Co musíte ráno vědět (8. března)

Jak světové trhy zakončily první březnový týden, jak se vyvíjí obchodní bilance Číny a Spojených států a co nového přinesla hyperinflace ve Venezuele? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Image
Obrázky malované na venezuelské bankovky
Obrázek: Wikimedia Commons

1. Americké akcie v pátek výrazně posílily, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek výrazně zdražily. Technologické podniky se zotavovaly z předchozího propadu, k růstu akciového trhu velkou měrou přispěl například softwarový gigant Microsoft. Index Dow si připsal 1,85 % a uzavřel na 31 496,30 bodu, širší benchmark S&P 500 stoupl o 1,95 % na 3 841,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,55 % na 12 920,15 bodu. Index volatility VIX spadl o 13,69 % na 24,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,573 %. Za celý týden index Dow posílil o 1,8 % a S&P 500 se zvýšil o 0,8 %, zatímco Nasdaq Composite oslabil o více než 2 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst indexu S&P 500 (opět) nic neřeší

Munger a Lynch o tom, co se teď na trzích (ne)má řešit

2. Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden ale posílily

Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování s mírnou ztrátou. Přispěly k tomu šéf Fedu Jerome Powell svými výroky o inflaci, růst výnosů amerických dluhopisů v reakci na dobré zprávy z trhu práce USA i nejnovější data z německého průmyslu. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,78 % na 408,68 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,31 % na 6 630,52 bodu, německý DAX klesl o 0,97 % na 13 920,69 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,82 % na 5 782,65 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 přidal 0,91 %, FTSE 100 se zvýšil o 2,27 %, DAX zpevnil o 0,97 % a CAC 40 posílil o 1,39 %.

Dohody, dekarbonizace i zájem spotřebitelů: Proč mají zelené investice stále smysl?

3. Českým akciím se v pátek dařilo, pražskou burzu táhla nahoru Erste. Index PX si připsal zisk i za celý týden

Většina titulů obchodovaných na pražské burze v pátek napravila ztráty z předchozích dní. Největší zájem byl o Erste Group Bank, jejíž akcie získaly 2,82 % na 743,80 Kč. Index PX zpevnil o 0,86 % na 1 067,58 bodu. Úspěch slavila nejen Erste, ale celý bankovní sektor. Akcie Komerční banky vzrostly o 1,46 % na 693 Kč a MONETA posílila o 0,26 % na 77,90 Kč. Za týden akcie na pražské burze posílily podle indexu PX o 0,9 %.

Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!

4. Očekávané události

V pondělí budou investory zajímat data z německého a španělského průmyslu, v Česku informace o vývoji mezd a v eurozóně index investorské důvěry Sentix. V USA budou sledované pouze velkoobchodní zásoby. V 10 dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Senát USA schválil pomoc ekonomice v objemu 1,9 bilionu dolarů

Senát Spojených států v sobotu schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů na podporu americké ekonomiky postižené pandemií covidu-19. Senátoři po maratonu debat, vyjednávání a pozměňovacích návrhů přijali jeden z největších legislativních balíků v historii Spojených států, napsala agentura Reuters. V Senátu, rozděleném mezi demokraty a republikány, návrh příslušného zákona prošel podle agentury AFP v poměru 50 ku 49 hlasům. Sobotního hlasování se nezúčastnil republikánský senátor z Aljašky Dan Sullivan.

6. Americká ekonomika v únoru vytvořila 379 tisíc pracovních míst, údaj za leden byl revidován výrazně výše

V ekonomice Spojených států v únoru vzniklo asi 379 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 182 tisíc míst po vzniku asi 166 tisíc míst v lednu (revidováno z 49 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 6,2 %, čekala se stagnace na 6,3 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.

7. Obchodní schodek USA v lednu stoupl kvůli rekordnímu dovozu zboží

Obchodní deficit Spojených států v lednu vzrostl, protože dovoz zboží se v důsledku oživení spotřebitelské poptávky vyšplhal na rekordní maximum. Vyplývá to z pátečních údajů amerického ministerstva obchodu.

8. Vývoz z Číny v únoru po epidemii vzrostl o rekordních 155 %

Export z Číny se v únoru meziročně zvýšil o rekordních 154,9 %, zatímco dovoz vykázal růst o 17,3 %. Oznámil to čínský celní úřad. Druhá největší ekonomika světa se tak vzpamatovává z dopadů epidemie covidu-19, která se v Číně objevila koncem roku 2019 a která tamní hospodářství svírala zejména v prvních měsících loňského roku.

9. Bloomberg: Čínský kabel Peace ilustruje geopolitiku internetu

Na pláži u francouzského přístavu Marseille se letos vynoří podmořský kabel známý jako Peace. Kabelový systém o délce 12 000 kilometrů vede po souši z Číny do Pákistánu, kde se zanořuje, a podél Afrického rohu, dále přes Rudé a Středozemní moře pokračuje po mořském dně do Evropy. Kabel Peace, který budují čínské společnosti, dokáže za sekundu přenést data, která pokryjí 90 000 hodin pořadů internetové televize Netflix. Sloužit bude hlavně čínským firmám, které obchodují v Africe a Evropě, napsala agentura Bloomberg. Projekt je též novou kapitolou v geopolitice internetu.

10. Schillerová: Schodek 500 miliard vydrží do poloviny roku, pak se ekonomika vzchopí

Navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Poslanecká sněmovna, vydrží asi do poloviny roku. Ve druhé by se podle prognóz ministerstva financí měla ekonomika opět rozjet. V pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že zatím nedokáže říci, kdy se budou rozvolňovat opatření.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

Držíme palce. V zemi, která se potýká s hlubokou hospodářskou krizí, je již léta hodnota peněz menší než materiál, ze kterého jsou bankovky vyráběny. A tak se dají nakoupit třeba tašky vyráběné z peněz, případně obrázky malované přímo na bankovky.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat