Co musíte ráno vědět (6. října)

Airbus A380
Obrázek: Airbus

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na obou stranách Atlantského oceánu, čím OPEC zaskočil komoditní trh a jaká akce by neměla uniknout milovníkům letectví? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu oslabily, zástupci Fedu trvají na přísné měnové politice

Americké akcie ve středu po dvou dnech výrazného růstu uzavřely obchodování poklesem. Přispěla k tomu mimo jiné vyjádření zástupců americké centrální banky, podle nichž zůstanou úrokové sazby kvůli inflaci na vysoké úrovni. Index Dow klesl o 0,14 % na 30 273,87 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,20 % na 3 783,28 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,25 % na 11 148,64 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,79 % na 28,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 14 bazických bodů na 3,755 %.

Čínský realitní trh - ilustrační foto
Obrázek: Flickr
5. 10. 2022 12:55
Jim Chanos: Čínský trh rezidenčních nemovitostí píše největší investičně-ekonomický příběh současnosti

Světová média včetně těch ekonomicky orientovaných si všímají v první řadě války na Ukrajině a s ní související...

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, zpráva o snížení produkce OPEC+ podpořila těžaře

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Z jednotlivých sektorů nejvýraznější ztrátu zaznamenal maloobchod, který přišel o více než tři procenta, dařilo se naopak odvětví ropy a plynu, které zpevnilo téměř o procento, mimo jiné v reakci na zprávu, že Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,02 % na 398,91 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,48 % na 7 052,62 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,21 % na 12 517,18 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,90 % na 5 985,46 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
5. 10. 2022 10:19
Proč do kryptoměn a blockchainu neinvestovat přímo, ale raději přes fondy?

Na trhu s kryptoměnami dokázali mnozí v uplynulých letech někdy až pohádkově zbohatnout, jiní ale stihli prodělat vysoké...

3. Pražská burza ve středu mírně korigovala úterní zisk, nedařilo se skupině ČEZ

Index PX pražské burzy ve středu klesl o 0,1 % na 1 176,15 bodu. Většinu dne se pohyboval v kladných číslech a vypadalo to, že naváže na úterní růst, krátce před koncem obchodování se však propadl pod nulu. Dolů ho táhly především akcie skupiny ČEZ. Solidní zisk si naopak připsaly cenné papíry Monety.

On-line půjčka - ilustrační foto
Obrázek: Unsplash.com
5. 10. 2022 16:15
Sjednávání půjčky v online prostředí se stává běžným standardem. Jak na to?

Každý se může dostat do situace, kdy potřebuje rychle pokrýt nečekaný větší výdaj. Co když se vám rozbije auto, pračka...

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní výsledek obchodní bilance. Dopoledne Německo přidá průmyslové zakázky, Česko a eurozóna maloobchodní tržby a Británie index nákupních manažerů ve stavebnictví. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
30. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC+ sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně

Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) sníží produkci ropy o dva miliony barelů denně. Analytici čekali, že na středečním jednání kartel rozhodne o snížení produkce jen asi o milion barelů denně. Zatím není jasné, zda již je do nyní dohodnutého snížení započtena současná slabší produkce či další dobrovolné omezení těžby v členských zemích.

6. Deficit zahraničního obchodu USA byl v srpnu nejnižší za více než rok

Deficit zahraničního obchodu Spojených států v srpnu klesl o 4,3 % na 67,4 miliardy dolarů, a byl tak nejnižší od loňského května. Ve středu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Zásluhu na snížení deficitu měl především nižší dovoz, který podle ekonomů stáhla slabší poptávka amerických spotřebitelů zapříčiněná prudkým zvyšováním úrokových sazeb v USA. Dovoz klesl o 1,1 % na 326,3 miliardy dolarů. Vývoz se snížil o 0,3 % na 258,9 miliardy dolarů.

7. Celková podnikatelská aktivita v eurozóně v září podle finálního PMI klesla o něco více, než uváděl rychlý odhad

Celková podnikatelská aktivita v eurozóně v září podle finálního kompozitního indexu nákupních manažerů od společnosti S&P Global klesla o něco více, než uváděl rychlý odhad. Ukazatel podle finálních dat v září klesl na 48,1 bodu z 48,9 bodu v srpnu, flash údaj byl 48,2 bodu. Index nákupních manažerů pro sektor služeb podle finálních dat v září klesl na 48,8 bodu z 49,8 bodu v srpnu, flash údaj byl 48,9 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.

8. Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 %

Měnový výbor polské centrální banky ve středu překvapivě ponechal základní úrok na 6,75 %. Polská centrální banka se tak připojila k České národní bance a maďarské centrální bance, které už také avizovaly, že se zvyšováním sazeb končí.

9. WTO v příštím roce očekává výrazné zpomalení růstu globálního obchodu

Světová obchodní organizace (WTO) v příštím roce očekává výrazné zpomalení růstu globálního obchodu se zbožím. Poptávku po dovozu totiž podkopávají prudce rostoucí ceny energií, pokračující růst úrokových sazeb a čím dál dražší potraviny a hnojiva. WTO tak v základním scénáři očekává nárůst obchodu o procento, zatímco v dubnu počítala se zvýšením o 3,4 %.

10. Novým šéfem ukrajinské centrální banky se stane Andrij Pyšnyj, říká kyjevský poslanec

Novým šéfem ukrajinské centrální banky se stane bývalý bankovní manažer Andrij Pyšnyj. Uvedl to ve středu ukrajinský poslanec Jaroslav Železniak, který je prvním náměstkem parlamentního výboru pro finance, daně a cla. Dosavadní guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko v úterý rezignoval, zdůvodnil to zdravotními problémy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Airbus vydraží části svého obřího letounu A380

Milovníci letadel získají možnost vlastnit část dvouposchoďového dopravního letadla Airbus A380. Firma od 13. do 15. října pořádá aukci, ve které nabídne zhruba 500 částí tohoto stroje. Mezi nabízenými předměty jsou lampy, bar, vozíky, sedadla, označení nouzových východů, dětské postýlky nebo třeba záchranné lano z kokpitu. Zájemci budou moci také získat umělecká díla vytvořená pouličními umělci s využitím různých částí letadla, například lopatek motoru.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat