Co musíte ráno vědět (6. října)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak silné jsou podle ČNB tuzemské banky a pojišťovny a kdo také uvízl v síti Pandora Papers? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý ožily, odraz výše táhly růstové technologické firmy

Americké akcie zpevnily, když společnosti Apple a Microsoft vedly oživení růstových akcií. Dařilo se finančnímu sektoru, komunikačním službám a technologickým firmám. Investoři vyhlížejí páteční statistiku z amerického pracovního trhu a to, jak na ni případně zareaguje americká centrální banka. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,92 % a uzavřel na 34 314,67 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,05 % na 4 345,72 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, si připsal 1,25 % na 14 433,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,23 % na 21,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o bezmála pět bazických bodů na 1,528 %. Ceny ropy se zvýšily o další procento a půl, do půl procenta naopak odevzdaly zlato a stříbro a pokračoval i růst ceny bitcoinu, který zpevnil o více než pět procent nad 51 700 USD.

Býk, medvěd, býčí trh, medvědí trh - ilustrační foto
5. 10. 2021 6:48
S&P 500 ve třech grafech aneb Jak (ne)vážná je situace na americkém akciovém trhu?

Americký akciový index S&P 500 se svezl na 4 300 bodů, v pondělí 4. října dokonce intradenně klesl pod tuto hladinu. Na...

Bitcoin, kryptoměny, propad, pád, krach, rozpad bitcoinu - ilustrační foto
5. 10. 2021 17:02
Proč se Čína rozhodla definitivně zaříznout bitcoin?

Čína bitcoin v posledních měsících rozhodně nešetřila. Poté, co Peking ze země vypráskal těžaře, oznámily úřady, že...

2. Evropské akcie zakončily úterní seanci v zelených číslech

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v plusu. Investoři vyhodnocovali indexy nákupních manažerů nebo výrobní inflaci v eurozóně. Náladu obchodníků na starém kontinentu podporoval i růst amerických akcií, které naopak v pondělí výrazně oslabily. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,17 % na 456,03 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,94 % na 7 077,10 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,05 % na 15 194,49 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,52 % na 6 576,28 bodu.

Pěstování ovoce, produkce potravin - ilustrační foto
4. 10. 2021 17:23
Trh práce a ceny potravin jako spojené nádoby? Provázanost světové ekonomiky si může vybrat (další) daň

Nedostatek pracovníků po celém světě ohrožuje dodavatelské řetězce v rámci produkce a prodeje potravin. Ať jsou to...

3. Pražská burza v úterý vzrostla počtvrté v řadě, index PX znovu táhl ČEZ

Index PX pražské burzy si v úterý polepšil o 1,52 % na 1 362,32 bodu. Zaznamenal čtvrté posílení v řadě a znovu navýšil dlouholetá maxima. Benchmark rostl opět hlavně díky akciím skupiny ČEZ. Posilovaly ale i akcie dalších významných emisí jako například Erste, Komerční banky a Avastu.

Zlato a stříbro - ilustrační foto
5. 10. 2021 12:13
Zlato a stříbro pohledem (nejen) technické analýzy: Sklapla past na medvědy?

Přestože cena stříbra klesla na nejnižší hodnotu za více než rok a zlato oslabilo na sedmitýdenní minimum, podařilo se...

4. Očekávané události

Ve středu budou podstatné průmyslové zakázky v Německu a dále španělská průmyslová výroba, maloobchodní tržby v eurozóně, Francii a Brazílii, ruská inflace a v USA zásoby ropy, týdenní data z hypotéčního trhu a hlavně zpráva ADP o počtu nových pracovních mís ve firemní sféře. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
1. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tuzemské banky i pojišťovny jsou podle zátěžových testů ČNB nadále odolné

Nejnovější zátěžové testy českých bank a pojišťoven ukázaly, že oba sektory jsou i nadále odolné a připravené odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala Česká národní banka. Pro testy bylo vybráno 15 tuzemských bank, které reprezentují zhruba 90 % aktiv celého sektoru, a 20 pojišťoven, jejichž podíl podle hrubého předepsaného pojistného v roce 2020 činil 99,6 % trhu.

6. MMF: Růst světové ekonomiky letos nedosáhne dříve očekávaných šesti procent

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že letošní růst světové ekonomiky mírně zaostane za jeho červencovou prognózou, podle které měl činit šest procent. Uvedla to v úterý výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Poukázala přitom na rizika spojená s dluhy, inflací a rozdílnými hospodářskými vyhlídkami v jednotlivých zemích. Nový odhad letošního růstu globálního hospodářství fond představí příští týden v úterý.

7. Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,5 %, nižší byla naposledy loni v dubnu

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,5 % ze srpnových 3,6 %. Nižší byla naposledy loni v dubnu, před rokem v září dosahovala 3,8 %. Letos v září evidoval Úřad práce ČR 262 142 uchazečů o zaměstnání, zhruba o 5 700 méně než v předchozím měsíci a o téměř 14 900 méně než loni. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj předpokládali.

8. WSJ: Tesla zaplatí černošskému zaměstnanci odškodné 130 milionů USD

Americká automobilka Tesla musí bývalému černošskému zaměstnanci zaplatit více než 130 milionů dolarů. Soud ho nařídil odškodnit za práci v rasistickém, jemu nepřátelském prostředí. Informoval o tom deník The Wall Street Journal (WSJ).

9. Facebook, Instagram a Whatsapp začaly po výpadku znovu fungovat

Sociální sítě Facebook a Instagram a aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, které v pondělí postihl několikahodinový výpadek, začaly v noci na úterý znovu fungovat. Firma Facebook po 4.00 SELČ oznámila, že její služby jsou znovu přístupné a její zaměstnanci pracují na postupném návratu k běžnému provozu. Společnost, pod kterou spadají zmíněné sociální sítě a aplikace, se domnívá, že během výpadku neunikly údaje uživatelů.

10. Problémy se splátkou dluhopisů má další čínský developer

Problémy se splátkou dluhopisů má další čínský developer. Středně velká společnost Fantasia Holdings Group v úterý nezaplatila 205,7 milionu dolarů a požádala burzu v Hongkongu, aby pozastavila obchodování s jejím akciemi. Správce nemovitosti Country Garden Services navíc podle agentury Bloomberg oznámil, že Fantasia neuhradila půjčku 700 milionů jüanů (téměř 2,4 miliardy Kč), která byla splatná v pondělí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Pandora Papers se objevují také Elton John, Ringo Starr či Shakira

V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy populární hudby Shakira, Elton John, Ringo Starr, Julio Iglesias či bývalá topmodelka Claudie Schifferová. Ti si podle zjištění Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) zakládali offshorové společnosti ve známých daňových rájích, což je často způsob, jakým se lidé snaží schovávat své jmění před finančními úřady, napsal server The Hollywood Reporter. Shakira i Shifferová už obvinění z krácení daní odmítly.

Projekt Pandora Papers odhaluje složité zámořské finanční sítě stovek miliardářů i světových politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše, bývalého ministerského předsedy Británie Tonyho Blaira či jordánského krále Abdalláha II. ICIJ u nikoho z nich explicitně netvrdí, že se dopustil nezákonného jednání. Řada států se však rozhodla odhalené finanční vazby prověřit, jelikož podobné mechanismy jsou často využívány k daňovým únikům či praní špinavých peněz.

Shakira vydala po zveřejnění Pandora Papers prohlášení, podle nějž byly společnosti zmíněné v projektu řádně nahlášeny španělským daňovým úřadům a jsou plně transparentní. "Svého času byly (firmy) založeny z konkrétních provozních důvodů. Nyní nevykazují žádné příjmy ani aktivitu, ve skutečnosti se právě pracuje na jejich likvidaci," uvedla ve vyjádření.

Zástupci Schifferové zdůraznili, že modelka platí veškeré daně v Británii, kde nyní žije. Bývalý bubeník legendární kapely Beatles Ringo Starr ani zpěvák Elton John zatím odhalení nekomentovali.

Pandora Papers zmiňují rovněž španělského zpěváka Julia Iglesiase. List El País napsal, že má nejméně 20 společností na Britských Panenských ostrovech. Ty údajně využil k nákupu soukromého letounu a luxusních nemovitostí v Miami, například ve velmi vyhledávané lokalitě v ostrovní vesnici Indian Creek. Iglesias je nejprodávanějším španělsky mluvícím zpěvákem v historii, časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 800 milionů eur.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat