FOREX: Dlouhodobý výhled pro GBP/USD

GBP/USD zažívá výrazné, takřka každodenní výprodeje prakticky již od poloviny listopadu 2009. Na začátku února 2010 se GBP/USD konečně propadl z půlroční konsolidace v širokém, tisíci bodovém pásmu 1,58 až 1,68 a pod tlakem makroekonomických důvodů zamířil k jihu. Od začátku února ztratil GBP proti USD 4,45 % a od začátku roku 2010 již plných 5,61 %. Tento oslabující trend bude pravděpodobně ještě nějakou dobu pokračovat.

Publikování ekonomických dat většinou končí zklamáním a negativní sentiment vůči GBP si v ničem nezadá s negativním sentimentem vůči EUR. Jak je patrné ze stoupajícího grafu EUR/GBP, od poloviny února je na tom GBP ještě hůř než euro.

Dle technické definice se Spojené království konečně dostalo z recese, protože čtvrtletní HDP se zvýšilo o 0,3 %. Fakt, že v Británii už není ekonomická recese, je však zřejmě jen slabou útěchou pro nezaměstnané (7,8 %) nebo pro občany žádající o podporu v nezaměstnanosti (nových žádostí o podporu přibývá již od prosince 2009). Šéf britské centrální banky King také nezapomíná připomenout, že zvýšení inflace je pouze dočasné, takže lze očekávat, že budoucí snížení inflace bude dalším důvodem pro prodej sterlingu.

Samozřejmostí však také zůstává, že slabší GBP pomáhá exportérům v konkurenceschopnosti na zahraničních trzích, což je fakt, který také připomíná King společně s dalšími britskými lídry.

Největším důvodem nedávného oslabení GBP jsou však poznámky Kinga o možnosti dalšího kvantitativního uvolňování.

Kvantitativní uvolňování je snaha o podporu ekonomické aktivity v situaci, kdy tradiční podpora (tedy snižování úrokových sazeb) není k dispozici, protože sazby jsou blízko nule. V průběhu kvantitativního uvolňování dochází k nákupu vládních i korporátních dluhopisů (a dalších cenných papírů) centrální bankou. Centrální banka tedy odkupuje vládou vydané dluhopisy a platí za ně penězi, které vytvořila "z ničeho". Proto se často tomuto typu podpory ekonomické aktivity říká "tisk peněz". Tisknutím peněz dochází k nárůstu peněžních zásob a stimulaci ekonomiky. Bohužel zvýšením nabídky čehokoliv (měny nevyjímaje) dochází ke snížení ceny. Velmi zjednodušeně řečeno, nárůstem množství peněz dochází ke snížení hodnoty peněz.

V době, kdy v USA kvantitativní uvolňování končí, britská centrální banka přemýšlí o dalším kole uvolňování, tedy o dalším znehodnocování měny. Pakliže bude další uvolňování odsouhlaseno, není důvod pochybovat o budoucím směru GBP.

Výrazné oslabení, které jsme viděli v průběhu minulého týdne, lze také odůvodnit nepotvrzeným reportem, který pro své klienty připravila švýcarská banka UBS. Podle tohoto reportu hrozí sterlingu pád až k 1,05 (!!!) vůči USD.

Z technického hlediska není situace o nic lepší než z hlediska fundamentálního. Denní graf ukazuje, že cena je hluboko pod 200, 100, 50 i 10 SMA. Trend je tedy zřejmý a tradeři (nebo alespoň naprostá většina) by se měli soustředit na prodeje v průběhu krátkodobého posilnění. Dolní hranice předcházející konsolidace, tedy kolem 1,5800-1,5820 by měla být velmi silnou rezistencí, stejně jako dolů mířící, žlutá trendová čára. Možným supportem by byla psychologicky důležitá hranice 1,5 a pod ní nahoru mířící modrá trendová čára.

Samozřejmě, že nastanou několikadenní či několikatýdenní konsolidace, může nastat i krátkodobý návrat k úrovni kolem 1,58. Dlouhodobější klouzavé průměry (200 a 100) budou také v průběhu těchto návratů sloužit jako silná rezistence. Nepředpokládám však, že by se cena vrátila a zůstala nad hranicí 1,60.

4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat