Evergrande jako kapka v dluhovém moři, akciový trh řeší větší téma

Společnost Evergrande, druhý největší čínský developer s více než 1 300 projekty ve 280 městech, upadla do velkých finančních problémů. Mimo vlastního developmentu firma také řadu nemovitostí přímo spravuje, přesně jde o více než 2 800 projektů v 310 městech. Po několika dnech nervozity ale trhy jako kdyby čínský problém přestaly řešit. Co čekat dále? A které dluhy by investoři možná měli vnímat jako (ještě) palčivější?

V byznys modelu zradil Evergrande pákový efekt při financování projektů kvůli výpadku v cash flow. V současnosti není Evergrande schopná dostát závazkům převyšujícím 300 miliard dolarů. Ty se týkají minimálně 128 bank a více než 120 nebankovních institucí. Samotná čínská realitní společnost věří, že se z nynějších finančních problémů dostane a závazkům dostojí. V dopise zaměstnancům to podle čínských médií napsal předseda správní rady Chuej Kcha Jüan.

Podle Barclays Capital i CITI se problém svým potenciálním negativním dopadem ani zdaleka neblíží situaci okolo bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers. Dále pak, ačkoli ke konci roku 2020 bylo přibližně 41 % aktiv čínského bankovního sektoru přímo nebo nepřímo spojeno se sektorem nemovitostí, podle BNP PARIBAS z 300 miliard USD dluhu Evergrande je „pouze“ něco pod 50 miliard USD financováno bankovními půjčkami. Čínský bankovní sektor by tak měl mít dostatečnou rezervu k absorbování potenciálních nedobytných pohledávek.

Další otázkou by byl dopad do realitního sektoru, kde jsou ale slyšet názory, že místní samospráva a jiné státní subjekty jsou případně připraveny vytvořit poptávku po uvolněných nemovitostech. Velkou neznámou je přístup vlády. Čínští politici prozatím vyzvali velké věřitele, aby společnosti Evergrande poskytli na uhrazení závazků více času.

Evergrande

"Optimistický pohled na problém realitní firmy Evergrande je ten, že silně zadluženého developera čínská vláda nějakým způsobem zachrání. Ekonom Pavel Kohout v Lidových novinách napsal, že by vládní zásah čínské ekonomice umožnil vyhnout se nejhoršímu, tedy řetězovému bankrotu bankovního sektoru, který by měl dozvuky v celé čínské ekonomice i v zahraničí. Upozornil ale, že je to pouhá spekulace, protože nikdo neví, jak se k tomu čínská vláda postaví," píše Erik Best, autor bulletinu The Fleet Sheet.

"Vážný pohled na celou věc je takový, že Peking využije tuto potenciální světovou finanční pohromu k prosazení svých vlastních zájmů podobně, jako využil covid-19. Vzpomínáte si? Nejprve situaci bagatelizoval tím, že problém ututlával, a poté ji zveličil nařízením lockdownů a zákazů cestování, které Západ vyděsily a postupně přiměly přijmout mnohá autoritářská opatření, která do té doby odsuzoval. Tato strategie fungovala dobře v případě covidu-19, tak proč by ji Čína nezopakovala i v případě Evergrande?" ptá se tradičně kontroverzně Best.

Jak se budou platit opravdu velké dluhy?

Stovky miliard dolarů, o které jde v případě Evergrande, jistě nelze bagatelizovat. V některých vyspělých zemích se ale pomalu začíná zhmotňovat často diskutované téma potřeby zvyšování daní. Vzhledem k bezprecedentnímu nárůstu dluhu v době pandemie se z vyšších daní stává téměř nevyhnutelnost. Globální zadlužení, včetně vládního, domácího a podnikového a bankovního dluhu, dosahuje rekordních téměř 300 bilionů dolarů, přičemž ve druhém čtvrtletí 2021 přibylo 4,8 bilionu. Podle studie společnosti Janus Henderson se dluh v roce 2020 zvýšil o 9,3 bilionu dolarů, tedy více než za osm předchozích let dohromady.

Globální dluh se blíží 300 bilionům USD

Růst daní se v poslední době dostal do popředí zájmu především kvůli Británii, jednomu z největších dlužníků loňského roku (měřeno ve vztahu k HDP). Ačkoli samotné zdaněné subjekty tuto změnu mnohdy nepřijímají pozitivně, trhy na tento vývoj nahlížejí jinak. Skutečnost, že existuje nějaký plán řešení obrovského nárůstu dluhu, který Británie za poslední rok a půl nakupila, je pozitivní. Snahy začít splácet dluh byly uvedeny jako důvod pro zlepšení britského ratingu AA, konkrétně stabilizaci negativního výhledu. To představuje stimul pro poptávku po britských státních dluhopisech.

Záleží ovšem na regionu, úpravy daní se plánují různé. Jiné dopady to pak může mít například na akciové trhy. Přesto většina investorů a ekonomů působí klidně. Někteří dokonce tvrdí, že cílené zvyšování daní, které snižuje narůstající nerovnost, bude pro trhy v dlouhodobém horizontu prospěšné. Investoři současně poznamenávají, že úsilí o zvýšení daní ve velkých západních ekonomikách bylo zatím skromné a nemusí nutně narušit ekonomický růst a akciové trhy.

Loňský rok ukázal, jak efektivní mohou být cílené výdaje. Programy pandemické pomoci snížily míru chudoby v USA téměř na polovinu ve srovnání s úrovněmi z roku 2018, zjistil Urban Institute. Krize na druhou stranu také poukázala na širokou mezeru v bohatství. Světoví miliardáři od března do prosince 2020 zbohatli o 3,9 bilionu dolarů.

Podle MMF by daňové přerozdělování mělo podpořit ekonomiky a následně i akciové trhy. Ty přitom v současnosti tápou pár procent pod historickými maximy v důsledku růstu výnosů vládních dluhopisů USA. Velkým tématem zůstává zvýšená inflace a na ni (ne)reagující měnová politika centrálních bank. V říjnu sice začíná historicky silnější období pro akciové trhy, nuda v podobě mírného růstu by však letos byla spíše překvapením.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA

Zdroj:
Fincentrum & Swiss Life Select, The Fleet Sheet, CNBC
Akciový trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
20. 5. 2022 10:17
Býk vs. medvěd: Jak (ne)investovat, když z trhu chodí (téměř) samé špatné zprávy?
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat