Na čem vydělat v roce 2012? Na akumulovaných českých akciích a vybraných komoditách!

Rok 2011 byl rokem dvou rozdílných poločasů. První polovina roku byla pro investory výborná, akciové a komoditní trhy zajímavě rostly. Zato druhá polovina roku byla pro investory velmi nepříjemná. Zcela nejkrutějšími měsíci byly srpen a září, když říjen byl naopak nejlepším měsícem za několik desítek let. Hlavní příčinou tržních poklesů v druhé polovině roku byla propukající evropská dluhová krize a její možné dopady.

Akciové trhy (především evropské) jednoduše začaly započítávat ty horší scénáře - řecký bankrot, neřešitelnost dluhových problémů velkých zemí (Španělsko a Itálie) a s tím související ohrožení bankovního sektoru.

Naše doporučení na rok 2011 si můžete připomenout zde

Díky pozitivní první polovině roku jsme realizovali zajímavé zisky na akciích ČEZ, Erste, KIT digital, Telefónice, energetických komoditách, těžařích drahých kovů, ropě i vietnamském indexu. Nejvyššího zhodnocení jsme však dosáhli na fyzických kovech - investičním zlatu a stříbru, které jsme dlouhodobě doporučovali k nákupu.

Příležitost k nákupu a akumulaci dalších sledovaných titulů jsme dostali až v druhé polovině roku. Nakupovali jsme tedy části pozic v čínském, brazilském a vietnamském indexu (vše přes ETF). Po obrovském propadu uranového sektoru po fukušimské havárii postupně akumulujeme těžaře a zpracovatele uranu, kde vidíme opravdu extra velkou investiční příležitost. Antijadernou hysterii považujeme za krátkodobou, spolehlivá energetická náhrada za jádro zatím prostě neexistuje.

Propadákem roku se stal podobně jako v roce 2010 zemní plyn. Nicméně nadále ještě malou část pozice v plynu podržíme. Kvůli jarnímu japonskému zemětřesení s následnou tsunami a jadernou havárii se prozatím nedaří japonskému indexu. Velmi líný je stále čínský jüan, jehož atraktivita se nyní vytrácí. Zájmem Číny v aktuální globálně ekonomické situaci spíše bude dále držet měnu podhodnocenou vůči dolaru i dalším měnám.

České akcie – samostatná kapitola

Pražská burza poslední měsíce nijak moc radostně nereaguje na pozitivní tržní sentiment, zato negativní náladu velmi ráda a rychle následuje. V první polovině roku jsme na svých cílových úrovních prodali ČEZ, Erste, KITD a Telefóniku. Od výrazných poklesů v druhé polovině roku však tyto i další perspektivní a podhodnocené akcie jako NWR, CETV či Komerční banku postupně akumulujeme.

Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde

V roce 2012 i nadále očekáváme hlavní část pohybu indexu S&P 500 v naznačeném růstovém kanálu, stejně jako v letošním roce. Také platí, že výrazné tržní extrémy budou v dalších měsících navráceny zpět do hlavního kanálu. Index S&P 500 považujeme za nejdůležitější světový akciový index a z jeho podrobné analýzy koncipujeme následně svoji investiční politiku (alokaci, diverzifikaci, risk a money management).

Klíčové střednědobé obchodní úrovně na S&P 500 indexu ukazuje graf za rok 2011. Tyto technické i sentiment úrovně budou velmi pravděpodobně obchodníky, a tedy i akciový index přitahovat a následně odrážet (zeleně support a červeně rezistence).

Důležité supporty a rezistence jsou na následujících úrovních:

  • Support: 1 100 až 1 120

  • Rezistence: 1 350 až 1 370

  • 200denní klouzavý průměr: zhruba 1 260

Naše střednědobá F.V. (férová úroveň) zůstává zhruba na 1 250 bodech, tedy na současných úrovních. V první polovině roku se obchodovalo nad touto úrovní, v druhé polovině roku pod ní. Vždy však průběžně docházelo, po výraznějším odchýlení od ní, opět k testu této úrovně, což také úspěšně obchodujeme ve svém obchodním portfoliu.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Akcie prudkým propadem v srpnu a září jasně poukázaly na rostoucí problémy (státní zadlužení a banky) v Evropě. Tyto dluhové problémy se snaží, prozatím pouze s menšími úspěchy, evropští politici ve spolupráci s ECB, MMF i dalšími subjekty řešit. Důležité je, že i díky indikacím akciového a měnového trhu si politici snad konečně uvědomili nepříliš veselou ekonomickou realitu a budou více tlačeni k jasnému a rozhodnému řešení. Vše potřebuje čas, není realistické očekávat vyřešení dlouhodobějších problémů se státním zadlužením mnoha evropských zemí během pár týdnů.

Zůstáváme optimisty, očekáváme další podpůrné akce centrálních bank a administrativ, a to jak k odvrácení možné deflace a hluboké recese (kvantitativní uvolňování především), tak k dalšímu řešení evropských dluhů. Akcie (především české a evropské) jsou nyní již "recesně" oceněny a prostor pro další větší poklesy jsou, dle nás, omezeny.

Období posledních měsíců považujeme za optimální k budování středně- a dlouhodobých akciových i komoditních pozic. To představuje postupnou akumulaci vybraných titulů, indexů a komodit. Vše samozřejmě s dodržením korektních pravidel alokace, diverzifikace a money managementu.

Kompletní investiční doporučení pro rok 2012

Držet a do případných poklesů akumulovat:

• vybrané české akcie: ČEZ, Erste, KITD, KB, NWR, Telefónica, CETV

• koš energetických komodit – ETF akcie RJN či ropa a uhlí (ETF akcie USO, KOL)

• koš agrokomodit – ETF akcie RJA

• další agrokomodity - bavlna, káva, kakao (ETF akcie BAL, JO, NIB)

• těžaře drahých kovů – ETF akcie GDX, GDXJ a GLDX

• uranové producenty – ETF akcie NLR, URA

• brazilský index – ETF akcie EWZ, BRAZ

• japonský index – ETF akcie EWJ

• Čína a Vietnam - ETF akcie FXI a VNM

• Short US dluhopisů – například Ultrashort ETF akcie TBT

Dále doporučujeme, do současného a dalšího období, aktivnější přístup k portfoliu fyzických drahých kovů. Po větších růstech je vhodné postupně kovy uprodávat (v posledních měsících zlato), a naopak, po výraznějších propadech, přikupovat. Aktuálně je k přikoupení vhodné stříbro.

Roční růstový potenciál uvedených investičních příležitostí je podle nás vyšší než 30 %. U akcií Erste Group a NWR je růstový potenciál až 100 %, u CETV i 200 %. Výstupy z pozic provádíme postupným odprodáváním pozic na logických technických úrovních.

Nadále platí, že současně obchodujeme i další průběžně se objevující výhodné příležitosti na akciových indexech, komoditách či akciích. Vyhledáváme takové situace, kdy sledované aktivum splňuje naše osvědčené obchodní signály (support/rezist + výrazné odchýlení od F.V. + překoupenost/přeprodanost a podobně).

Kam investovat v roce 2012?

Komodity
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 23:00
VE STŘEDU V 9.30 ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat