Co musíte ráno vědět (4. října)

Portfolio 60 na 40, 60 %, 40 % - ilustrační foto
Obrázek: pixabay

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se v září vyvíjela podnikatelská aktivita ve výrobě na obou stranách Atlantského oceánu a jak si letos vede portfolio 60/40? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie na úvod týdne prudce posílily a vzdálily se od letošních minim

Akcie ve Spojených státech na počátku čtvrtého čtvrtletí výrazně posílily. V kladných číslech skončilo všech 11 sektorů indexu S&P 500, největší zisky přitom zaznamenaly energetické společnosti. Na náladě trhu se přitom odráží zvyšování úrokových sazeb, historicky vysoká inflace a obavy ze zpomalení hospodářského růstu. Podporou pro růstové akcie citlivé na úrokové sazby byl pokles výnosů 10letých dluhopisů americké vlády. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 2,66 % a uzavřel na 29 490,89 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 2,59 % na 3 678,43 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 2,27 % na 10 815,44 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,81 % na 30,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šestnáct bazických bodů na 3,643 %. Ceny ropy stouply o 4-5 %, zlato zdražilo o tři procenta a stříbro o devět procent. Bitcoin zpevnil o dvě procenta na 19 570 USD.

Výprodej, panika na trzích, korekce - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
3. 10. 2022 6:15
Akcie na startu čtvrtého kvartálu: Čeká se na býky

Další týden, měsíc i kvartál ve ztrátě. Americký akciový trh je nadále v sestupném trendu a pesimismus na trhu dosahuje...

2. Evropské akcie týden zahájily růstem, u hlavních indexů ale posílení nepřesáhlo procento

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Investoři věnovali pozornost mimo jiné finálním zářijovým indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,77 % na 390,83 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,22 % na 6 908,76 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,79 % na 12 209,48 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,55 % na 5 794,15 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka na Ukrajině, Energiewende nebo odstávky jádra ve Francii jen urychlily nevyhnutelnou krizi

Evropská energetika ve 21. století hrubě zanedbala investice. Jde o důsledek snahy politiků o ovlivňování toho, jak se...

3. Pražská burza v pondělí odevzdala část pátečního zisku, index PX ztratil čtvrt procenta

Index PX pražské burzy v pondělí oslabil o 0,25 % na 1 120,57 bodu. Odevzdal tak část pátečního zisku. Dopoledne se pohyboval v minusu až o 1,7 %, během odpoledne ale velkou část ztrát umazal. Nedařilo se akciím Kofoly a Komerční banky. Vzrostla naopak pojišťovna VIG.

Česká republika, Praha, byty v Praze, luxusní byty v Praze, architektura, nemovitosti, realitní trh - ilustrační foto 2
Obrázek: Pexels.com
1. 10. 2022 13:40
Byty jako investice: Nejpopulárnější způsob investování mezi Čechy měří síly už jen s burzovně obchodovanými fondy

Je všeobecně známo, že Češi jsou velice konzervativní investoři a nemovitosti jsou jednou z mála investic, které mají...

4. Očekávané události

V úterý nad ránem rozhodne australská centrální banka o měnové politice a v USA vyjdou odpoledne údaje o otevřených pracovních pozicích. Vyhodnocovat budou investoři také japonskou inflaci, index výrobních cen za eurozónu a ve Spojených státech ještě tovární objednávky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
30. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pokles podnikatelské aktivity ve výrobě byl v eurozóně v září o něco výraznější, než uváděl rychlý odhad

Tempo poklesu podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny bylo v září podle finálního indexu nákupních manažerů od společnosti S&P Global o něco vyšší, než uváděl rychlý odhad. PMI v září podle finálních dat klesl na 48,4 bodu ze srpnových 49,6 bodu, flash údaj byl 48,5 bodu a analytici nyní čekali jeho potvrzení. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.

6. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu USA rostla v září podle dat ISM nejpomaleji za dva a půl roku

Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu rostla v září nejpomaleji za dva a půl roku. Nové zakázky klesly, protože růst úrokových sazeb, jejichž cílem je zmírnit inflaci, snížil poptávku po zboží. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM).

7. Britská vláda odvolala plán na snížení daně z příjmu pro lidi s vysokými příjmy

Britská vláda v pondělí odvolala plán na snížení daně z příjmu pro lidi s nejvyššími příjmy, který představila před méně než dvěma týdny a který ještě v neděli hájila premiérka Liz Trussová. Rozhodnutí upustit od části kontroverzního plánu, který vyvolal nevoli opozice i některých ekonomů a který vedl k pádu kurzu libry, oznámil na Twitteru ministr financí Kwasi Kwarteng.

8. Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci září prohloubil na 270,9 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci září prohloubil na 270,9 miliardy korun ze srpnových 231,1 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Loni byl deficit rozpočtu ke konci září 326,3 miliardy korun, což byl nejhorší zářijový výsledek od vzniku Česka.

9. ČR: Vládní dluh v druhém čtvrtletí stoupl meziročně o 310 miliard na 2,828 bilionu Kč

Dluh vládních institucí ČR stoupl v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 310,2 miliardy Kč na 2,828 bilionu Kč. Míra zadlužení stoupla ze 42,6 % hrubého domácího produktu na 44 %. Ve srovnání s prvním kvartálem se dluh zvýšil o 143,6 miliardy Kč, což představovalo zvýšení míry zadlužení o 1,2 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

10. Inflace v Turecku v září vystoupila na 83,5 %, nejvýše od roku 1998

Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v září zrychlil na 83,45 % ze srpnových 80,2 %. Oznámil to v pondělí turecký statistický úřad. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od poloviny roku 1998. K jejímu růstu přispívá nekonvenční politika turecké centrální banky, která navzdory vysoké inflaci a slabému kurzu domácí měny snižuje úrokové sazby.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak si letos vede portfolio 60/40?

Portfolio 60/40, tedy takové, které je složené z 60 % z (amerických) akcií a z 40 % z (amerických 10letých vládních) dluhopisů, od začátku letošního roku ztrácí 21 %. Pokud se trend na finančních trzích nezmění, může tak pro něj letošek být druhým nejhorším rokem v historii.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat