Co musíte ráno vědět (31. května)

Image
Adam Vojtěch
Obrázek: Vlada.cz

Jak zakončily uplynulý obchodní týden světové trhy, jak se chystá utrácet Joe Biden a co v boji s covidem-19 a možná i vlastními výdaji vymyslela česká vláda? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek potřetí v řadě zpevnily, za týden přidaly hlavní indexy jedno až dvě procenta

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek vzrostly třetí den po sobě díky příznivým hospodářským statistikám, které překonaly odhady. Solidní zisk indexy vykázaly i za celý týden. Index Dow se v závěru týdne zvýšil o 0,19 % na 34 529,45 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,08 % na 4 204,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,09 % na 13 748,74 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,12 % na 16,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,581 %. Za celý týden stoupl Dow o 0,94 %, S&P 500 se zvýšil o 1,16 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,06 %.

Růstový graf - ilustrační foto
30. 5. 2021 6:44
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali. Vystoupají akcie na nové rekordy, nebo bude pokračovat konsolidace?

Americké akcie v uplynulém týdnu ožily a index S&P 500 uzavřel silnější o 1,16 %. K historickému maximu tak trhu chybí...

Jim Cramer, Mad Money, CNBC - ilustrační foto
28. 5. 2021 6:48
Jim Cramer stále věří americkým akciím. A nabízí přehled důvodů, proč byste je ani při vysokých valuacích neměli zatracovat

Jim Cramer je populární moderátor CNBC a sám mimořádně zkušený investor. Jeho názor na americké akcie je dlouhodobě...

2. Evropské akcie si v pátek připsaly zisky do jednoho procenta, podobné výsledky vykázaly i v týdenním horizontu

Optimismus na evropských burzách v pátek povzbudil mimo jiné index ekonomické nálady na starém kontinentu, jehož hodnota v květnu stoupla k historickému maximu z roku 2017. Investoři kvitují také vývoj amerického trhu práce. Výraznější znepokojení v závěru týdne nezpůsobila ani zpráva o nečekaném pádu francouzské ekonomiky do recese. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,57 % na rekordních 448,98 bodu (za celý týden +1,02 %), německý DAX přidal 0,74 % na 15 519,98 bodu (za týden +0,53 %), britský FTSE 100 vzrostl o 0,04 % na 7 022,61 bodu (za týden +0,06 %) a francouzský CAC 40 nabral 0,75 % na 6 484,11 bodu (za týden +1,54 %).

Boris Johnson a Nicola Sturgeon
29. 5. 2021 6:27
Skotský bumerang letící na Borise Johnsona

Skotové po 314 letech tíhnou k nezávislosti na zbytku Spojeného království. Potvrdily to tamní parlamentní volby. Strany...

3. České akcie zavřely v pátek na červené nule vinou Erste a České zbrojovky, za celý týden ale získaly bezmála půl procenta

Index PX pražské burzy zaznamenal v pátek ztrátu 0,12 % na 1 163,51 bodu, což za celý týden znamená zisk 0,4 %. Během pátečního obchodování vrátily část velkých zisků z předchozích dní akcie České zbrojovky, nedařilo se ani bance Erste. Se ziskem tři čtvrtě procenta zakončil pátek softwarový vývojář Avast.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí nad ránem zprávy o průmyslu a maloobchodu Japonska a Jižní Koreje a hlavně čínské indexy nákupních manažerů. Dopoledne vyjdou evropské statistiky z úvěrového trhu a také inflace v Německu, Itálii a Španělsku, v Česku se pak dozvíme stav peněžní zásoby. Sledované budou také údaje o vývoji HDP Ruska a Indie. V Americe zůstanou trhy zavřené kvůli státnímu svátku a nevyjdou ani žádná makrodata. V 10 dopoledne se můžete ve streamu těšit na Filipa Kejlu z WOOD & Company a v půl páté odpoledne nabídneme debatu z cyklu ABCD investora. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné polská společnost CD Projekt. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
28. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WSJ: Americký prezident Joe Biden se chystá utrácet jako za války

Americký prezident Joe Biden se chystá utrácet takové sumy peněz, jaké snesou srovnání jen s částkami vynaloženými za druhé světové války. A k oznámení si vybral i dobu, která s tímto tématem úzce souvisí - Američané totiž v pondělí oslaví Den obětí války. Napsal to komentátor amerického ekonomického listu The Wall Street Journal James Freeman, který dříve působil například v Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), kde hájil práva investorů.

6. Švédská ministryně financí navrhuje milionářskou daň

Vládnoucí švédská sociálnědemokratická strana chce zavést milionářskou daň. Ti nejbohatší by tak více přispívali na podporu systému sociálního zabezpečení. Uvedla to ministryně financí Magdalena Anderssonová.

7. Rozpočtový deficit Francie letos stoupne na rekordních 220 miliard eur

Rozpočtový deficit Francie v letošním roce stoupne na rekordních 220 miliard eur. Řekl to v rozhovoru s agenturou AFP francouzský ministr financí Olivier Dussopt. Částka je zhruba o 47 miliard eur vyšší, než vláda doposud uváděla. Proti loňskému roku schodek stoupne o 20 % kvůli opatřením na podporu ekonomiky zasažené pandemií nemoci covid-19.

8. Akcie čínské JD Logistics první den rostly až o 18 %, většinu zisků ale odevzdaly

Akcie společnosti JD Logistics, která je dceřinou firmou čínského internetového prodejce JD.com, v pátek na burze v Hongkongu debutovaly růstem o více než 18 %. Velkou část tohoto zisku ale později smazaly a den uzavřely růstem o 3,3 %. Firma z primární nabídky získala 3,2 miliardy USD.

9. Ministři financí zemí G7 vyzvali k reformám světových obchodních pravidel

Ministři financí vyspělých zemí sdružených ve skupině G7 v pátek vyzvali všechny demokratické státy, aby se společně zasadily za prosazení reforem nynějších pravidel světového obchodu. Zároveň zkritizovali ty země, které podle nich nynější systém podkopávají.

10. Boeing zastavil dodávky letadel 787 Dreamliner

Americký výrobce letecké techniky Boeing zastavil dodávky svých letadel 787 Dreamliner. S odvoláním na informované zdroje to v pátek uvedl ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Americký Federální úřad pro letectví (FAA) si podle nich vyžádal více informací o tom, jak se chce výrobce vypořádat s dříve zjištěnými nedostatky v kvalitě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Otevřete diskotéky a kluby, tančit se ale nesmí, zaznělo z vlády

Vláda upustila od zákazu diskoték a provozu klubů, rychle ale dodala, že je zakázáno tancovat. Ekonomové i provozovatelé se nad tímto postupem podivují. Hovoří o nesmyslu, případně o pokusu o trik, jak se vyhnout vyplácení kompenzací uzavřeným podnikům. "Lidé mohou přijít, sednout si, pobavit se, konzumovat, ale tanec jakožto činnost, která se vztahuje ke kontaktu mezi lidmi, umožněna v tuto chvíli není. Tanec nesporně znamená mnohem vyšší kontakt mezi lidmi, zadýchávání se, šíření choroby," vysvětlil uvažování vlády staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Reakce ekonomů trefně zastupuje tweet rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat