Co musíte ráno vědět (29. července)

Image
Sony
Obrázek: Getty Images

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantiku, jak vyhodnotili investoři a ekonomové slova Jeromea Powella po konci zasedání Fedu a jak se daří herní konzoli PlayStation 5? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu uzavřely bez jasného směru, dolar po zasedání Fedu oslabil

Vývoj cen akcií ve Spojených státech ve středu neměl jednoznačný směr. Indexy Dow a S&P 500 mírně oslabily, když šéf americké centrální banky Jerome Powell řekl, že Fed je ještě daleko od toho, aby uvažoval o zvyšování úroků. Technologickým titulům se naopak dařilo. Index Dow klesl o 0,36 % na 34 930,93 bodu a širší index S&P 500 odepsal 0,02 % a uzavřel na hodnotě 4 400,64 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v něm je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, přidal 0,70 % na 14 762,58 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,42 % na 18,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil na 1,238 %.

Akcie - ilustrační foto
28. 7. 2021 17:02
80 % akcií je odpad aneb další argument hovořící ve prospěch pasivního investování

Před 150 lety bylo jedním z největších sektorů americké ekonomiky velrybářství. V přepočtu na současné peníze několik...

2. Evropské akcie ve středu posílily, pomohly jim solidní výsledky některých firem

V čele růstu byly ve středu technologické tituly, dařilo se ale většině hlavních odvětví. Investoři sledovali mimo jiné hospodářské výsledky Deutsche Bank, Barclays nebo GlaxoSmithKline. Akcie Wizz Air přidaly 7,96 % poté, co firma uvedla, že čeká návrat počtu pasažérů na předpandemické úrovně do konce srpna. Celoevropský index STOXX Europe 600 se zvedl o 0,65 % na 461,65 bodu, německý DAX zpevnil o 0,33 % na 15 570,36 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl 1,18 % na 6 609,31 bodu a britský FTSE 100 posílil o 0,29 % na 7 016,63 bodu.

Investování - ilustrační foto
28. 7. 2021 12:02
Jak se zajistit proti inflaci? Tato rada není zrovna sexy, ale funguje

Prudký růst spotřebitelských cen nemilosrdně znehodnocuje peníze na běžných i spořicích bankovních účtech. Americká...

3. Pražská burza je nejsilnější za deset let, index PX přesáhl 1 200 bodů

Pražská burza ve středu překročením hranice 1 200 bodů dosáhla nejsilnější úrovně za deset let. Index PX proti úterý stoupl o 0,37 % na 1 200,60 bodu. Výše byl naposledy 25. července 2011.

Video thumbnailplay-btn
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší složkou našeho portfolia jsou LONG/SHORT strategie

Největší složku našeho portfolia stále tvoří akcie, druhou největší pozici ale věnujeme strategii obchodů s managed...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou vycházet další indexy spotřebitelské důvěry v Evropě, zaujme spotřebitelská inflace ve Španělsku a Německu a výrobní ceny ve Francii nebo Itálii. Spojené státy zveřejní upřesněnou zprávu o vývoji HDP ve druhém kvartálu a také týdenní data z trhu práce a rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
23. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed na červencovém zasedání potvrdil nastavení měnové politiky. Podle ekonomů ale naznačil, že začne omezovat nákupy aktiv

Měnový výbor americké centrální banky v červenci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Americká ekonomika se podle banky dále zotavuje z dopadů pandemie a Fed pokračuje v plnění svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace. To je podle analytiků možné hodnotit jako mírný krok směrem k omezování nákupů aktiv.

6. Eurostat: Vládní dluh ČR v prvním čtvrtletí v rámci EU vzrostl nejrychleji po Kypru

Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3 procentního bodu na 44,1 %. Šlo tak po Kypru o druhý největší růst mezi zeměmi EU. Český vládní dluh je v rámci EU šestý nejnižší. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu, na která upozornila poradenská společnost Moore Czech Republic. V rámci celé EU stoupl vládní dluh o 2,4 procentního bodu na 92,9 % HDP, přičemž v prvním čtvrtletí dluh stoupl 23 z 27 členských zemí EU. Podle ministerstva financí bylo za růstem předfinancování letošních splátek dluhu a ve zbytku roku neočekává již nárůst celkového zadlužení.

7. Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro infrastrukturu

Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže schválení v Kongresu. Demokratičtí a republikánští senátoři, kteří o návrhu vyjednávali, oznámili, že se dohodli na hlavních bodech souboru o výdajích v řádech stovek miliard dolarů. Ani tak ale nebylo hned jasné, zda iniciativa uspěje při klíčovém procedurálním hlasování Senátu, které se zřejmě uskuteční v nejbližších hodinách.

8. ČEZ: Gigafactory v ČR by mohla vyrábět baterie pro 400 000 až 800 000 aut ročně

Plánovaná česká továrna na baterie do elektromobilů, takzvaná gigafactory, by mohla vyrobit baterie o kapacitě více než 30 gigawatthodin, což vystačí pro 400 000 až 800 000 osobních automobilů ročně. Záleží na technologii výrobce, respektive výrobců baterií z cínoveckého lithia a kapacitě finálních baterií. Na dotaz ČTK to ve středu sdělila mluvčí energetické společnosti ČEZ Barbora Peterová. V současném plánu projektu těžby lithia společnosti Geomet, ve které má polostátní ČEZ majoritní podíl, je podle ní vytěžení a následné zpracování 34,5 milionu tun rudy během 21 let od začátku těžby, která se plánuje na rok 2025.

9. Evropská komise se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s covidem-19

Evropská komise podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK) na dodání přípravku sotrovimab, jehož efektivitu při léčbě covidu-19 aktuálně přezkoumává Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Do nákupu léčiva pro až 220 000 lidí se zapojilo 16 členských států EU, uvedla ve středu komise v tiskové zprávě.

10. Facebook zdvojnásobil čtvrtletní zisk, varoval ale před zpomalením růstu tržeb

Americká společnost Facebook ve druhém čtvrtletí zdvojnásobila čistý zisk na 10,4 miliardy USD. K vysokému růstu pomohly zejména vyšší výdaje firem za reklamu. Firma ale zároveň varovala před výrazným zpomalením růstu tržeb.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sony už prodala přes deset milionů konzolí PlayStation 5

Japonská společnost Sony už prodala přes deset milionů kusů konzole PlayStation 5, kterou uvedla na trh loni v listopadu. Nejnovější konzole tak pokořila desetimilionovou hranici rychleji než její předchůdce, a to navzdory globálnímu nedostatku čipů. Uvedla to ve středu agentura Reuters.

PlayStation 5 se začala prodávat 12. listopadu. Hranice deseti milionů prodaných kusů dosáhla 18. července, tedy zhruba za osm měsíců. Předchozí konzole PlayStation 4 desetimilionovou hranici pokořila asi za devět měsíců. PlayStation 4 vstoupila na trh v listopadu 2013 a její prodej od té doby překonal 100 milionů kusů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat