27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Janet Yellenová má na co navazovat. V dobrém i špatném.
V čele Federálního rezervního systému, instituce v USA plnící roli centrální banky, stanul Bernanke 1. února 2006. Jmenován byl prezidentem Georgem W. Bushem a ve funkci vystřídal Alana Greenspana. Svoji pozici si udržel i po nástupu prezidenta Baracka Obamy. Současný šéf Bílého domu o Bernankem v roce 2009 řekl, že "přistupoval k finančnímu systému, který byl ještě nedávno na pokraji zhroucení, s klidem a moudrostí" a jeho krizi řešil "odvážnými zásahy a nekonvenčním myšlením, které pomohly zastavit hospodářský pád".
Fed pod tlakem krize nastolil extrémně uvolněnou měnovou politiku, kterou stupňoval i po konci recese, aby poskytl podporu slabé ekonomice. Řada ekonomů tato opatření kritizuje za to, že připravují půdu pro růst inflace a umožňují vládě dále zvyšovat výdaje.
Centrální banka za Bernankeho podporovala ekonomiku, která v letech 2007 až 2009 zažila nejhlubší poválečnou recesi, nejprve snížením svých krátkodobých sazeb téměř na nulu a opakovaně potvrzovaným příslibem, že úroky zůstanou minimální ještě dlouho do budoucna. Od roku 2009 navíc Fed dodává do systému prostřednictvím nákupů různých dluhopisů masivní objemy nových peněz a třemi koly těchto nákupů zvýšil svou rozvahu o tři biliony na čtyři biliony dolarů.
Bernanke a "jeho" Fed se stali cílem kritiky veřejnosti a kongresmanů například ve věci některých excesů ve finančním sektoru. Vadily nákladné vládní sanace banky Bear Stearns a pojišťovny AIG i mohutná vládní podpora největších bank během krize v roce 2008. Řada kongresmanů, republikánů i demokratů, guvernérovi také vyčítá podíl na laxní finanční regulaci nebo preferování zájmů Wall Street před zájmy obyčejných lidí.
Bernanke loni řekl, že prioritou jeho osmiletého působení v čele Fedu bylo zvýšit otevřenost a zodpovědnost instituce. Banka podle něj nebyla v minulosti ochotná vysvětlovat své kroky nebo být jinak v kontaktu s veřejností. Vše se však podle něj začalo měnit v 90. letech, celý proces dále zrychlil v době, kdy se postavil do čela Fedu.
Republikán Bernanke před svým nástupem do banky působil zejména v akademické sféře. Téměř čtvrt století přednášel na Stanfordu či Princetonu (od roku 1985 jako profesor). Posléze byl jmenován do Rady guvernérů Fedu; od června 2005 povýšil, když jej prezident George Bush jmenoval do čela svého Výboru ekonomických poradců (do ledna 2006). Bernankeho první srážka s krizí v podobě hurikánu Katrina si příliš zastánců nezískala.
Zdroj: Bloomberg, Sovereign Man, ČTK