19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a za oceánem, jak se první den na burze dařilo cenným papírům výrobce baterií pro elektromobily LG Energy Solutions a bez hudby kterého umělce se musejí obejít uživatelé platformy Spotify? To vše musíte ráno vědět.
Hlavní americké akciové indexy uzavřely čtvrteční rozkolísanou seanci poklesem. Náladu investorů ovlivnila řada faktorů - pozitivní ekonomické zprávy, smíšené podnikové hospodářské výsledky, geopolitické napětí a vyhlídky na rychlejší a rozsáhlejší zvyšování úrokových sazeb v USA. Index Dow klesl o 0,02 % na 34 160,78 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,54 % na 4 326,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,40 % na 13 352,78 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,60 % na 30,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,801 %.
Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve čtvrtek v zelených číslech. Investoři během dne vyhodnocovali nejdříve výsledek zasedání americké centrální banky, později pak sérii hospodářských výsledků amerických firem a data o vývoji ekonomiky USA v posledním loňském čtvrtletí a celém roce 2021. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,65 % na 470,33 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,13 % na 7 554,31 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,42 % na 15 524,27 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,60 % na 7 023,80 bodu.
Index PX pražské burzy ve čtvrtek odepsal 0,01 % na 1 420,56 bodu. Krátce po začátku obchodování index oslaboval o více než 0,7 %, velkou část ztrát ale vzápětí smazal a po většinu dne se pak pohyboval těsně pod hodnotami středečního závěru.
Na konci týdne si o pozornost řeknou korejský maloobchod a průmysl, Austrálie zveřejní výrobní ceny a stejně tak Itálie a Francie, která ale hlavně oznámí vývoj hrubého domácího produktu. Tím se pochlubí i Španělsko. Za celou eurozónu se dozvíme vývoj na trhu s úvěry a také podnikatelskou, ekonomickou a spotřebitelskou náladu. Ve Spojených státech pak odpoledne vyjdou statistiky osobních příjmů a výdajů a také index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Akcie jihokorejské společnosti LG Energy Solutions ve čtvrtek na burze v Soulu debutovaly růstem o 99 %, než část zisků smazaly a den uzavřely silnější o 68 %. Firma se tak stala druhým nejhodnotnějším podnikem v Jižní Koreji a primární veřejná nabídka jejích akcií (IPO) je největší v zemi. LG Energy Solutions dodává baterie výrobcům elektromobilů, jako jsou Tesla, Volkswagen, General Motors a další.
Hrubý domácí produkt Spojených států se loni zvýšil o 5,7 %, což je nejvíce od roku 1984. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. V samotném čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst zrychlil v přepočtu na celý rok na 6,9 % z 2,3 % v třetím kvartálu. Překonal tak odhad analytiků, kteří očekávali zvýšení růstového tempa jen na 5,5 %.
Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 % hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách telekomunikační firmy.
Konsorcium Diem Association, které v roce 2019 založila společnost Facebook s cílem vytvořit novou kryptoměnu, postupně ukončuje činnost a své technologie prodává zhruba za 200 milionů dolarů malé kalifornské bance Silverage. Informovaly o tom deníky The Wall Street Journal (WSJ) a Financial Times (FT), které se odvolávají na zdroje obeznámené se situací. Americký internetový obr tak podle FT přiznává porážku ve svých kdysi rozsáhlých ambicích v oblasti digitálních plateb.
Evropská unie by se dokázala vypořádat s krátkodobým přerušením veškerých dodávek ruského plynu. Mělo by to však vážné ekonomické důsledky a vyžádalo by si to nouzové kroky k omezení poptávky. Vyplývá to z analýzy bruselského institutu Bruegel, na kterou se odvolává agentura Reuters.
Čínská developerská firma China Evergrande Group předloží v příští polovině roku plán na restrukturalizaci. Firma to uvedla ve středu po telekonferenci s věřiteli. Podnik dluží přes 300 miliard dolarů. Podnik se snaží získat kapitál prodejem majetku i vydáním dalších akcií. Kvůli existenčním problémům firmy její akcie loni spadly o téměř 90 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Z katalogu největší hudební streamovací platformy Spotify ve středu zmizela hudba legendárního folkrockového písničkáře Neila Younga. Stalo se tak na žádost Younga, který na začátku týdne vyjádřil nespokojenost s tím, že Spotify dává výsadní prostor autorovi podcastů Joeovi Roganovi, který podle zpěváka šíří nebezpečné dezinformace o údajné nebezpečnosti vakcín proti covidu-19. Na kauzu upozornil list The Wall Street Journal.
Young v pondělí na krátkou chvíli vyvěsil na svou internetovou stránku otevřený dopis, v němž žádal svého manažera a nahrávací společnost Warner Music Group o stažení svých skladeb ze Spotify na protest proti tomu, že hostí Roganův podcast.
"Dělám to kvůli tomu, že Spotify šíří nepravdivé informace o vakcínách, čímž potenciálně způsobuje úmrtí těch, kteří věří dezinformacím, jež šíří. (...) Mohou mít Rogana, nebo Younga. Ne oba," psalo se podle časopisu Rolling Stone v dopise, který z webové stránky poměrně rychle zmizel.
Rogan nahrává podcast nazvaný The Joe Rogan Experience už od roku 2009 a zve si do něj podnikatele, vědce, herce či hudebníky, s nimiž vede několikahodinové rozhovory v uvolněné atmosféře. Každá epizoda má obvykle mnoho milionů posluchačů. Firma Spotify v roce 2020 uzavřela s Roganem kontrakt v odhadované hodnotě kolem 100 milionů dolarů, podle nějž jeho podcast distribuuje výlučně na svojí platformě.
Rogan začal v poslední době vystupovat negativně proti covidovým vakcínám, loni v dubnu například řekl, že mladí a zdraví lidé by se podle něj neměli nechat očkovat. V pořadu rovněž propagoval přípravek pro zvířata proti parazitům ivermektin při léčbě covidu-19, navzdory negativním stanoviskům regulačních úřadů USA, EU i Světové zdravotnické organizace.
V prosinci pak vzbudil odpor řady lékařů a vědců tím, že si pozval jako hosta vědce Roberta Maloneho. Ten ke konci 80. let minulého století stál u zrodu technologie, která po dalších mnoha letech výzkumu vedla k vývoji dnešních vakcín typu mRNA, jakými jsou preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Nyní však tvrdí, že jeho přínosy nejsou dostatečně uznávány a že byl "vymazán z historie". V rozporu s vědeckými poznatky často tvrdí, že vakcíny ve skutečnosti zhoršují průběh covidu-19. V poslední době se stal oblíbeným hostem pravicově konzervativních moderátorů a účastní se demonstrací odpůrců očkování.
"S odhadovanými 11 miliony posluchačů každé epizody je Joe Rogan Experience vysílaný na Spotify největším světovým podcastem a má ohromný vliv. Zodpovědností Spotify je mírnit šíření dezinformací na své platformě," napsal Young ve svém dopise.
"Zavedli jsme podrobná opatření týkající se obsahu a odstranili jsme přes 20 000 epizod podcastů souvisejících s covidem od začátku pandemie," uvedl ve středu ve vyjádření Spotify. "Litujeme Neilova rozhodnutí odstranit svou hudbu ze Spotify, ale doufáme, že ho brzy přivítáme zpět," pokračovala firma.
Spotify je s asi 381 miliony uživateli největší hudební streamovací platforma na světě a Roganův pořad je na ní už dva roky nejpopulárnějším podcastem, napsal server stanice NPR.