Co musíte ráno vědět (6. května)

Image
Flash Crash (6. 5. 2010)
Obrázek: Bloomberg

Jak si v polovině týdne vedly světové akcie, jaké hospodářské výsledky hlásí velké automobilky a co se dělo na akciovém trhu před 11 lety? I to by vás mohlo ráno zajímat.

1. Americké akciové indexy skončily ve středu smíšeně, pokračoval tlak na cenné papíry v technologickém odvětví

Americké akciové indexy uzavřely středeční obchodování smíšeně. Dow sice uzavřel na novém rekordu, S&P 500 ale zpevnil jen mírně a nejvíce na technologické firmy zaměřený trh Nasdaq pokračoval v poklesu. Dařilo se například sektorům energetiky a základních surovin. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,29 % na rekordních 34 230,34 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,07 % na 4 167,59 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,37 % na 13 582,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,69 % na 19,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,571 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato mírně zdražilo a stříbro naopak. Bitcoin zdražil o 4 %, ethereum přidalo další 2 %.

Americké akcie jsou v bublině. Ale v jaké vlastně?

2. Evropské akciové indexy ve středu napravovaly úterní ztráty, v čele růstu bylo Německo

Akcie na západoevropských trzích ve středu posilovaly a nejlepším dnem za téměř dva měsíce napravily většinu úterních ztrát. Nejvíce se dařilo odvětví základních surovin (+4,7 %), které stouplo na desetileté maximum. Náladu podporoval mimo jiné příznivý dubnový výsledek indexu nákupních manažerů v eurozóně. Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,82 % na 441,55 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,68 % na 7 039,30 bodu, německý DAX se zvedl o 2,12 % na 15 170,78 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,40 % na 6 339,47 bodu.

Evropská makrodata: Středa ve znamení PMI

3. Pražská burza ve středu posílila. Tahounem byla Erste, nejslabší byly opět Avast s Monetou

České akcie se ve středu svezly na celoevropském pozitivním trendu a index PX zpevnil o 0,29 % na 1 101,92 bodu. Tahouny pražské burzy byly především Erste s Komerční bankou, naopak třetí velký bankovní titul MONETA Money Bank zaznamenal největší denní ztrátu. Nedařilo se ani softwarovému vývojáři Avast.

ALTER EKOnomické fórum: Klíč k úspěchu v chaotickém (ab)normálu zítřka

4. Očekávané události

Ve čtvrtek doplní sérii indexů nákupních manažerů Čína, Německo zveřejní tovární zakázky a Česká republika stejně jako celá unie oznámí maloobchodní tržby. O měnové politice rozhodnou Česká národní banka (změna sazeb se nečeká) a Bank of England a v Americe vyjdou týdenní statistiky z trhu práce. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné ViacomCBS, Moderna, AIG, Volkswagen, Société Générale a její dceřiná společnost Komerční banka. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Automobilka General Motors prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Největší americká automobilka General Motors v prvním čtvrtletí více než zdesetinásobila čistý zisk na zhruba tři miliardy dolarů z necelých 300 milionů dolarů před rokem. Nárůstu zisku nezabránil ani globální nedostatek čipů, který má negativní dopad na výrobní aktivity.

6. Automobilka Stellantis zvýšila odbyt, čelí však nedostatku čipů

Odbyt automobilové skupiny Stellantis v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 11 % na 1 567 000 vozů, na její výrobu měl ale negativní dopad celosvětový nedostatek čipů. Oznámila to ve středu firma, která je čtvrtým největším výrobcem aut na světě. Upozornila, že kvůli nedostatku čipů v prvním čtvrtletí vyrobila o 190 000 aut méně, než plánovala.

7. Kontrolní orgán Facebooku podpořil zablokování Trumpa, případ ale neuzavřel

Lednové rozhodnutí odstřihnout tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa od jeho účtů na Facebooku a Instagramu bylo správné. Rozhodl o tom kontrolní orgán společnosti Facebook, který posuzuje vybrané případy regulace obsahu na platformách. Takzvaný dozorčí panel ovšem zároveň vyjádřil nesouhlas s "neurčitým a nestandardizovaným trestem v podobě vyloučení na dobu neurčitou", a žádá proto po Facebooku vyjasnění, zda bude Trumpův zákaz trvalý, nebo jen dočasný.

8. Vakcínu od Pfizeru v Kanadě schválili i pro děti mezi 12 a 15 lety

V Kanadě se od středy mohou vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech očkovat i děti od 12 do 15 let. Místní regulátor léčiv možnosti jejího použití rozšířil poté, co výrobci přišli se závěrem, že přípravek i u dané věkové skupiny poskytuje ochranu před nemocí covid-19. Podle šéfky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) by se do dvou týdnů mohli začít dospívající očkovat i ve Spojených státech.

9. Šéf fondu ESM: Strop zadlužení 60 % HDP pro země EU již nedává smysl

Dluhový strop 60 % hrubého domácího produktu stanovený v Paktu stability a růstu již nemá smysl a měl by být revidován v rámci reformy fiskálních pravidel EU. Uvedl to šéf záchranného fondu eurozóny (ESM) Klaus Regling na semináři belgické centrální banky.

10. Blue Origin vypraví první lidskou posádku do vesmíru 20. července

Soukromá vesmírná společnost Blue Origin, kterou založil miliardář Jeff Bezos, do vesmíru poprvé lidskou posádku vypraví 20. července. Informovala o tom ve středu na svém webu. Blue Origin jedno místo ve své letní expedici v raketě New Shepard s modulem pro posádku draží. Utržené peníze připadnou nadaci podniku, která se nazývá Club for the Future a podporuje matematiku a přírodovědné vzdělávání.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

6. května 2010 trhy šokoval bleskový propad

V současnosti to může působit skoro jako film pro pamětníky, ale když se 6. května 2010 index Dow vedený akciemi Procter & Gamble během pár minut zřítil o tisíc bodů, byl to šok. Od té doby podobných prudkých propadů, pro něž se vžilo označení flash crash, na různých trzích nastalo mnoho. Jako příčina a mechanismus se většinou uvádějí elektronické obchodování a s ním spojená rizika (špatně zadaný obchodní příkaz, lavinovité série automaticky spouštěných obchodů a podobně). A nemyslete si, v roce 2010 bylo 1 000 bodů indexu Dow opravdu něco, dnes bychom k podobnému zářezu do grafu stejného měřítka potřebovali propad nominálně zhruba trojnásobný.

Flash crash 6. 5. 2010

Musíte vědět
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat