Doug Kass: Tucet důvodů pro akciový růst, který může překvapit

Akciové trhy se během června dokázaly vymanit z rychlých květnových propadů z letošních maxim. Investory především navnadily centrální banky, které slíbily, že mají pro případ vyostření situace v Evropě připraveny své tiskařské stroje a mohou zaplavit trhy likviditou. Známý investor a komentátor Doug Kass našel celkem dvanáct důvodů, které by mohly akciové trhy dále podporovat. Některé jsou doslova "bílými labutěmi", tedy ne zcela očekávanými variantami, jiné jsou naopak celkem pravděpodobné.

1. Americký ekonomický růst: Pomalu, ale přece

Americký HDP roste pomaleji, než mnozí zkraje roku doufali. Možnost podpory ze strany Fedu je ovšem skloňována stále častěji, jasněji může být již dnes večer, až Bernanke sdělí, o čem se guvernéři Fedu za uplynulé dva dny poradili.

Goldman Sachs: Fed uvolní měnovou politiku už během týdne, QE3 ve hře
Podle analytiků americké banky Goldman Sachs rozhodne Fed o dalším kolu kvantitativního uvolňování již na pravidelném zasedání v úterý a ve středu. Program bude znovu s velkou pravděpodobnosti postaven na odkupu dluhopisů a zvětšení bilance Fedu. Ta se během krize nafoukla zhruba trojnásobně.

2. Zisky amerických firem se stabilně zlepšují

Americké společnosti prokázaly v uplynulých letech obrovskou míru adaptability na ztížené ekonomické podmínky. Zisky jsou rekordní. Při udržení alespoň 2% růstu HDP a současné úrovně marží a inflace by měly v příštích dvou letech růst tržby firem o zhruba 6 %, zisky až o 7 %.

Strmý růst? Takové grafy jste v posledních týdnech asi neviděli
Aktuální hodnota amerického HDP (růst o 1,9 %) se odrazila na grafu, který ukazuje zisky amerických společností vydělené právě HDP. Dělíte menším číslem, máte vyšší výsledek. Dva grafy z dílny saintlouiského Fedu ukazují strmý růst zisků i zmíněného poměru vůči HDP, který lze zhruba přeneseně chápat jako odraz marží firem. Americe v mnoha směrech není co závidět, v Evropě však na podobně rychlý růst jen tak nenarazíte (možná u výnosů dluhopisů některých nejmenovaných zemí).

3. Američtí politici odvrátí katastrofu na konci roku

Politici v jednotlivých státech USA se postupně učí lépe hospodařit. Odstrašující příklad Kalifornie pochopila celá řada guvernérů. Snad i politici na celoamerické úrovni přijali lekci z loňského srpnového snížení ratingu země, které přišlo po vleklých jednáních o navýšení dluhového stropu USA. Přelom roku jim dá šanci ukázat, co se naučili.

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.

4. Romney dohání Obamu

Zastánci a odpůrci Baracka Obamy se jistě neshodnou na tom, jaký vliv měla jeho administrativa na americké oživení po finanční krizi. Některé grafy jsou odstrašující, jiné naopak ukazují, že demokratický prezident neváhal podpořit ekonomiku v oblastech, které to potřebovaly. Případný úspěch republikánského kandidáta Mitta Romneyho by se ovšem trhům, které jsou naladěny spíše pravicově, zřejmě zamlouval o něco více než pokračování Obamova mandátu.

USA: Pomalejší růst a nepříjemná předzvěst pátečních čísel z trhu práce
Růst hrubého domácího produktu USA za první kvartál byl revidován podle očekávání na 1,9 % z původních 2,2 %. Osobní spotřeba, která podle prvních odhadů nejvíce podpořila růst ekonomiky, byla ovšem nečekaně "opravena" na 2,7 % z původních 2,9 %. Před pátečními čísly z trhu práce navíc nepotěšila statistika o tvorbě pracovních míst.

5. Evropě se podaří utlumit krizi

Velká neznámá. Dlouhodobě Evropa přichází o svou pozici ve světovém ekonomickém fóru, její problémy ovšem tíží hospodářství ostatních mocností. Evropa může během několika let být sjednocená (a společně zadlužená), nebo naopak dezintegrovaná, tedy se silným severem a "odpadlým" jihem. Krátkodobá opatření v boji s dluhovou krizí ovšem mohou na akciové trhy působit uklidňujícím způsobem, což prokázala obě kola operace LTRO ze strany ECB.

Dluhová krize: Proč se svět bojí kolapsu zemí PIIGS?
Proč se celý svět zabývá zadluženými zeměmi v Evropě - Portugalskem, Irskem, Itálií, Řeckem a Španělskem? Jak upozorňuje Doug Short v přiloženém grafu, země skupiny PIIGS představují zhruba 5 % světového HDP, v Evropské unii ovšem již celou čtvrtinu. Jejich význam, respektive riziko s nimi spojené v bankovním sektoru, je pak samostatnou kapitolou. Jak říká Doug Short, "PIIGS jsou větší téma, než odpovídá jejich HDP".

6. Čínský růst pokračuje, přistání bude lehké

Růst o více než 7 % - celý svět Číně v tomto směru může závidět. Navíc Číňané bojují se zpomalením růstu, nedávno například snížením sazeb.

Varování od kulatého stolu Barron's: Euro se rozloží, Čína splaskne a finanční trhy budou znárodněny!
Felix Zulauf, hedgeový manažer ze Švýcarska, nenašel během posledního setkání ekonomických odborníků pořádaného magazínem Barron's na současné finanční mapě mnoho světlých míst. Euro je podle něj špatně sestavený projekt a v druhém pololetí očekává v oblasti měnové unie spíše dezintegraci, která vyvolá finanční i ekonomický chaos.

7. Akcie jsou ve slevě

Květnový ústup akciových trhů z letošních maxim potvrdil otřepané "Sell in May and go away". Ocenění akcií se ovšem i vzhledem k solidním ziskům firem stalo velice atraktivním. Pokud by se akcie vrátily na průměrné ocenění za uplynulých 50 let, index S&P 500 by se s přehledem přehoupl přes 1 500 bodů.

Návod na výběr kvalitních akcií: Sledujte management a dividendy
Nervozita na trzích i přes záchranný balíček pro Španělsko přetrvává. Jak se nyní mají k akciím postavit drobní investoři? Na které regiony, sektory a konkrétní akcie mají vsadit? A co se stane na burzách po víkendových volbách v Řecku? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídal v pořadu Tržiště na Rádiu Česko akciový stratég z brokerjetu ČS Martin Krajhanzl, který také objasnil důvody kalamitního vývoje akcií KIT digital.

8. Negativní sentiment investorů

Zhoršení situace na trzích vedlo ke snížení apetitu po akciích. Zkušení investoři nakupovali zřejmě již na začátku června, stále je ovšem vhodná doba k nákupu.

Citigroup: Využijte paniku k nákupům akcií
Mnozí velcí investoři doporučují nakupovat v době, kdy většina trhu vyprodává pozice. Sleva je sleva. Tobias Levkovich ze Citigroup radí něco podobného. Sentiment se podle něj velice rychle propadl ze svých březnových maxim na současné nízké úrovně. Jak ovšem ukazuje oblíbený model kontrariánů (těch, co obchodují proti trhu), v době vrcholící paniky se akcie stávají atraktivní investicí.

9. Příliv peněz do akcií z dluhopisového trhu

Americké dluhopisy, ale i ty bezpečné evropské (německé, švýcarské, částečně i francouzské) nabízejí zhodnocení, které sotva pokrývá inflaci. Před tou investory mnohem lépe ochrání akcie. Ty, které navíc slibují dividendu, jsou proto v současnosti jednou z nejlepších investičních tříd.

Dividendy vyšší než výnosy dluhopisů aneb argument ve sporu "akcie vs. dluhopisy"
Výsledková sezóna za první kvartál v USA je minulostí. Graf vývoje tržeb a zisků v rámci sektorů indexu S&P 500 řekne více než dlouhá analýza. Z reportu České spořitelny jsme navíc vybrali ještě jeden zajímavý graf, který ukazuje, že americké akcie aktuálně svým dividendovým výnosem hravě překonávají výnosy amerických státních dluhopisů, které klesají kvůli zájmu investorů o bezpečná americká aktiva v době vrcholící dluhové krize v Evropě.

10. Vyšší aktivita na trhu fúzí a akvizic

Ta je patrná především v USA - bezpečný přístav, který americká ekonomika představuje, láká peníze například z Číny a Evropy.

Poznámka: Růst je patrný i na trhu s IPO, a není to jen výsledek velkého vstupu Facebooku na trh.

Trh fúzí a akvizic (M&A) loni zůstal za očekáváním, letos by se mohl zvednout
Díky slušným ziskům v roce 2010 se předpokládalo, že firmy sedí na hromadách hotovosti a budou v roce 2011 hledat růstové příležitosti a strategické akvizice. Proto byla očekávání pro M&A aktivitu vysoká, objem se odhadoval na téměř 3 biliony dolarů. I přes pár "skvělých" fúzí typu HP a Autonomy Corporation nebo Microsoft a Skype však objem silně zaostal za očekáváním. Celkový objem dokončených M&A obchodů v roce 2011 dosáhl jen 2,1 bilionu dolarů (21 106 obchodů), co je mírně pod desetiletým průměrem ve 2,2 bilionu USD (22 500 obchodů).

11. Velkým rybám se daří

Kass zmiňuje například Apple. Johnson & Johnson, PepsiCo a Procter & Gamble provedly splity akcií, Buffettova Berkshire Hathaway skupuje menší firmy.

Dividenda přes 3,5 % a růstový potenciál - jasný akciový tip pro dlouhodobé investory
Akcie Johnson & Johnson jsou na spodní hraně růstového kanálu a navíc nabízejí dividendový výnos mezi 3,5 a 4 %. Akciový tip na nejisté burzovní časy nabízí makléř brokerjetu České spořitelny Patrik Komárek.

12. Možné bílé labutě

Oživení amerického nemovitostního trhu, zlepšení nálady mezi nákupními manažery na obou březích Atlantiku, akcelerace růstu maloobchodních tržeb - možných pozitivních překvapení (více či méně pravděpodobných) lze vymyslet řadu. Vycházejí z kondice ekonomiky v konkrétním regionu, se stavem bank a podobně. Fantazii se meze nekladou, tucet je díky tomu kompletní.

Markit PMI: Premiéra v USA potvrdila americkou ekonomickou sílu
Vůbec poprvé v historii zveřejnila společnost Markit výsledky průzkumu mezi nákupními manažery v USA v takzvané FLASH verzi, tedy s týdenním předstihem. A Spojené státy potvrdily, že jsou na tom aktuálně lépe než Evropa i Čína, alespoň podle očekávání těch, kteří mají informace o hospodaření firem takzvaně z první ruky. Graf srovnání PMI je poměrně výmluvný. Ani Spojeným státům se však nevyhnulo meziměsíční zpomalení.

Zdroj:
thestreet.com
Býčí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat