Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

Jak ve čtvrtek zareagovaly světové akcie na sérii zasedání centrálních bank, čím zaskočila investory ta česká a mohou kuriózní prostředky v některých případech vést k naplňování ambiciózních klimatických cílů? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně rostly, S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na rekordech

Americké akcie ve čtvrtek převážně posilovaly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se vyšplhaly na rekordy. Po dobrých hospodářských výsledcích společnosti QUALCOMM posílily akcie výrobců čipů. Index Dow táhly dolů akcie bank JPMorgan Chase a Goldman Sachs. Index Dow klesl o 0,09 % na 36 124,23 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,42 % na 4 680,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,81 % na 15 940,31 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,25 % na 15,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 1,53 %.

Sociálně zodpovědné investování, The Rise Fund - ilustrační foto
4. 11. 2021 17:24
Bolestivá pravda o společensky odpovědném investování

Etické investování se světem šíří jako lavina. Podle dat Forum for Sustainable and Responsible Investing loni jen ve...

2. Po uklidnění od americké i britské centrální banky evropské akcie ve čtvrtek přidaly půl procenta

Když se Fed i britská centrální banka zachovaly na svých zasedáních podle očekávání trhů, burzy v Evropě mohly nerušeně pokračovat v růstu. Výsledková sezóna dodala na trhy čerstvá čísla bank Société Générale i ING, aerolinek Wizz Air či automobilky Aston Martin. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 posílil o 0,41 % na 483,21 bodu, německý DAX přidal 0,44 % na 16 029,65 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,43 % na 7 279,91 bodu a francouzský CAC 40 získal 0,53 % na 6 987,79 bodu.

Inflace - ilustrační foto
4. 11. 2021 12:02
Divoké rebalancování portfolií kvůli inflaci? Lepší je nic nedělat a držet se dlouhodobé strategie

Inflace je pro řadu investorů stále větším strašákem. Obávají se mimo jiné, že by na rychlý růst spotřebitelských cen...

3. České akcie ve čtvrtek posílily, růst úrokových sazeb ČNB neměl větší vliv na cenu bank

Komerční banka ve čtvrtek ráno zveřejnila silné výsledky hospodaření. Na úrovni čistého zisku překonala tržní konsenzus o 13 %, díky čemuž od rána posilovala. Index PX především její zásluhou zpevnil o 0,34 % na 1 358,48 bodu. Pohybuje se tak přibližně na hodnotách z půlky října. Akcie Komerční banky zdražily o více než tři a půl procenta.

Procento, procenta, sazby - ilustrační foto
4. 11. 2021 9:22
Zpřísňování měnové politiky ve stínu ECB je pro ČNB těžké. Je lepší se připravit, než si později rvát vlasy

Říká se, že pro centrální bankéře je jednodušší krotit inflaci než bojovat s deflací, protože úrokové sazby lze zvyšovat...

4. Očekávané události

Na konci týdne si o pozornost řeknou německá a francouzská průmyslová výroba, index cen domů v Británii a španělská spotřebitelská důvěra. V eurozóně budou oznámeny maloobchodní tržby a Kanada a zejména USA završí týdenní porci dat údaji z pracovního trhu. O víkendu pak ještě zaujmou data ze zahraničního obchodu Číny. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
29. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB opět šokovala, základní úrokovou sazbu vystřelila o 125 bazických bodů na 2,75 %

Bankovní rada České národní banky na listopadovém zasedání opět překvapila. Základní úrokovou sazbu posunula výše o 125 bazických bodů. Aktuálně se tak základní úrok, od nějž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, nachází na 2,75 %. Důvodem dalšího razantního zpřísnění měnové politiky jsou především obavy z růstu inflace souvisejícího s ožíváním ekonomiky po pandemii. Jednání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Současný růst sazeb je nejvýraznější od roku 1997 a základní sazba je nyní nejvýše od roku 2008.

6. Komerční bance v prvních třech čtvrtletích roku stoupl čistý zisk o 40,7 % na 8,56 miliardy Kč

Komerční bance stoupl v prvních třech čtvrtletích letošního roku čistý zisk meziročně o 40,7 % na 8,56 miliardy korun. Bance vzrostly úvěry i vklady klientů. Čisté provozní výnosy za prvních devět měsíců roku stouply o 1,3 % na 22,63 miliardy korun, provozní náklady klesly o 0,7 % na 11,35 miliardy korun.

7. Britská centrální banka v listopadu potvrdila nastavení sazeb, jejich zvýšení ale podle ní bude zřejmě třeba "během příštích měsíců"

Britská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,1 %. Ponechání sazby beze změny podpořilo sedm členů měnového výboru, dva zvedli ruku pro její zvýšení. Čekalo se, že pro růst sazby budou hlasovat tři členové výboru. Také objem programu nákupů dluhopisů banka ponechala beze změny na 895 miliardách liber. Britská libra na výsledek zasedání zareagovala výrazným poklesem.

8. Toyota v druhém finančním čtvrtletí zvýšila provozní zisk téměř o polovinu

Největší japonská automobilka Toyota Motor v druhém finančním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 48 % na 750 miliard jenů (zhruba 145 miliard Kč), a to navzdory problémům s nedostatkem součástek, které mají negativní dopady na výrobu. Firma ve čtvrteční výsledkové zprávě zároveň zlepšila odhad celoročního zisku. Toyota těží hlavně z oživení poptávky a ze slabšího kurzu domácí měny.

9. Deficit zahraničního obchodu USA v září vystoupil na rekord

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v září vyšplhal na rekord a překonal i odhady. Především kvůli poklesu vývozu vzrostl proti srpnu o 11,2 % na 80,9 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že deficit bude činit 80,5 miliardy dolarů. Vývoz se snížil o tři procenta na 207,6 miliardy dolarů, dovoz naopak vykázal růst o 0,6 % a dostal se na rekordních 288,5 miliardy dolarů.

10. Société Générale téměř zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Francouzská banka Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, v třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk na 1,6 miliardy eur z 862 milionů eur před rokem. Její hospodářské výsledky podpořily vyšší příjmy z korporátního a investičního bankovnictví a snížení rezerv na úvěrové ztráty.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Shell stále potřebuje příjmy z prodeje ropy, aby splnil klimatické cíle

Britsko-nizozemský těžební gigant Royal Dutch Shell bude dále potřebovat příjmy z prodeje ropy a zemního plynu, aby mohl financovat přechod k šetrnějším zdrojům energie. Pak bude schopen zajistit, že do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. V rozhovoru s BBC to řekl šéf podniku Ben van Beurden.

Šéf podniku odmítl návrhy, že by se Shell mohl rozdělit a své hlavní aktivity, což je těžba ropy a plynu, osamostatnit od svých investic do obnovitelných zdrojů energie. Právě toto firmě navrhla společnost Third Point, která vystupuje jako aktivistický investor.

"V této době (hotovost) přichází z našich základních aktivit," řekl Van Beurden, když vysvětloval, jak chce Shell financovat přechod k obnovitelné energii, aby se transformoval na podnik šetrný k životnímu prostředí.

Van Beurden s BBC hovořil v největší evropské rafinerii v Pernisu, což je nedaleko Rotterdamu. Shell má v plánu toto zařízení v následujících deseti letech transformovat a místo zpracování benzinu a nafty se tam zaměřit na biopaliva a vodík.

"Takové věci se dají udělat jen tehdy, pokud máte zařízení (jako je Pernis), které můžete využívat, a pokud máte peníze," řekl Van Beurden. "Pokud máme vybudovat zařízení na zpracování vodíku z větrné farmy, kterou za miliardu dolarů stavíme v Severním moři, tak to nebudeme financovat z aktivit na zpracování vodíku. Budeme to financovat z prodeje ropy a plynu."

Šéf podniku také upozornil, že těžba ropy a plynu není byznys, který by už byl mrtvý. Shell chystá další průzkum nalezišť ropy, a to i v Severním moři. Od chystaného projektu Cambo očekává, že z něj vytěží alespoň 170 milionů barelů ropy. Konečné rozhodnutí je podle něj na vládě, Van Beurden ale nevidí smysl v tom, aby požadovaný objem ropy musela Británie dovážet, když má u svého pobřeží stále ropy dost.

"Proč bychom měli říkat, že poptávku po ropě a plynu nebudeme uspokojovat z našich vlastních zdrojů, ale dovezeme si to odjinud, třeba odněkud, kde zanechávají ještě větší uhlíkovou stopu. Já bych neřekl, že to přispěje k platební bilanci Spojeného království, nepomůže to ani uhlíkové stopě ve světě," řekl.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat