažera a nahrávací společnost Warner Music Group o stažení svých skladeb ze Spotify na protest proti tomu, že hostí Roganův podcast.

"Dělám to kvůli tomu, že Spotify šíří nepravdivé informace o vakcínách, čímž potenciálně způsobuje úmrtí těch, kteří věří dezinformacím, jež šíří. (...) Mohou mít Rogana, nebo Younga. Ne oba," psalo se podle časopisu Rolling Stone v dopise, který z webové stránky poměrně rychle zmizel.

Rogan nahrává podcast nazvaný The Joe Rogan Experience už od roku 2009 a zve si do něj podnikatele, vědce, herce či hudebníky, s nimiž vede několikahodinové rozhovory v uvolněné atmosféře. Každá epizoda má obvykle mnoho milionů posluchačů. Firma Spotify v roce 2020 uzavřela s Roganem kontrakt v odhadované hodnotě kolem 100 milionů dolarů, podle nějž jeho podcast distribuuje výlučně na svojí platformě.

Rogan začal v poslední době vystupovat negativně proti covidovým vakcínám, loni v dubnu například řekl, že mladí a zdraví lidé by se podle něj neměli nechat očkovat. V pořadu rovněž propagoval přípravek pro zvířata proti parazitům ivermektin při léčbě covidu-19, navzdory negativním stanoviskům regulačních úřadů USA, EU i Světové zdravotnické organizace.

V prosinci pak vzbudil odpor řady lékařů a vědců tím, že si pozval jako hosta vědce Roberta Maloneho. Ten ke konci 80. let minulého století stál u zrodu technologie, která po dalších mnoha letech výzkumu vedla k vývoji dnešních vakcín typu mRNA, jakými jsou preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Nyní však tvrdí, že jeho přínosy nejsou dostatečně uznávány a že byl "vymazán z historie". V rozporu s vědeckými poznatky často tvrdí, že vakcíny ve skutečnosti zhoršují průběh covidu-19. V poslední době se stal oblíbeným hostem pravicově konzervativních moderátorů a účastní se demonstrací odpůrců očkování.

"S odhadovanými 11 miliony posluchačů každé epizody je Joe Rogan Experience vysílaný na Spotify největším světovým podcastem a má ohromný vliv. Zodpovědností Spotify je mírnit šíření dezinformací na své platformě," napsal Young ve svém dopise.

"Zavedli jsme podrobná opatření týkající se obsahu a odstranili jsme přes 20 000 epizod podcastů souvisejících s covidem od začátku pandemie," uvedl ve středu ve vyjádření Spotify. "Litujeme Neilova rozhodnutí odstranit svou hudbu ze Spotify, ale doufáme, že ho brzy přivítáme zpět," pokračovala firma.

Spotify je s asi 381 miliony uživateli největší hudební streamovací platforma na světě a Roganův pořad je na ní už dva roky nejpopulárnějším podcastem, napsal server stanice NPR.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
17. 5. 2022 6:22
Daňhel (Saxo Bank): Akciová Evropa čelí oproti USA většímu geopolitickému tlaku, ve výhledu několika…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat