Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a za oceánem, proč se zřejmě Elon Musk zbaví desetiny svých akcií Tesly a co zkomplikuje astronautům návrat z ISS? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie uzavřely týden dalšími rekordy, podpořila je solidní statistika z trhu práce

Americké akcie v pátek posílily, hlavní indexy uzavřely na rekordech. Přispěla k tomu pozitivní statistika říjnového vývoje amerického trhu práce a také zpráva o experimentální pilulce proti covidu-19 od společnosti Pfizer. Index Dow stoupl o 0,56 % na 36 327,95 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,37 % na 4 697,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,20 % na 15 971,59 bodu. Index volatility VIX po poměrně dynamickém vývoji cen akcií během dne stoupl o 6,74 % na 16,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o sedm bazických bodů na 1,455 %. Za týden Dow přidal 1,42 %, S&P 500 se zvýšil o dvě procenta a Nasdaq Composite zpevnil o 3,05 %.

S&P 500 - ilustrační foto
7. 11. 2021 6:38
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí jízda pokračuje, index S&P 500 přidal další dvě procenta

2. Evropské burzy uzavřely ziskový týden na zelené nule

Devadesátiprocentní úspěšnost pilulky vyvinuté americkou společností Pfizer proti těžkému průběhu covidu-19 i nad očekávání vysoký pokles nezaměstnanosti ve Spojených státech ovlivnily také akciové obchodování v Evropě, kde v pátek všechny významné indexy navzdory trvajícímu poklesu německé průmyslové výroby i maloobchodních tržeb v eurozóně ukončily růstový týden v zelených číslech. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal v pátek 0,05 % na 483,44 bodu (za týden +1,67 %), německý DAX posílil o 0,15 % na 16 054,36 bodu (za týden +2,33 %), britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 % na 7 303,96 bodu (za týden +0,92 %) a francouzský CAC 40 nabyl 0,76 % na 7 040,79 bodu (za týden +3,08 %).

ECB, Fed
6. 11. 2021 6:26
Fed omezuje nafukování své bilance, proti ECB byl ale ještě střídmý

Fed v listopadu zahájil omezování odkupů aktiv, konkrétně (a podle očekávání) o 15 miliard USD měsíčně. Podívejme se...

3. České akcie v pátek potvrdily obrat, za uplynulý týden připsaly téměř čtyři procenta

Především zásluhou bank index PX pražské burzy získával na ceně nejen v pátek, ale i v celém uplynulém týdnu. Erste Group Bank zaznamenala denní zdražení o 3,76 %, Komerční banka vzrostla o 2,17 % a MONETA přidala 0,51 %. Ztrátu naopak utrpěly akcie ČEZ a České zbrojovky. Celkově české akcie v pátek posílily o 1,28 % na 1 375,84 bodu, což za týden znamenalo 3,75% zdražení.

Čína
6. 11. 2021 10:15
Asijské zítřky? Západ není bezzubý, hlavně musí znovu začít vystupovat ze své komfortní zóny

Asie hospodářsky i politicky sílí a postupně se stává těžištěm globální ekonomiky. Západ, dlouhou dobu přesvědčený o...

4. Očekávané události

V pondělí bude makroekonomický kalendář ve světě zaplněný minimálně, zaujmou snad jen inflační očekávání v Americe. V Česku ale vyjdou data z trhu práce, obchodní bilance a hlavně průmyslová a stavební výroba. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
5. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Musk zřejmě prodá 10 % svých akcií Tesly, podvolí se anketě na Twitteru

Elon Musk patrně prodá deset procent svých akcií Tesly. Podvolí se výsledku hlasování uživatelů Twitteru, kterých se na to zeptal v reakci na kritiku, že neplatí spravedlivý podíl na daních. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Ankety se zúčastnilo 3,5 milionu uživatelů Twitteru. Pro prodej akcií hlasovalo 57,9 % z nich.

6. Růst vývozu Číny v říjnu zpomalil, přebytek zahraničního obchodu je rekordní

Růst čínského vývozu v říjnu zpomalil, ale překonal prognózy. Přispěla k tomu rostoucí světová poptávka před vánočními svátky, zmírnění energetické krize a zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, které jsou vážně narušené vlivem pandemie covidu-19. Dovoz za očekáváním analytiků zaostal, což patrně poukazuje na slabou domácí poptávku. Odhady výrazně převýšil i přebytek zahraničního obchodu, který říjnu stoupl na rekordních 84,54 miliardy USD ze zářijových 66,76 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které v neděli zveřejnil čínský celní úřad.

7. Atradius: Počet insolvencí v roce 2022 vzroste meziročně o třetinu

Počet insolvencí v roce 2022 vzroste ve světě meziročně o 33 %. Bankrot hrozí především firmám, jejichž přežití dosud záviselo na mimořádných státních podporách, které nyní postupně končí. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek.

8. Vstup na burzu by mohl výrobce elektromobilů Rivian ohodnotit až na 65 miliard USD

Americký výrobce elektromobilů Rivian Automotive zvýšil cenové rozpětí své primární veřejné nabídky akcií (IPO). Připravovaný vstup na burzu by tak podnik mohl ohodnotit až na 65 miliard dolarů. Rivian by tak v tržní hodnotě mohl překonal automobilku Stellantis, která nedávno vznikla spojením italsko-americké společnosti Fiat Chrysler s francouzským konkurentem PSA.

9. Americkou Sněmovnou reprezentantů prošel plán týkající se rozvoje infrastruktury

Americkou Sněmovnou reprezentantů prošel v pátek pozdě večer místního času (v sobotu brzy ráno SEČ) plán týkající se rozvoje infrastruktury ve výši jednoho bilionu dolarů. Jedná se o menší ze dvou výdajových balíků prosazovaných prezidentem Joem Bidenem. Na plánu se už dohodli demokraté a republikáni v Senátu a nyní ho musí podepsat prezident. Schvalování dvou klíčových norem Bidenova prezidentství provází vnitrostranické spory mezi demokraty, první z nich sněmovna nyní odsouhlasila jen díky republikánům.

10. Pfizer hlásí slibné předběžné výsledky ohledně účinnosti své covidové pilulky

Americká společnost Pfizer v pátek oznámila, že její experimentální antivirová pilulka určená k léčbě covidu-19 podle předběžných výsledků studií snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 %. Výsledky jsou tak uspokojivé, že panel nezávislých expertů firmě doporučil zastavit další testy. Pfizer se nyní chystá co nejdříve požádat regulátory v různých zemích o schválení přípravku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Astronauti si na cestu z ISS nasadí pleny, v modulu SpaceX se rozbila toaleta

Astronauti, kteří v pondělí odletí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), si budou muset na cestu domů nasadit pleny. V modulu společnosti SpaceX se totiž porouchala toaleta. Megan McArthurová, astronautka americké vesmírné agentury NASA, konstatovala, že situace není zcela optimální, ale dá se zvládnout. Se třemi kolegy stráví v modulu osm hodin, od uzavření poklopů až do plánovaného přistání.

"Cestování vesmírem je plné malých výzev," řekla McArthurová během tiskové konference na oběžné dráze. "A tohle je jedna z dalších, se kterými se během naší mise setkáme a kterou budeme muset řešit. Takže si s tím neděláme velké starosti," dodala.

Vedoucí mise se v pátek rozhodli stáhnout McArthurovou a další členy osazenstva ISS ještě před tím, než je přiletí vystřídat náhradní posádka. Start rakety SpaceX se totiž už o více než týden pozdržel kvůli špatnému počasí a nespecifikovanému zdravotnímu problému jednoho ze členů posádky. Odstartovat by měla nejdříve ve středu v noci. Odlet astronautů z ISS byl nyní také posunut, původně byl naplánovaný na neděli a měl trvat 20 hodin.

Modul SpaceX je certifikovaný na maximálně 210denní nepřetržitý pobyt ve vesmíru, přičemž k nedělnímu dni v něm posádka pobývala již 197. den. Na ISS po jejich odletu zůstane jeden americký astronaut a dva ruští kosmonauté.

Francouzský astronaut Thomas Pesquet, který se vrátí s McArthurovou, řekl novinářům, že posledních šest měsíců bylo intenzivních. Posádka provedla řadu výstupů do vesmíru, aby zlepšila napájení stanice elektrickou energií, přestála neúmyslné zážehy tryskových motorů na ruském modulu, v jejichž důsledku se stanice začala otáčet, a hostila také soukromý ruský filmový štáb, první na vesmírné stanici.

Musela se také vypořádat s poruchou toalety v modulu SpaceX, pod níž se objevila kaluž moči. Problém s vesmírným záchodem byl poprvé zaznamenán už během soukromého letu SpaceX v září, kdy se uvolnila trubka a pod podlahovými deskami se rozlila moč. SpaceX před novým vzletem toaletu opravila, později na oběžné dráze se ale opět ukázala jako nepoužitelná.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat