Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Třináctka - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Zkušený investiční manažer Doug Kass dobře ví, že se tržní předpovědi lépe poslouchají a čtou, než se následně naplňují. I tak se zkraje každého roku snaží vytipovat události, které by mohly trhy v následujících 12 měsících překvapit. Ono takové překvapení, ke kterému nedojde, je něco jiného než nenaplněná předpověď, nebo dokonce investiční doporučení, a tak se překvapení tipují celkem bez obav. Toto je Kassův seznam na rok 2021.

1. Akcie Tesly ztratí dvě třetiny hodnoty

Elon Musk po mnoha letech komplikovaných vztahů se zákazníky, dodavateli, zaměstnanci i regulátory pořádně narazí. Snaha o vyřazení akcií Tesly ze strategií zaměřených na ekologii a zodpovědné řízení (ESG) zesílí kvůli chabé společenské zodpovědnosti a řízení. Systémy automatického řízení aut dostanou velkou ránu v podobě nehod, a to včetně úmrtí nějaké celebrity při používání autopilota. Firma přesune plánovanou výrobu z Kalifornie do Texasu, ale tamní pracovníci vstoupí do odborů. Konkurence nespí a řada levnějších a menších vozů začne ohrožovat tržní podíl Tesly. Lídrem trhu se stane Volkswagen, v segmentu samořízených aut Teslu nechají za sebou General Motors a některé čínské společnosti a Toyota se stane jedničkou na trhu s bateriemi. Na přetřes se v Kongresu dostane i zařazení akcií Tesly do indexu S&P 500.

Tesla

2. Normální politika není mrtvá, ukáže Biden

Nový americký prezident Joe Biden povládne za podpory centristické koalice klíčových senátorů a kongresmanů z obou stran, čímž odsune do pozadí zástupců krajní levice v řadách demokratů. Žádná nová agresivní zelená politika ani výrazné zvyšování daní se konat nebudou, stejně jako se nebudou odpouštět dluhy studentům a podobně. Americká ekonomika se dočká nového balíku investic do infrastruktury (s důrazem na ekologičtější energetiku), změny zdanění příjmů firem ze zahraničí a reformy imigrační politiky a policie.

3. Úpadek Donalda Trumpa

Donald Trump si založí televizi, kterou ale do konce roku dovede k tak špatné finanční kondici, že ji nebude schopen dále provozovat. Nebude to poprvé, co Trump nezvládne nějaký byznys. Do konce roku navíc bývalý prezident pod tlakem řady žalob a obvinění vyhlásí osobní bankrot, který povede k výprodeji jeho majetku.

4. Extrémní volatilita volatility amerických akcií

V prvním pololetí americké akcie zaznamenají historicky minimální volatilitu, aby v druhé polovině roku začaly jejich ceny rekordně kolísat. Index S&P 500 se v prvním pololetí bude pohybovat v úzkém pásmu 3 600 až 3 800, aby v závěru roku v důsledku regulatorního tlaku na technologický sektor a růstu inflace a výnosů dluhopisů spadl pod 3 300.

S&P 500

5. Rychlý růst inflace

Až takové překvapení by to nebylo, nicméně inflace se z trhů finančních aktiv přesune do reálné ekonomiky. Po otevření ekonomiky bude nedostatek řady typů zboží, ceny komodit porostou a s nimi i ceny zboží a služeb. K tomu jen přispějí vysoké vládní investice do infrastruktury. Zisky ze zhodnocení finančních aktiv lidé ve velkém vyberou a směrují například do bydlení. Do poloviny roku tak index spotřebitelských cen v USA (jakkoli nereprezentativní je) meziročně poroste o více než 4 %.

Inflace v USA

6. Vyšší inflace a výnosy bondů srazí ocenění akcií

Dluhopisový trh zareaguje na růst inflace vzestupem výnosů (10leté dluhopisy nabídnou výnos přes 2 %). Akciový trh se zalekne možnosti zvyšování sazeb ze strany Fedu, centrální banka ovšem upřednostní vyšší inflaci, nikoli pokles cen akcií. Oznámí strop pro 10leté výnosy na 1,5 %, který bude hájit za každou cenu. Stane se tak de facto věřitelem poslední instance pro vládní dluh USA. To krátkodobě pomůže akciím, komoditám a dalším aktivům výše. Výjimkou bude samozřejmě americký dolar, který ztratí dalších 10-15 %. Z dlouhodobějšího hlediska se ovšem ukáže, že přívaly likvidity na trhy, které začaly již po finanční krizi a covid-19 je zvýraznil, budou mít neblahé důsledky. Ceny akcií v druhém pololetí spadnou o 15 %, míra bankrot firem bude nejvyšší za více než 10 let. Špatnou výkonnost proto budou mít private equity společnosti, kreditní spready se výrazně rozšíří.

7. Ztráty dolaru jako živá voda pro zlato a stříbro (a bitcoin)

Uvolněná měnová politika a vyšší inflace. Poženou vzhůru ceny drahých kovů a kryptoměn. Stříbro bude díky svému využití v průmyslu na špici, jeho cena bude atakovat 50 USD za unci a bitcoin zdraží na 40 USD (již se stalo, Kass svá překvapení sepsal o něco dříve, než k tomu v lednu došlo – pozn. red.). Na trhu se zlatem bude vážně ve hře hladina 3 000 USD za unci. Vrchol zaznamenají kovy a kryptoměny ve třetím kvartálu.

Zlato a stříbro

8. Nepříjemné důsledky brexitu

Po brexitu zavládne v některých oblastech politických a obchodních vztahů Spojeného království a Evropské unie chaos. Evropská ekonomika to výrazně pocítí.

9. Francie v problémech

Jeden z nejhorších poměrů vládního dluhu k HDP společně se zápornými sazbami doženou dvě z velkých francouzských bank k bankrotu. Zoufalá Paříž bude potřebovat pomoc Berlína v tom, aby ECB směla tisknout dostatek peněz na to, aby to zvedlo francouzský bankovní systém na nohy. Prezident Emmanuel Macron odstoupí.

10. Vetší regulace velkých technologických firem uspíší přesun peněz z růstových do hodnotových akcií

Role sociálních médií v politických a bezpečnostních událostech jen navýší snahy některých politiků o větší regulaci velkých technologických společností. Silným tématem bude i jejich zdanění. Nejvíce se to bude týkat Facebooku, Googolu a Amazonu. Čína se přidá s útoky na Apple (monopol) nebo Teslu (nebezpečnost vozů). Začne se ve velkém používat zkratka GATFAT (Google, Apple, Twitter, Facebook, Amazon, Tesla), a to kvůli silnému dopadu poklesu jejich obří tržní kapitalizace na portfolia investorů.

11. Čína se nevyhne starostem s dluhy

Čínská ekonomika začne ve velkém cítit dopady výrazného zadlužení a také tlaku na některé své velké technologické firmy za strany Západu. Vládní politika by se díky tomu mohla poněkud zmírnit.

Čína - poměr vládního dluhu a HDP

12. Vzestup amerických bank (a jejich akcií)

Na silnou výkonnost ze čtvrtého kvartálu 2020 navážou akcie amerických bank. Rostoucí výnosy dluhopisů a přesun peněz ze sektoru technologií udělají své. Akcie Citigroup se budou obchodovat za 75 USD, Wells Fargo a Bank of America za 35 USD a JPMorgan se vyšplhá na 140 USD.

13. Soukromá Goldman Sachs

Ve druhém čtvrtletí trhy překvapí zpráva, že se Goldman Sachs stává privátní společností.

Poznámka: Kass sepsal překvapení dokonce 15. Jedno se týká možnosti daňových změn, které mají zvýšit dostupnost bydlení v některých exkluzivních oblastech, s možnými dopady na ceny nemovitostí. A posledním, patnáctým překvapením mělo být pozastavení účtu Donalda Trumpa na Twitteru. K němu již došlo, KASS je tipoval až na týden po inauguraci Joea Bidena.

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Thinkstock
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég

Americká ekonomika má vzhledem k vyšší míře inovativnosti solidní šanci na rychlejší a silnější oživení ekonomiky po...

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Profimedia
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál

Americký akciový trh se dostal do pásma bubliny, je přesvědčený dluhopisový expert a hlavní ekonomický poradce Allianz...

Spojené království, Velká Británie, Evropská unie, brexit - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
16. 1. 2021 6:44
Nová pravidla vztahů Evropské unie a Spojeného království v kostce

Spojené království vkročilo do roku 2021 bez účasti na celní unii a jednotném trhu Evropské unie. Dohoda, kterou se...

Obchodování, trading, burza, burzy, trhy, světové akcie - ilustrační foto 1
Obrázek: Pexels.com
11. 1. 2021 17:22
O (ne)jasné správné ceně aktiva

Určitě jste to už někde četli nebo slyšeli, případně to sami tak či onak vyřkli: "Mohla by to být dobrá investice, ale...

Telekomunikace, mobilní telefony, sítě
Obrázek: Thinkstock
6. 1. 2021 7:01
5 velkých trendů, které podtrhla pandemie covidu-19

Pandemie covidu-19 byla dominantním faktorem pro vývoj na trzích i ve světové ekonomice v roce 2020. Některé oblasti...

Zdroj:
Seabreeze Partners Management
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
5. 10. 2022 10:19
Proč do kryptoměn a blockchainu neinvestovat přímo, ale raději přes fondy?
Certifikáty
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
4. 10. 2022 12:41
Best & Novotný: Americe může vyhovovat vleklý konflikt na Ukrajině, dolar je zatím největším…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Pixabay.com
3. 10. 2022 15:45
ABCD investora: Akcie ČEZ, globalizace, vítězné akcie, česká ekonomika a mnoho dalšího
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pozemky a půda
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
Štěpán Hájek (XTB): Akciový trh se může v nejbližších dnech technicky odrazit z letošních minim,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat