Co musíte ráno vědět (30. července)

Image
Tunisko - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, jak se v druhém čtvrtletí dařilo americké ekonomice a jak se v Tunisku jedná s těmi, kteří zemi připravili o miliardy dínárů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek díky firemním výsledkům posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zdražily. Náladu na trhu ovlivnily hospodářské výsledky a výhledy hospodaření firem a nejnovější statistika z USA, která ukázala, že americká ekonomika se již dostala na úroveň z doby před pandemií covidu-19. Index Dow vzrostl o 0,44 % na 35 084,53 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,42 % na 4 419,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,11 % na 14 778,26 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,33 % na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 1,266 %.

Akcie - ilustrační foto
28. 7. 2021 17:02
80 % akcií je odpad aneb další argument hovořící ve prospěch pasivního investování

Před 150 lety bylo jedním z největších sektorů americké ekonomiky velrybářství. V přepočtu na současné peníze několik...

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, investoři se zaměřili na firemní výsledkové zprávy

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali hlavně hospodářské výsledky podniků, čísla za druhý kvartál zveřejnily mimo jiné Airbus, Volkswagen, Royal Dutch Shell, AstraZeneca nebo Anheuser-Busch InBev. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,46 % na 463,84 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,88 % na 7 078,42 bodu, německý DAX posílil o 0,45 % na 15 640,47 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,37 % na 6 633,77 bodu.

Riziko - ilustrační foto
29. 7. 2021 9:25
Největší rizika pro stabilitu na trzích aneb Jak rychle se (ne)mění nálada burziánů

Měsíc co měsíc se velké banky ptají svých klientů a také manažerů svých fondů, jaká rizika v ekonomice či na trzích v té...

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla na nové desetileté maximum

Pražská burza opět posílila, a zůstává tak nejsilnější od července 2011. Index PX ve čtvrtek stoupl o 0,32 % na 1 204,44 bodu. Nahoru ho táhly především emise části bank a energetické firmy ČEZ.

Schillerová v roušce
29. 7. 2021 17:07
Takhle komplexní (kritický) rozbor opatření v českém boji s pandemií jste ještě nečetli

Liberální institut zpracoval studii českých opatření zaváděných v uplynulých 16 měsících v rámci boje s epidemií covidu...

4. Očekávané události

Na konci týdne budou investoři hodnotit data z maloobchodu a průmyslu Japonska a Koreje, zaujmou výrobní ceny v Austrálii, nejsledovanější ale budou první odhady vývoje ekonomiky ve druhém čtvrtletí v Německu, Francii nebo Česku a také předběžná inflační statistika za země platící eurem. Ze Spojených států před víkendem dorazí data o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a hlavně index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
23. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ekonomiky USA v druhém čtvrtletí podle prvního odhadu zrychlil na 6,5 % anualizovaně

Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,5 %. Růst zrychlil z 6,3 % v prvním kvartálu, výrazně však zaostal za očekáváním analytiků. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali, že hospodářský růst ve druhém čtvrtletí zrychlí na 8,5 %. Největší ekonomiku světa nyní pravděpodobně brzdí zejména nedostatek zboží, součástek a pracovních sil. Statistici zároveň přepočítali růst za první čtvrtletí. V konečné zprávě před měsícem uváděli, že ekonomika vzrostla o 6,4 %.

6. Program na podporu infrastruktury v USA uspěl v procedurálním hlasování Senátu

Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury získal při klíčovém procedurálním hlasování v Senátu podporu 67 zákonodárců ze 100. Pro zahájení projednávání plánu bylo potřeba 60 hlasů. Výsledek hlasování uvítal prezident Joe Biden, podle něhož je to největší investiční plán za téměř sto let. Celkem je ve hře zhruba bilion dolarů, přičemž peníze by měly jít na rozvoj dálnic, hromadné dopravy, internetových sítí nebo vodního hospodářství.

7. Monetě stoupl v pololetí zisk meziročně téměř o pětinu, celoroční výhled banka zvýšila o 200 milionů korun

Čistý zisk Monety Money Bank za první pololetí letošního roku meziročně stoupl o 19,3 % na 1,43 miliardy korun. Provozní výnosy bance naopak klesly o 18,3 % na 5,38 miliardy korun. Čistý zisk Monetě narostl díky nižším nákladům na riziko a důslednému řízení provozních nákladů. Vedení banky očekává za celý letošní rok čistý zisk tři miliardy korun. Je to o 200 milionů více, než byl původní předpoklad. Meziroční pokles provozních výnosů byl ovlivněn loňskými mimořádnými jednorázovými položkami.

8. Makléřská společnost Robinhood získala prodejem akcií 2,1 miliardy dolarů

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 2,1 miliardy dolarů. Firma uvedla, že ve středu prodala 55 milionů akcií s cenou 38 dolarů za kus. To je sice na dolní hranici plánovaného cenového rozpětí, ale přesto to z firmy, která je oblíbená mezi začínajícími investory, letos činí jednu z nejlépe oceněných společností vstupujících na americký akciový trh. Ve čtvrtek se s jejími akciemi začne obchodovat na trhu Nasdaq. První den na burze titul zakončil se ztrátou 8,37 % na 34,82 USD.

9. Německá inflace v červenci vystoupila na 13leté maximum, odbory vyzývají ke zvyšování mezd

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červenci zrychlil na 3,1 % z červnových 2,1 %. Inflace se tak dostala ještě výrazněji nad cílovou úroveň Evropské centrální banky. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Podle domácí metodiky výpočtu inflace v červenci vystoupila na 3,8 % z červnové hodnoty 2,3 %. Hranici tří procent tak překonala poprvé za 13 let. Cílem ECB je, aby meziroční růst cen v eurozóně byl na úrovni dvou procent. Odboráři na čtvrteční údaje reagovali výzvou k výraznému zvyšování mezd.

10. Švédské hospodářství se již podle ekonomů plně zotavilo z dopadů pandemie

Hrubý domácí produkt Švédska se v druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o deset procent. Oznámil to ve čtvrtek švédský statistický úřad. Podle ekonomů se tak švédské hospodářství plně zotavilo z negativních dopadů koronavirové krize a dostalo se nad úroveň z období před jejím příchodem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tuniský prezident nabídl dohodu lidem, kteří připravili zemi o miliardy dínárů

Za problémy tuniského hospodářství jsou špatná ekonomická rozhodnutí, prohlásil tuniský prezident Kaís Saíd. Asi 460 lidí podle něj připravilo severoafrickou zemi o 13,5 miliardy dínárů (103 miliard korun). Je prý ale ochoten to "právně" vyřídit, pokud dotyční peníze vrátí, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Saíd v neděli odvolal premiéra a pozastavil práci parlamentu a ve středu vydal prohlášení k ekonomické situaci. Sešel se s šéfem svazu podnikatelů UTICA a slíbil, že hodlá zakročit proti korupci, ale nikoli poškodit podnikatele.

"Nabízím trestněprávní smír s podnikateli zapojenými do krádeže veřejných peněz a do daňových úniků. Když budou spolupracovat na projektech, uniknou trestnímu stíhání a uvěznění," řekl bývalý profesor práva Saíd. Zvolen byl v roce 2019 jako nezávislý a svou kampaň postavil na kritice korupce a politické elity. Jaké projekty měl na mysli, neupřesnil.

V neděli řekl, že hodlá řídit zemi spolu s novým premiérem, vymění ministry obrany a spravedlnosti, převezme úřad prokuratury a zbaví poslance imunity. Velké politické strany jeho kroky označily za puč.

Už před prezidentovým víkendovým rozhodnutím v Tunisku rostla nespokojenost s ekonomickou stagnací umocňovanou špatnou epidemickou situací. Minulé vlády nedokázaly řešit požadavky zahraničních věřitelů na jedné straně a odborů na druhé.

Při středečním setkání se šéfem UTICA Samírem Madžúlem vyzval prezident obchodníky, aby snížili ceny. Prohlásil, že hromadění zboží a spekulace se budou trestat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat