Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Kterým směrem se ve čtvrtek zhouply křivky světových akciových indexů v omikronové bouři, jakou politickou oběť si vyžádalo roztočení turecké inflační spirály a v kterém městě se žije dráž než v Paříži či Hongkongu? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, investoři vyhledávali zajímavé příležitosti

Americké akcie ve čtvrtek prudce zpevnily, v předchozích dvou seancích naopak oslabily. Investoři proto vyhledávali atraktivní příležitosti, soustředili se spíše na hodnotové než růstové akcie. Trh se obává nové varianty koronaviru omikron a vyhlíží páteční zprávu o vývoji amerického pracovního trhu za listopad. Index Dow vzrostl o 1,82 % na 34 639,79 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,42 % na 4 577,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,83 % na 15 381,32 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,19 % na 27,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 1,444 %.

Růst hodnoty dolaru - ilustrační foto
2. 12. 2021 10:24
Epidemie omikronu a Powell blíže jestřábům? Nákupní příležitost jako hrom!

Na Santa Claus rally letos zapomeňte, čeká nás spíše (před)vánoční výprodej. Ale neklesejme na mysli, otevírá se totiž...

2. Volatilní týden v Evropě pokračoval dalším poklesem, indexy ve čtvrtek ztratily kolem procenta

Spekulace ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky po objevu nové varianty covidu-19 omicron, která byla již sekvenována ve třiadvaceti zemích, také ve čtvrtek dominovaly evropským akciovým trhům. Po středeční vlně nákupů opět převážily prodeje, a to především v sektoru technologií, který odepsal 3,8 %. Na náladě investorům nepřidává ani možnost rychlejšího než očekávaného utahování monetárních stimulů ve Spojených státech, kterou zmínil šéf Fedu Jerome Powell. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 oslabil o 1,15 % na 465,44 bodu, německý DAX ztratil 1,35 % na 15 263,11 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,55 % na 7 129,21 bodu a francouzský CAC 40 pozbyl 1,25 % na 6 795,75 bodu.

Stablecoiny - ilustrační foto
2. 12. 2021 12:47
Bank of America: Regulace stablecoinů a masivní přijetí digitálních aktiv budou hrát do karet těmto akciím

Tržní kapitalizace takzvaných stablecoinů (coinů na blockchainu, které jsou navázané na jiné platidlo nebo aktivum v...

3. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, banky skončily smíšeně

Index PX pražské burzy uzavřel ve čtvrtek na zelené nule, vzrostl jen o 0,06 % na 1 363,22 bodu. Většinu dne se pohyboval v poměrně úzkém pásmu okolo středečního závěru. Banky zakončily seanci smíšeně.

ČNB, Česká národní banka - ilustrační foto
2. 12. 2021 17:12
Poděkujme ČNB. Jsou pro to hned tři dobré důvody

Česká národní banka se již dvakrát p sobě odhodlala k dvacet let neviděné akci – k růstu sazeb o více než čtvrt...

4. Očekávané události

V pátek doplní obrázek stavu a výhledů světové ekonomiky indexy nákupních manažerů za oblast služeb a ty celkové, Francie doplní průmyslovou výrobu a dozvíme se také, jak se dařilo evropskému maloobchodu. Zaujmout může také obchodní bilance Indie, hlavní slovo si ale odpoledne vezmou Spojené státy, které stejně jako Kanada zveřejní měsíční statistiky z pracovního trhu. V Americe ještě budou zveřejněny průmyslové objednávky a Rusko doplní maloobchodní tržby a vývoj mezd. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
26. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 6,7 %, nejnižší je stále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii podle sezónně přepočtených údajů v říjnu zůstala na 6,7 %. Nejnižší je nadále v Česku, kde činila 2,6 %, oznámil ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny se nezaměstnanost o desetinu procentního bodu snížila a dosáhla 7,3 %.

6. PPF uvažuje o prodeji nebo přibrání partnerů pro Home Credit na některých trzích

Investiční skupina PPF zvažuje budoucnost své firmy poskytující spotřebitelské úvěry Home Credit na některých trzích, kde vidí omezený potenciál. Možný je prodej těchto aktivit nebo vstup partnerů, uvedla ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

7. Bloomberg: Airbus za listopad dodal 55 letadel

Evropský výrobce letadel Airbus dodal za listopad kolem 55 strojů. S odvoláním na zdroje z odvětví o tom ve čtvrtek informovala agentura Bloomberg. Mluvčí společnosti odmítl měsíční údaje před jejich kontrolou a oficiálním zveřejněním komentovat.

8. Americká firma Square, kterou vede zakladatel Twitteru, se přejmenuje na Block

Americká společnost Square, kterou vede zakladatel firmy Twitter Jack Dorsey, změní název a bude se jmenovat Block. Učiní tak na znamení, že se chce více soustředit na kryptoměny a technologii blockchainu. Dorsey odstoupil z pozice generálního ředitele Twitteru teprve minulý týden.

9. Obrat nováčka na pražské burze FIXED.zone dosáhl za první tři čtvrtletí roku 205 milionů Kč

Výrobce příslušenství pro mobilní telefony nebo tablety FIXED.zone vykázal za prvních devět měsíců letošního roku obrat 205 milionů korun. Meziročně je výsledek vyšší o čtvrtinu. Společnost by měla překonat plán a za rok 2021 dosáhnout obratu přes 300 milionů korun.

10. Erdoğan v době obrovského propadu turecké liry vyměnil ministra financí

Kvůli propadu turecké liry a s tím spojeným ekonomickým problémům prezident Recep Tayyip Erdoğan ve středu vyměnil ministra financí. Lütfi Elvan byl v úřadu něco přes rok, nahradí ho jeho dosavadní náměstek Nureddin Nebati, který je podle internetového portálu Daily Sabah zastáncem Edroğanovy politiky nízkých úrokových sazeb.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejdražší město na světě je Tel Aviv, vystřídal Paříž, Hongkong a Curych

Nejdražším městem na světě je izraelská pobřežní metropole Tel Aviv, která vystřídala trojici Paříž, Hongkong a Curych, které se o první příčku dělily loni. Francouzské hlavní město je nově druhé, spolu se Singapurem. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě. Praha postoupila o osm příček nahoru na 79. místo.

Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň. Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráž se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu Taškentu.

Tel Aviv obsadil v tabulce první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru, stejně jako kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.

Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Naopak nejprudší pád - meziročně o 16 příček na 48. pozici - má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.

Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 %, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, uvádí EIU.

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat