Co musíte ráno vědět (7. října)

V jakém duchu se neslo středeční obchodování na světových burzách, která další centrální banka zvýšila úrokové sazby a kolik milionů dolarů chybí Donaldu Trumpovi k umístění v nejexkluzivnějším globálním klubu? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zpevnily, republikáni podpoří dočasné zvýšení dluhového stropu

Americké akcie v polovině týdne posílily. Přispěla k tomu skutečnost, že republikáni podpoří dočasné zvýšení takzvaného dluhového stropu. Americké vládě tak nedojdou peníze na plnění finančních závazků. Index Dow stoupl o 0,3 % na 34 416,99 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,41 % na 4 363,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,47 % na 14 501,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,41 % na 21 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,528 %.

Jižní Korea
6. 10. 2021 10:52
Vzkazují korejské akcie něco investorům v USA a na dalších vyspělých trzích?

Korejský akciový index KOSPI se z cenového dna na jaře 2020 vydal poměrně strmě vzhůru, tedy v souladu s americkým trhem...

2. Evropské akcie stáhl ve středu maloobchodní sektor o procento níže

Akcie maloobchodních řetězců, automobilek a firem ze sektoru cestovního ruchu ve středu oslabily o dvě a půl procenta, čímž se zasadily o pokles všech velkých evropských indexů o více než jedno procento. Investoři také dále sledovali růst výnosů amerických státních dluhopisů, které si v průběhu dne sáhly na tříměsíční maximum. Celoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,03 % na 451,33 bodu, německý DAX se snížil o 1,46 % na 14 973,33 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 1,15 % na 6 995,87 bodu a francouzský CAC 40 ztratil 1,26 % na 6 493,12 bodu.

Matematika, modely, čísla, ukazatele, výpočty - ilustrační foto
6. 10. 2021 17:01
Fundamenty? Kdepak, vše řídí cena

Svět kryptoměn zažívá renesanci. O bitcoin se opět začínají zajímat malí i velcí investoři, NFT registrují rekordní...

3. Pražská burza se ve středu udržela nad nulou. Akcií ČEZ se prodalo za více než miliardu korun

Index PX pražské burzy ve středu zpevnil o 0,19 % na 1 364,95 bodu, když se vzájemně eliminoval bezmála dvouprocentní zisk Erste Group Bank se stejně velkou ztrátou ČEZ. Druhá jmenovaná emise už několikátý den čelila enormnímu zájmu investorů a majitele změnily její akcie v hodnotě 1,1 miliardy korun. Kromě ČEZ skončilo obchodování ztrátou také pro Českou zbrojovku a Monetu, v zisku uzavřela Komerční banka, Avast či O2.

Video thumbnailplay-btn
6. 10. 2021 12:04
Zamrazilová: Mzdově-inflační spirála se může nebezpečně roztočit a nelze vyloučit stagflaci

Růst cen vyvolá u zaměstnanců další poptávku po zvyšování mezd. Díky těm by pak měli lidé více peněz na utrácení, mzdově...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek veřejně vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda, Německo oznámí data o průmyslové produkci, v Británii oznámí ceny domů a Francie zveřejní obchodní bilanci. Data o mezinárodním obchodu vyjdou také v Česku, stejně jako zprávy o průmyslové a stavební výrobě a také o devizových rezervách. Itálie přidá maloobchodní tržby a v USA vedle týdenních údajů z pracovního trhu vyjdou ještě statistiky spotřebitelských úvěrů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
1. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Globální inflace by se příští rok měla vrátit na úrovně z doby před pandemií

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout vrcholu a do poloviny příštího roku by se měl vrátit na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Přetrvává však riziko, že tlak na růst cen spojený s výpadky v dodavatelských řetězcích bude trvalejšího rázu. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF). Základní prognóza předpokládá, že ve vyspělých ekonomikách se inflace na podzim vyšplhá až na 3,6 %, ale do poloviny příštího roku klesne zhruba na dvě procenta. V rozvíjejících se ekonomikách čeká fond v příštím roce pokles inflace asi na čtyři procenta po podzimním výstupu na 6,8 %.

6. ČEZ a Komerční banka podpoří společně instalace střešních solárů

Polostátní energetická společnost ČEZ a Komerční banka uzavřely partnerství, budou při něm spolupracovat na snižování své klimatické stopy a emisí svých zákazníků. Prvním krokem je společná podpora instalací střešních solárních elektráren, Komerční banka také začíná od ČEZ ESCO odebírat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Na tiskové konferenci to ve středu oznámili generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

7. Johnson na výroční konferenci konzervativců slíbil přebudování britské ekonomiky

Británie změní směr a podobu svého hospodářství, země se přestane spoléhat na levnou importovanou pracovní sílu, prohlásil ve středu premiér Boris Johnson. Britská ekonomika takovou změnu dlouho potřebovala, poznamenal šéf kabinetu na závěr výroční konference své vládní Konzervativní strany v době, kdy se Britové potýkají mimo jiné s nedostatkem pohonných hmot. 

8. Automobilce Mercedes-Benz kvůli nedostatku čipů klesl v třetím čtvrtletí odbyt o 30 %

Automobilce Mercedes-Benz klesl odbyt ve třetím čtvrtletí meziročně o 30,2 % na 428 361 osobních vozidel. Dceřiná společnost firmy Daimler trpí podobně jako jiní výrobci aut nedostatkem automobilových čipů. Mercedes to uvedl ve svém středečním sdělení a dodal, že s problémy počítá i v příštích čtvrtletích. Dvouciferný procentní pokles vykázala řada regionů včetně Německa, Evropy a Číny, která je pro firmu největším trhem. Prodej brzdí navzdory celosvětové poptávce a silnému růstu objednávek nedostatečné dodávky polovodičů. Ty se projevily především v září.

9. Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly více, než se čekalo

Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly proti červenci o 7,7 %. Po dvouměsíčním silném růstu daném velkými objednávkami je to větší pokles, než se čekal. Slabší byla poptávka ze zahraničí. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se zakázky sníží o 2,1 %. V červenci zakázky proti předchozímu měsíci o 3,4 % vzrostly, a dostaly se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.

10. Polská centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,4 procentního bodu na půl procenta. Připojila se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku, které zahájily zvyšování úroků již v červnu. Centrální banky se tímto způsobem snaží bojovat s rostoucí inflací.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Forbes: Trump už nepatří mezi 400 nejbohatších Američanů

Bývalý americký prezident Donald Trump už nepatří mezi 400 nejbohatších Američanů, uvedl časopis Forbes. K umístění v letošním žebříčku Trumpovi chybělo asi 400 milionů dolarů.

Trump nepronikl mezi nejbohatší lidi ve Spojených státech poprvé od konce 90. let. Jeho majetek se sice stejně jako loni odhaduje na 2,5 miliardy dolarů, letos mu ale k umístění v žebříčku nestačil. Loni byl Trump na 339. místě.

Od začátku pandemie se hodnota Trumpova majetku podle odhadů snížila zhruba o 600 milionů dolarů. Do velké míry to souvisí se stagnujícími cenami nemovitostí v metropolích. Trump se právě v realitním sektoru hodně angažuje.

Forbes uvedl, že Trump byl součástí "nejexkluzivnějšího národního klubu" nepřetržitě od roku 1996. Mezi lety 1997 a 2016 figuroval vždy v horní polovině žebříčku.

Trumpův majetek se začal snižovat už v roce 2016 a od té doby v poklesu pokračoval. Nejbohatší byl Trump podle odhadů v roce 2015, kdy Forbes jeho majetek ocenil na 4,5 miliardy dolarů.

Když byl v letech 2017 až 2021 ve funkci prezidenta, předal Trump vedení svého korporátního konglomerátu synům. Společnosti ale zůstaly psané na něj.

Trump za svého pobytu v úřadu prezidenta opakovaně říkal, že ho prezidentství stojí miliardy dolarů. Podle kritiků se naopak snažil z funkce profitovat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat