Co musíte ráno vědět (30. září)

Česká koruna, bankovky
Obrázek: Thinkstock

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jakým výsledkem skončilo zářijové měnověpolitické zasedání České národní banky a jak tuzemské firmy reagují na inflaci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám z dopadů rostoucích úroků na ekonomiku

Americké akcie ve čtvrtek výrazně zlevnily kvůli obavám, že agresivní kroky americké centrální banky proti inflaci uvrhnou ekonomiku Spojených států do recese. Index Dow ztratil 1,54 % a uzavřel na 29 225,61 bodu, širší S&P 500 se propadl o 2,11 % na 3 640,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 2,84 % na 10 737,51 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,50 % na 31,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm a půl bazického bodu na 3,782 %.

Kolaps, propad, krach - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
29. 9. 2022 12:13
Propad cen amerických akcií nemusí být u konce, podle tohoto ukazatele může odraz přijít až v roce 2024

Prudké zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky mimo jiné sráží vyhlídky budoucího hospodářského růstu. To se...

2. Evropské akcie ve čtvrtek prudce oslabily, Porsche za sebou má burzovní debut

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo hluboko v červených číslech. Nedařilo se titulům z odvětví automobilového průmyslu, které jako celek přišlo o pět procent. V plusu skončil jen sektor základních materiálů se ziskem půl procenta. Náladu investorů srážely obavy stran budoucího hospodářského vývoje. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,67 % na 382,89 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,77 % na 6 881,59 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,71 % na 11 975,55 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,53 % a seanci zakončil na 5 676,87 bodu.

Čínský jüan - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
29. 9. 2022 10:26
Trh s dluhopisy a (další) jiná čínská cesta

Čína se vzpírá trendu zvyšování úrokových sazeb, který vedou Spojené státy. Výsledná divergence výnosů má obrovské...

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, index PX je nejníže od května 2021

Index PX pražské burzy ve čtvrtek ztratil 2,67 % na 1 114,34 bodu. Zaznamenal tak čtvrtý ztrátový den v řadě a uzavřel nejníže od května 2021. Dolů ho táhly především akcie bank a skupiny ČEZ. Nejvýraznější ztrátu zaznamenala Kofola, z velké části se ale jednalo o technické oslabení, protože její akcie se ve čtvrtek poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu. Vzrostly naopak například akcie firmy Philip Morris ČR, která ráno prezentovala výsledky hospodaření za první polovinu roku.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou korunu

Nová bankovní rada České národní banky je při stávající úrovni úrokových sazeb výrazně zdrženlivější v tom, aby chápala...

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh pošle Japonsko zprávy o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, spotřebitelské důvěře, stavebních zakázkách a zahájené výstavbě a Čína přidá zářijové indexy nákupních manažerů ve výrobě a ve službách. Dopoledne bude patřit v Británii HDP, výsledku běžného účtu a indexu cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide, v Německu indexu dovozních cen, maloobchodním tržbám a nezaměstnanosti a za eurozónu vyjdou data o inflaci a nezaměstnanosti. Odpoledne budou investoři ve Spojených státech vyhodnocovat zprávy o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo finální zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Makléř
Obrázek: Isifa
25. 9. 2022 12:00
Burzovní kalendář (26. 9. - 30. 9. 2022)

Závěr září by měl patřit makrodatům, investoři budou vyhodnocovat mimo jiné německý index podnikatelské nálady Ifo a...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na zářijovém zasedání nechala měnovou politiku beze změny, sazby podle Michla zůstanou relativně vysoké delší dobu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na zářijovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rozhodnutí centrální banky bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla zůstanou sazby relativně vysoké delší dobu. Michl současně upozornil, že pokud by příliš rostly mzdové požadavky a vytvářely by se vysoké deficity státního rozpočtu, musela by ČNB pravděpodobně přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb. Analytici očekávají, že úrokové sazby zůstanou po zbytek roku stabilní, někteří experti ovšem jejich zvýšení ještě letos nevylučují.

6. Americká ekonomika v druhém čtvrtletí anualizovaně klesla o 0,6 %, potvrdili statistici

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 0,6 %. V konečné zprávě to ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo předchozí odhad. V prvním čtvrtletí největší ekonomika světa zaznamenala v přepočtu na celý rok propad o 1,6 %. Dvě čtvrtletí poklesu za sebou se obvykle považují za technickou recesi, není to ale její definitivní ukazatel.

7. Inflace v Německu v září vystoupila na 10 % ze srpnových 7,9 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září stouplo na 10 % ze srpnové hodnoty 7,9 %. Výrazně vzrostly ceny energií a potravin, vyplývá z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 1,9 %. Inflace v Německu je tak nejvyšší zhruba za 70 let. Konečné údaje za září zveřejní statistický úřad 13. října.

8. Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dále zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise.

9. Ekonomické instituty: Německá ekonomika v příštím roce klesne o 0,4 %

Hrubý domácí produkt Německa letos i přes všechny dopady ruské invaze na Ukrajinu vykáže růst o 1,4 %, v roce příštím ale o 0,4 % klesne. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci v Berlíně oznámili zástupci čtyř předních německých ekonomických institutů. Jejich prognóza počítá s návratem k hospodářskému růstu v roce 2024, kdy by ekonomika mohla vykázat růst o 1,9 %. Instituty RWI, Ifo, IfW a IWH, které podzimní prognózu vypracovaly, původně očekávaly v letošním roce hospodářský růst o 2,7 % a v příštím roce expanzi o 3,1 %.

10. Trussová obhajovala ekonomický plán, kvůli kterému prudce oslabila libra

Británie čelí velmi obtížnému ekonomickému období a vláda musela zahájit okamžité kroky k nastartování hospodářského růstu. Ve čtvrtek to řekla britská premiérka Liz Trussová, která tak obhajovala plánované snížení daní a soubor dalších opatření, jež mají v Británii pomoci zmírnit nejhorší krizi životních nákladů za desítky let. Krok vlády část ekonomů kritizuje, nově se k nim přidal i bývalý šéf britské centrální banky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Průzkum: V reakci na inflaci plošně zvýšila platy skoro třetina českých firem

Téměř třetina tuzemských firem reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy všem svým zaměstnancům. Dalších 15 % podniků přidávalo výběrovým profesím nebo jen klíčovým zaměstnancům. Mírná většina firem zachovává platy na úrovni z počátku roku. Vyplývá to z průzkumu společnosti Edenred mezi 200 tuzemskými firmami.

Růst mezd podle něj ale v naprosté většině případů nepokryje zaměstnancům prudce se zvyšující životní náklady způsobené dramatickým růstem cen. Tam, kde se přidávalo, to totiž nejčastěji bylo do pěti procent (60 %), v 37 % firem pak byl růst do 10 % a jen ve výjimečných případech přidávaly firmy více. Inflace se drží nad 10 % od letošního února a v srpnu dosáhla 17,5 %.

Do konce roku si na mzdách ještě mnozí zaměstnanci přilepší, vyplývá z průzkumu. Rozhodnuto letos plošně přidávat, případně znovu přidávat, je 15 % zaměstnavatelů. Další desetina pak přilepší části personálu. Třetina firem označuje letošní přidání na mzdách za pravděpodobné.

"Pokud skutečně firmy dostojí své proklamaci, pak tu budeme mít velmi výraznou většinu společností, které během roku na platech lidem přilepší. Ekonomická situace jim ale většinou nedovoluje vyrovnat lidem růst nákladů způsobený inflací," uvedla ředitelka firemních vztahů Edenredu Aneta Martišková.

Ke zvýšení příspěvku na benefity podle průzkumu již část firem letos sáhla. V porovnání s těmi, které zvýšily mzdy, jich je ale o něco méně, 19,5 %. Růst výdajů byl nejčastěji do 10 %. Dalších 5 % firem je pak rozhodnuto příspěvky na benefity ještě letos zvýšit, 15 % to vážně zvažuje, ukázala data.

Firmy podle průzkumu již nyní nečelí tak velkému tlaku na růst mezd ze strany zaměstnanců jako v květnu. Na 27 % tehdy označilo žádosti o přidání za velmi časté s tím, že na vedení se takto obrátila již více než čtvrtina zaměstnanců. Nyní to je o deset procentních bodů podniků méně. "Reálně se tak projevilo, že část firem během posledních měsíců již zareagovala a mzdy zvýšila," uvedla Martišková. Mzdy podle ní nakonec v reakci na prudce rostoucí inflaci zvýšilo o něco více firem, než kolik to ještě před čtyřmi měsíci deklarovalo.

Pro udržení kvalitních zaměstnanců je zvyšování mezd pro firmy klíčové, řekl projektový manažer webu Nafirmy.cz Vít Vavřinec. Firma, která je finančně zdravá, extrémně se jí nezvýšily fixní náklady na energie a zvýšení cen svých služeb dokázala přenést na zákazníky, tento krok už podle něj udělala nebo jej udělat plánuje. "Je to přímo úměrné finanční situaci firmy a schopnosti splácet úvěry. Společnosti, které mzdy nezvýšily, mohou být také finančně zdravé, ale očekávají špatné výsledky v nadcházejících období a s ohledem na to tvoří rezervy," dodal.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Investoři počítají s mírnějším růstem sazeb Fedu, další razantní utažení…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat