Zdědili jste akcie? Může to být i za trest!

Také vám zbyly akcie z kuponové privatizace? Pokud aktivně obchodujete na burze nebo v RM-Systému a akcie z kupónovky jsou neprodejné, zaplatíte za jejich vedení na účtu v Centrálním depozitáři zbytečné peníze navíc. Obdobné to je, když neprodejné akcie zdědíte. Příští rok se to však má změnit.

Pokud jste zdědili akcie z kuponové privatizace, měli byste nejspíš s jejich převodem počkat na příští rok. Vyplývá to ze změny, k níž došlo poté, kdy se počátkem července Středisko cenných papírů změnilo na Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). Zatímco dosud se platilo až za držení akcií i dalších cenných papírů, jejichž nominální hodnota přesahovala dva miliony korun, nyní se platí za veškeré cenné papíry, které CDCP eviduje. Za držení akcií, s nimiž se na pražské burze či v RM-Systému neobchoduje a těžko je prodáte, se navíc paradoxně zaplatí víc než za ty, které lze na těchto trzích běžně koupit nebo prodat. Stejné je to u akcií, které tvoří součást dědictví. Nic se neplatí jen za akcie firem v konkurzu a v likvidaci.

A co víc - pokud máte nebo zdědíte neprodejné akcie, můžete teoreticky platit tento poplatek CDCP na věčné časy.

Depozitář chce tento problém vyřešit příští rok. Chystá fond, jemuž bude možné tyto cenné papíry postoupit. Jak řekla serveru Peníze.cz ředitelka Centrálního depozitáře Helena Čacká, nyní se chystá jeho statut. Podrobnosti i termín, kdy fond zahájí činnost, oznámí depozitář počátkem příštího roku. Pokud tedy někdo získá v rámci dědictví nekotované a obvykle neprodejné akcie, měl by zvážit, zda s převodem zděděných akcií nepočkat na příští rok. Tím spíše, že se podle Čacké CDCP příští rok nepočítá s žádnou významnou úpravou cen.

Roční poplatek za držení kótovaných akcií vychází z jejich tržní hodnoty. Podle modelového výpočtu depozitáře činí u cenných papírů s tržní hodnotou 10 tisíc korun 22 Kč, u 50 tisíc 72 korun, u 100 či 200 tisíc korun je to 121 a 204 korun.

Aktivní investor se nejspíš s těmito novými výdaji smíří. Problémem jsou však právě nekótované cenné papíry, u nichž se poplatek za správu CDCP počítá z jejich nominální hodnoty. Podle depozitáře investor akcie s nominální hodnotou 10 tisíc korun zaplatí 51 korun, u 50 tisíc 171 korun, u sto- a dvousettisícových částek 287 a 482 korun. Navíc bývá jejich prodej obtížný. Investoři, kteří neobchodují, mají zatím akcie na tzv. nezařazeném účtu. Neplatí pak žádný poplatek za jejich držení a o problému většinou ani neví. Z 1,8 milionu účtů, které eviduje depozitář, nemá nezařazený účet jen 70 tisíc právnických a fyzických osob, které většinou buď aktivně obchodují, nebo musely vypořádat dědictví. Dalších asi 1,5 milionu Čechů vlastní podílové listy fondů a poplatek za jejich držení za ně hradí správce fondu.

Když chce však někdo koupit či prodat akcie či jiné cenné papíry, nebo je zdědí, musí tak od začátku července učinit přes obchodníka s cennými papíry, který má přístup na burzu či RM-Systém (nebo obojí) a do Centrálního depozitáře. A je třeba převést akcie z nezařazeného účtu právě na účet tohoto obchodníka a začít mu platit za jejich držení, byť i jednodenní.

Kolik to je, si tedy určí obchodník, přes kterého je klientův účet registrován v CDCP. Česká spořitelna zatím podle Venduly Volákové z tiskového centra ČS nabízí tuto službu zdarma. V první polovině příštího roku se to má změnit. Za držení zahraničních cenných papírů pak klient platí určitou menší částku.

Převod kótovaných cenných papírů z nezařazeného účtu na účet v CDCP vedený spořitelnou pro burzovní obchody stojí 150 korun, u cenných papírů nekótovaných na regulovaném burzovním trhu 500 korun. ČS nenabízí obchody v RM-Systému. Klient tak musí nejprve převést cenné papíry na účet České spořitelny v CDCP, a pak RM-S žádat o jejich převod na tento trh.

Pokračování článku najdete na serveru Peníze.cz

Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat