Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

Navzdory obstojnému výkonu akcií v letošním roce investory znervózňuje, že je trh již dlouho zralý na korekci a dosahuje maxim, která předcházela velkým propadům na přelomu tisíciletí a v roce 2008. Zatímco nikdo netuší, co se může přihodit krátkodobě, portfoliomanažeři Sonu Kalra a Gavin Baker z Fidelity nedávno publikovali studii predikující pokračující atraktivní výnosy akcií v dlouhodobém horizontu. Věří v silný fundament a konkrétní tahouny růstu.

Investoři, kteří se obávají toho, že jsou akcie nadhodnocené, mohou na trh, který letos láme jeden rekord za druhým, nahlížet přinejmenším nervózně. S&P 500 se pohyboval kolem hodnoty 1 500 bodů před oběma tržními korekcemi - tedy mnohem níže ve srovnání se současnou úrovní okolo 2 tisíc bodů. Mnohé se však změnilo. Hlavní rozdíl lze spatřovat u vývoje firemních zisků. V roce 2000 byl u S&P 500 průměr zisků 57 USD na akcii, nyní stoupl na 114 USD na akcii.

Zvyšování zisků předběhlo růst cen akcií, což vedlo k nižším valuacím ve srovnání s předchozími vrcholy trhu. Například v roce 2000 byl P/E poměr přes 30, v červenci letošního roku to bylo "jen" 17.

Nicméně rozumné důvody pro tvrzení, že jsou akcie nyní levné, se hledají stěží. Průměrné P/E se od roku 1926 pohybovalo kolem 15 a v roce 2009 kleslo dokonce k 12. "Valuace zůstávají nad historickým průměrem, ale ne dramaticky. Považoval bych současný trh za správně oceněný, což neznamená, že by nemohl nadále nabízet slušné výnosy," tvrdí Kalra. "Býčí trhy v minulosti zpravidla končily zpomalením ekonomiky, americké hospodářství však nyní roste. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v šestém roce býčího trhu, je potřeba v rámci akcií vybírat a hledat skutečné příležitosti."

Stále další nová maxima

Akciové výnosy mají tendenci následovat korporátní zisky. Fidelity vidí důvody pro optimismus týkající se firemních vyhlídek. Tržby pokračují v pomalém růstu, v druhém čtvrtletí byly o 4,3 % vyšší než před rokem. Slabá inflace omezuje náklady a nízké úrokové sazby odlehčují od dluhových břemen a kapitálových nákladů firem.

Firmy působí zdravě

To se promítá do vyšších ziskových marží. Firmy z S&P 500 dosáhly růstu zisku o 8 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Hodně těžily z prostředí nízkých úroků.

Společnosti nahromadily téměř 2 biliony USD hotovosti. Investoři se tak mohou těšit na odkupy akcií, dividendy nebo reinvestice. "Když se ohlédnete, ode dna akciového trhu v roce 2009 tržby S&P 500 vzrostly o 23 % a zisky šestinásobně," upozorňuje Kalra. "Firmy se zaměřily na zlepšení provozních ukazatelů a marží."

Ekonomické oživení

Oživení na americkém nemovitostním trhu působí udržitelně. Ekonomika se zdaleka ještě nepřehřívá a pomalý, stabilní růst představuje vítr do plachet korporacím. HDP se vzpamatovává po nepříznivé zimě 4% růstem ve druhém kvartálu. Dobrá čísla hlásí také pracovní trh, kde přibylo mnoho pracovních míst. Dalším pozitivním faktorem je snížení nákladů na energie díky novým výrobním technologiím a oživení produkce v USA.

Strategie hledání růstu

S férově oceněnými akciemi a stabilně posilující ekonomikou by se investoři měli poohlížet na trhu po oblastech, kde růst předbíhá průměr celé ekonomiky. Z historie je patrné, že trh odměňuje firmy, které jsou schopny generovat dvojciferný růst. "Myslím si, že následujících 20 let bude ve znamení větších změn pro investory ve srovnání s posledními 50 lety," domnívá se navíc Baker.

Graf ilustruje na základě ročního výkonu firem z S&P 500 výnosnost hypotetické investice 10 tisíc USD. Čísla neodrážejí vliv faktorů, jako jsou například daně nebo kompenzace, které by tato čísla snižovaly.

Kde na trhu lze podle expertů z Fidelity najít "růstové skulinky", které mohou nabídnout zajímavé příležitosti?

E-commerce

Podíl maloobchodních nákupů prováděných on-line nyní představuje pouhých zhruba 10 %, číslo ale může rychle narůst v následujících letech. Mohlo by to znamenat stimul pro internetové maloobchodníky, poskytovatele platebních služeb a firmy, které pomáhají lokálním podnikům s on-line prezentací a prodejem.

Cloud computing

Firmy upouštějí od dominantního modelu IT předešlé dekády a přecházejí k aplikacím a datům spravovaným vzdálenými cloudovými servery. Tento posun může znamenat velký potenciál zejména pro firmy, které nabízejí software jako službu (SaaS).

Internetová inzerce

Americké mediální návyky se mění. Lidé tráví stále více času on-line. Nicméně inzerenti nestíhají držet krok. Mezi časem, který lidé tráví on-line, a podílem investovaných dolarů do internetové reklamy zůstává velká mezera.

Péče o zdraví a wellness

Spotřebitelé projevují stále větší zájem o produkty spojené se zdravím a relaxací, včetně organických potravin a funkčního prádla.

Personalizovaná medicína

Náklady na dekódování lidského genomu za posledních 10 let významně klesly. Jak se získané poznatky z výzkumů rozšiřují, přichází vlna inovativní medicíny. Mnohé firmy tak cílí na problémy pacientů precizněji.

Nástrahy časování trhu

Investování do akcií může být o nervy. Pokud se chcete časováním trhu vyhnout krátkodobým ztrátám a korekcím, následující graf odhaluje, jak je to obtížné.

Tento hypotetický příklad předpokládá investici, která kopíruje výnosy S&P 500 a zahrnuje reinvestice dividend, ale neodráží vliv daní, které mohou čísla snížit. Na trhu se ale nedá vyhnout volatilitě a prodej v určitém okamžiku může vyústit v zisk nebo ztrátu. Zkušenosti investorů se liší, včetně pravděpodobnosti ztrát. A je potřeba zohlednit i to, že nelze investovat přímo do indexu.

Z toho plyne, že se spíše vyplatí držet se mixu aktiv, rebalancovat nejméně jednou ročně a diverzifikovat. A pokud raději děláte více taktických sázek, zaměřte se na "okraje" akciového trhu, abyste odhalili příležitosti.

Zdroj:
Fidelity
Ocenění
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat