Bernanke se loučí: 8 let v roli šéfa Fedu v číslech a faktech

Janet Yellenová má na co navazovat. V dobrém i špatném.

  • V roce 2006, když Bernanke přebíral funkci, měl Fed v bilanci aktiva za 834,6 miliardy USD, převážně americké dluhopisy. Nyní je to 4,1 bilionu USD, z čehož velkou část zaujímají hypotéční cenné papíry "garantované" insolventními vládními agenturami.
  • V době Bernankeho nástupu byl Dow na úrovni 10 954 bodů a výnosy 10letých státních bondů byly 4,57 %. Nyní je Dow zhruba na 15 700 a vláda si na deset let půjčuje s úrokem 2,65 %. Pro americkou ekonomiku to ale neznamená tak moc, jak by se mohlo zdát - polovina Američanů nedrží jedinou akcii. Firmy jsou ale nepochybně v lepší kondici, jakkoli k tomu v případě řady těch největších přispěla vláda stovkami miliard dolarů.
  • Míra participace na pracovní síle v USA je nejnižší za několik desetiletí a světové ceny potravin podle indexu FAO vzrostly o zhruba 60 %. Americká ekonomika se ale díky akcím Fedu na její podporu již několik let vyhýbá recesi, na rozdíl třeba od některých velkých ekonomik v Evropě.

V čele Federálního rezervního systému, instituce v USA plnící roli centrální banky, stanul Bernanke 1. února 2006. Jmenován byl prezidentem Georgem W. Bushem a ve funkci vystřídal Alana Greenspana. Svoji pozici si udržel i po nástupu prezidenta Baracka Obamy. Současný šéf Bílého domu o Bernankem v roce 2009 řekl, že "přistupoval k finančnímu systému, který byl ještě nedávno na pokraji zhroucení, s klidem a moudrostí" a jeho krizi řešil "odvážnými zásahy a nekonvenčním myšlením, které pomohly zastavit hospodářský pád".

Fed pod tlakem krize nastolil extrémně uvolněnou měnovou politiku, kterou stupňoval i po konci recese, aby poskytl podporu slabé ekonomice. Řada ekonomů tato opatření kritizuje za to, že připravují půdu pro růst inflace a umožňují vládě dále zvyšovat výdaje.

Centrální banka za Bernankeho podporovala ekonomiku, která v letech 2007 až 2009 zažila nejhlubší poválečnou recesi, nejprve snížením svých krátkodobých sazeb téměř na nulu a opakovaně potvrzovaným příslibem, že úroky zůstanou minimální ještě dlouho do budoucna. Od roku 2009 navíc Fed dodává do systému prostřednictvím nákupů různých dluhopisů masivní objemy nových peněz a třemi koly těchto nákupů zvýšil svou rozvahu o tři biliony na čtyři biliony dolarů.

Bernanke a "jeho" Fed se stali cílem kritiky veřejnosti a kongresmanů například ve věci některých excesů ve finančním sektoru. Vadily nákladné vládní sanace banky Bear Stearns a pojišťovny AIG i mohutná vládní podpora největších bank během krize v roce 2008. Řada kongresmanů, republikánů i demokratů, guvernérovi také vyčítá podíl na laxní finanční regulaci nebo preferování zájmů Wall Street před zájmy obyčejných lidí.

Bernanke loni řekl, že prioritou jeho osmiletého působení v čele Fedu bylo zvýšit otevřenost a zodpovědnost instituce. Banka podle něj nebyla v minulosti ochotná vysvětlovat své kroky nebo být jinak v kontaktu s veřejností. Vše se však podle něj začalo měnit v 90. letech, celý proces dále zrychlil v době, kdy se postavil do čela Fedu.

Republikán Bernanke před svým nástupem do banky působil zejména v akademické sféře. Téměř čtvrt století přednášel na Stanfordu či Princetonu (od roku 1985 jako profesor). Posléze byl jmenován do Rady guvernérů Fedu; od června 2005 povýšil, když jej prezident George Bush jmenoval do čela svého Výboru ekonomických poradců (do ledna 2006). Bernankeho první srážka s krizí v podobě hurikánu Katrina si příliš zastánců nezískala.

Zdroj: Bloomberg, Sovereign Man, ČTK

Ben Bernanke
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat